//

Владика Діонісій Ляхович про симпозіум «До зцілення й відновлення»

9 лютого 2012 р., у Римі завершився чотириденний симпозіум єпископів з усього світу, завданням якого було подати єпископам та духовним особам кваліфіковані засоби в боротьбі з сексуальними зловживаннями з боку декотрих представників духовенства. Симпозіум проходив в Папському Григоріанському університеті під назвою «До зцілення й відновлення». В ньому взяли участь представники 110 єпископатів з усього світу і 30 Чинів і Згромаджень.

 

Церква, як підкреслив кардинал Вільям Джозеф Левада, Префект Священної Конгрегації доктрини віри, має дати «скоординовану відповідь» на цей скандал, орієнтуючись на Папу Бенедикта XVI як приклад поведінки в складних ситуаціях. На Папу упродовж останніх років світові медіа нападали сильно і не раз, тож йому варто подякувати за стійкість. Він ще як префект Конгрегації віровчення підняв питання педофільських скандалів у 1990-х, коли справа вибухнула у США. «Саме кардинал Ратцінгер відіграв ключову роль у встановленні «нових норм для блага Церкви»»,- відзначив кардинал Левада.

 

Він також підкреслив, що симпозіум є доказом уваги Папи і всієї Церкви до «знайдення якнайкращого способу допомоги жертвам, захисту неповнолітніх і виховання священиків таким чином, щоб вони усвідомлювали це лихо і щоб воно було видалене зі священства».


Папа Бенедикт XVI скерував до учасників симпозіуму листа, вказавши: «Зцілення жертв має бути пріоритетною турботою християнської спільноти і має йти разом із глибоким оновленням Церкви на кожному щаблі». Святіший Отець заохочує до будь-яких старань, скерованих на забезпечення дітям і беззахисним дорослим церковного середовища, сприятливого для їхнього людського і духовного зростання. У Церкві треба створити культуру дієвого захисту й підтримки жертв, ось до чого Папа закликав учасників симпозіуму.

 

Враженнями від симпозіуму «До зцілення й відновлення» в інтерв'ю для Прес-служби УГКЦ в Італії поділився Преосвященний Владика Діонісій Ляхович, Апостольський Візитатор, який серед сотень ієрархів з усього світу на безпосереднє запрошення організаторів взяв участь у заході,.

 


Преосвященний Владико Діонісію, які Ваші враження від міжнародного симпозіуму «До зцілення й відновлення»?

Вражають насамперед масштаби цього зібрання. У симпозіумi, як відомо, взяли участь представники Конференцій єпископів з цілого світу, як також найкращі доповідачі: богослови, душпастирі, лікарі, психіатри, соціологи, разом із високими достойниками Апостольської Столиці. З боку усіх присутніх спостерігалося чітке бажання щодо реакції на проблему і застосування усіх можливих засобів, щоб створити справжню культуру захисту дітей, і саме ця широкомасштабна акція Церкви може стати прикладом для всього суспільства, адже схожі проблеми існують у різних сферах. Скандали і зло привело цілу Церкву до глибокого почуття покори і покаяння, одночасно до великого зусилля до зцілення ран і оновлення.

 

За відомостями Всесвітньої Психіатричної Асоціації перше місце серед країн, вражених “вірусом педофілії” займає Японія, на другому місці йдуть Франція та Бельгія, далі – США, Канада, Англія, скандинавські країни та Росія. Україна ж займає в цьому списку сорок дев’яте місце. Чи не може процес глобалізації, який швидкими темпами проходить і в нашому суспільстві, посприяти поширенню цього негативного явища в Україні і в Українській Церкві зокрема ?

 

Саме маємо нагоду, так би мовити, використати болючий досвід, який стався у різних країнах світу і не допустити таких скандалів в Україну. Щодо Церкви, то тут повинні бути ще більше підсилені превентивні засоби, починаючи від відповідного виховання у семінаріях, наголошуючи не тільки на психологічний та інтелектуальний аспекти, але зокрема поставити акцент на віру і духовність, готовність до боротьби проти зла, до зречення себе з любові до людей і до Церкви. Пріоритет духовного аспекту над інтелектуальним, як наголосила на Симпозіумі італійський професор богослов’я Михайлина Теначе (Michelina Tenace), є те, чим Східна духовність має прерогативу над Західною. Тому постійна підтримка саме духовного чинника може застерегти українське суспільство і Церкву від негативних впливів в умовах глобалізації світу.

 

Відомо, що на симпозіумі йшла мова про новоприйняті заходи Церкви щодо покарання винних, як їх можна коротко підсумувати, в чому вони полягають?

Саме на цю тему говорилося на кількох доповідях, зокрема з боку представників Священної Конгрегації доктрини віри, яка є безпосередньо відповідальною за покарання винних. Апостольська Столиця видала кілька документів, на основі яких єпископи мають діяти негайно, і якщо злочин є доведений, то Конгрегація доктрини віри позбавить винуватця духовного сану. Крім того у цій справі Церква наполягає, щоб діяти відкрито і у співпраці з цивільним судочинством, щоб розкрити правду в дусі любові до справедливості, одночасно ідучи на зустріч жертвам, роблячи все можливе, щоб зцілити їхні рани.

 

Говорячи власне про потерпілих, відомо, що багато з них відійшли від Церкви. Випадки педофілії серед духовних осіб завдали величезної образи як окремим жертвам, так і усій Церкві. Як Церква може повернути цих людей до віри?

Обов’язок Церкви – вислухати потерпілих і зрозуміти те, що вони вистраждали, на це наголосив під час симпозіуму кардинал Вільям Джозеф Левада, Префект Священної Конгрегації доктрини віри, підкреслюючи: «що ті, хто допустився зловживань, становлять невелику меншість. Однак ця меншість завдала величезної кривди і жертвам, і місії Церкви».


Справді Церква втратила великі фінансові ресурси, які могли б бути скеровані на євангелізаційні та соціальні цілі, а найгірше, що Церква втратила у багатьох людей довіру, що є великою перепоною у її євангелізаційній місії у світі. Тому віднова довіри вірних відбувається перш за все через покірне визнання вини, прохання пробачення, як це вже здійснив кілька разів Папи Іван Павло ІІ і Бенедикт ХVІ. Крім цього Церква робить надзвичайно велике зусилля, щоб створити центри захисту дітей. Такі центри є вже в Сполучених Штатах, і такий центр створений вже в Європі (в Ульмі, Німеччина), і який має вже партнерів в Південній Америці, в Африці і в Азії, і який готовий створити свої філії, у тих країнах, де цього буде потрібно.

 

Прес-служба УГКЦ в Італії


NB. З архівами матеріалів симпозіуму в англійській, італійській, іспанській та французькій мовах можна ознайомитися за цим лінком: http://thr.unigre.it/vescovi2012/it-it/home.aspx