//

Як залишатися християнами в епоху Facebook

Правда і достовірність є програмою і керівництвом, які Бенедикт XVI пропонує християнам, присутнім в Інтернеті і соціальних мережах, - говорить Гійом Анселен, французький експерт з високоякісних і суспільних комунікацій.
У цьому інтерв'ю п.Анселен, який займав керівні посади у низці основних комунікаційних груп, таких як Ме Саnn Erichson, Ogilvy і Publicis, коментує з ZENITом послання Папи, з нагоди Всесвітнього дня соціальних комунікацій.«Нові технології змінюють не лише спосіб передачі інформації, але і сам зв'язок», - стверджує Бенедикт XVI. Чи знаходимося ми перед лицем пост-культури?


Гійом Анселен: Святійший Отець констатує, що «народжується новий спосіб розуміти і думати, з'являються унікальні можливості - встановлювати стосунки і створювати єднання».

 


Тут він посилається не лише на Інтернет, але і на нову «цифрову епоху», знак нової культури, в яку ми вже увійшли. Цифрова епоха є стійко зв'язаним суспільством «загальної комунікації», в якому визначаються індивідуальні зв'язки зі світом, з іншими людьми, а також засобом використання і виробництва інформації. У цій цифровій епосі інформація циркулює, головним чином, через «соціальні кола», з тим ризиком, що поширена інформація («популяризована» друзями реальними і віртуальними) користується більшою довірою, ніж інформація з офіційних джерел. Небезпека ховається, очевидно, в спотвореному баченні реальності.

 


Крім того, припускається, що будуть знищені кордони і відстані, що культура зображення переважатиме над письмовою культурою, з'явиться «товариське» суспільство, в якому сам вміст є темою розмови у більшому масштабі.

 


Це унікальний, новий, культурний феномен: соціальний, мас-медійний, де інформація передається так швидко, що не залишає часу, щоб перевести дух, де існують групи за інтересами і близько двох мільярдів людей, зв'язаних один з одним. Досить пригадати, що шість років тому Facebook, You Tube, Twitter, які міцно увійшли до нашого повсякденного життя, не існували.

 


У випадку країн з інтенсивною мас-медійною культурою, ми можемо дійсно говорити про пост-культуру, в сенсі повороту до «цифрового суспільства».«Особливо молоді люди з хвилюванням, протиріччями і креативністю, стають свідками цього. З ентузіазмом і цікавістю вони розкриваються для нових експериментів життя», - говорить Папа. Які ризики і виклики очікують їх?


Гійом Анселен: Цифрова епоха містить в собі стрибок поколінь. Сьогоднішнє телебачення не таке, яким воно було в епоху наших батьків. З приходом «всього багатоінформаційного» відбувається інтенсивна «міграція» молодих людей в цифровий світ (Інтернет, телефони). Завтра з'являться цілі покоління, які завжди знали Facebook як основний канал для отримання інформації, спілкування і зустрічей.

 


Інтернет причаровує: для нас він є персональним засобом, де ми можемо зробити себе такими, якими того бажаємо, порівнювати себе з іншими, бути «зв'язаними» і говорити про те, про що хочемо і з ким хочемо. Це місце, де ми можемо створити щось, зануритися в попередні світи, грати, слухати музику, дивитися відео, читати...

 


Інтернет сприймається як «останній вільний світ», світ демократичний, який дозволяє висловлювати всі міноритарні думки, без зобов'язань і наслідків... і видимої безпеці для тих, хто їм користується.

 


Він також сприймається як альтернатива законній владі (особливо в наші дні, коли відбувається криза на Середньому Сході, або у випадку з Wikileaks).

 


Папа відзначає, що небезпека полягає в співіснуванні цих двох тотожностей, цифрової (аватар самих себе) і реальної, і в двох паралельних життях: одного реального і випадкового і іншого - віртуального і легкого, але теж надзвичайно реального, тому що воно займає важливу частину моїх днів.

 


Виклик полягає в створенні людини, її єдності з життям, формуванні свідомості, завдяки збалансованому використанню Інтернету, всього кращого, що в ньому є, оскільки він є дивовижним практичним і ігровим інструментом, якщо ним вміти користуватися. Знаходити інформацію в Інтернеті не завжди означає знаходити рішення.«Існує також християнський стиль присутності в цифровому світі», - зазначає Папа і закликає християн послідовно свідчити Євангеліє в цифровій епосі. Як відповісти на цей заклик?


Гійом Анселен: Папа пропонує нам дуже чітку програму і керівництво: правду і істинність. Що стосується стратегії комунікацій, тут не можна зробити кращої пропозиції. Це - заохочення брати на себе зобов'язання свідомо і без страху. Ми можемо розглянути три аспекти, важливих для християн, які присутні в комунікаціях.

 


1. Перш за все, правда, тому що в тому, що стосується віри, ми християни не можемо запропонувати нічого кращого для задоволення спраги, яка існує в серцях людей. В епоху, що все більше насичується інформацією, це означає бути присутнім і погоджуватися: представляти надійно джерела доктрини (наочні, на доступній мові) і прості свідоцтва того, в що ми віримо і як ми це переживаємо, всіма засобами, наявними в нашому розпорядженні (інформація, розповідь, відео, форуми, блоги).

 


Необхідно також відновити рівновагу в цифровій екосистемі і дати молодим людям два основні елементи: право знати і право вибирати. Бути "Cooperators Veritatis" [співробітники Правди, гасло Бенедикта XVI] щоб сповіщати Євангеліє і сприяти особистій зустрічі з Ісусом, який є Шлях, Істина і Життя.

 


Іншими словами: рішуче не бути присутнім на цифровому континенті - це контрправда. Це справедливий обов’язок і служба милосердю в світі, що знаходиться у стадії прискорення, в якому часто намагаються знищити духовний аспект і цінність християнського послання.

 


2. Для того, щоб досягти успіху в цьому, Святійший Отець пропонує нам керівництво: необхідно послідовно, постійно бути справжніми, щоб увійти в діалог з іншими. Бути самими собою, не поступаючись ні в чому у фундаментальних питаннях, уважно слухати, щоб стати всім для всіх.

 


Як нам говорив, з нагоди різних випадків Бенедикта XVI, християнський стиль не прагне сподобатися, він ризикує перекрутити те, що ми отримали. Наша комунікація є твердженням радісним, позитивним і... вразливим. Вона також послідовна у всі часи сприятливі і несприятливі. Вона соціальна, тому що інтегрується в культури нашого часу. Вона є євангелізацією, щоб торкнутися сердець і розумів. Вона є єдністю для підтримки пастирської і церковної реальності.

 


Святійший Отець, проте, попереджає нас про «всецифрову» спокусу, тому що технології повинні дозволяти наближатися до практики віри, яка існує в наших християнських спільнотах, в Церкві.

 


3. Правда, дійсно, заслуговує на нове відношення. Тому Бенедикт XVI закликає нас до «відповідальної креативності» і до відчуття «високої професійності».

 


Потрібно бути дуже компетентним, тому що сьогодні Інтернет вимагає професійного відношення і відповідних засобів. Ми повинні будувати храми знання, атріуми і площі цифрового континенту, який складається з вулиць і площ, але також і кутів, в яких люди можуть загубитися.«Підтримувати вічні питання людини», як говорить Бенедикт XVI. Серед наших сучасників йде інтенсивний пошук сенсу віри і життя і відповідей на питання про них. Що пропонує в цьому сенсі цифровий континент?


Гійом Анселен: Пропозиції різноманітні, але, і в той же час, вони надзвичайно фрагментарні. Важко знайти людей для багаточисельних ініціатив через відсутність ресурсів або пропозицій видавництв, або тому, що їм важко йти далі традиційної публіки. Щоб зайти на католицький web, потрібно бути ним, хоча б трішки...

 


Сила великих проектів в Інтернеті полягає в їх багатоінформаційних масштабах і можливостях передачі, починаючи з певної необхідності. У сфері віри відсутні ініціативи, які окрім публікації актуальних новин, пропонували б прості відповіді в різних форматах на питання, якими цікавляться люди, про віру, життя і суспільство.

 


Ми повинні відповісти на це вічне питання людини, на її трансцендентне бажання, великими, інтерактивними проектами, передаючи те, що отримали.

 


Необхідно креативно, сучасно відповісти на «чому» і «як» і підтримувати пастирську роботу людей в цій сфері: священиків, вихователів, монахів, викладачів катехизму і всіх тих, хто вкладає свою енергію в створення блогів і webсторінок.

 


По суті, немає нічого нового, тому що, як колись християни зобов'язалися сприяти прогресу суспільства в наших містах і селах, також і цифровий континент чекає зараз нашої видимої, чіткої, відповідної до викликів цього «цифрового суспільства» присутності.

 

За матеріалами www.catholic.uz