//

У Львівській Архиєпархії вшанували річницю смерті о. д-ра Дмитра Блажейовського

У понеділок, 23 квітня, з нагоди першої річниці смерті відомого історика Церкви, митця та науковця отця доктора Дмитра Блажейовського було відслужено Божественну Літургію з Панахидою у храмі Стрітення Господнього (вул.. Винниченка, 30а). Опісля шанувальники майстра вишиваних ікон помолились Молебень біля могили покійного, на Янівському цвинтарі, що у Львові.

 

Продовження заходів вшанування світлої пам’яті о.-др. Дмитра Блажейовського відбувалося у Львівському Національному академічному українському драматичному театрі імені Марії Заньковецької.

 

У вступному слові Преосвященний Владика Венедикт говорив про отця Дмитра Блажейовського, як про визначну людину, великого письменника, велетня духа, та митця, який започаткував нову галузь у мистецтві - вишивання ікон. «Кожна ікона вишита дрібним хрестиком, цих хрестиків на іконі десятки, а той сотні тисяч, що свідчить про наполегливу щоденну працю та молитву. Саме постійність та невтомна праця творить великих духом та визначних людей. Приклад отця Дмитра Блажейовського є гідним до наслідування» - зауважив Архиєрей.

 

Вшанувати особистість отця-доктора прийшла численна громада міста Львова серед яких було дуже багато людей, яким випала честь бути особисто з ним знайомим. Зокрема, міський Голова Андрій Садовий, розповів присутнім про двохгодинну зустріч з отцем Дмитром Блажейовським. Настанови та повчання цього спілкуватися пан Андрій використовує у виконанні своїх щоденних обов’язків.

 

У духовно-просвітницькому вечорі звучали теплі слова про автора вишиваних ікон, лунали пісні і вірші, йому присвячені. Зокрема, прозвучали пісні у виконанні октету Львівської Духовної семінарії Святого Духа «Теофорос», відомої композитора та виконавиці Дзвенислави Чабан, депутата Львівської обласної ради Остапа Стахіва, чоловічої хорової капели «Гомін».

 

Голова Благодійного фонду підтримки національно-духовного відродження імені Дмитра Блажейовського отець Ігор Ковальчук подякував усім тим, хто прийшов вшанувати пам'ять видатного історика та митця, патріота та священика, і запросив усіх відвідувати Музей вишиваних ікон у Львові, який створив отець-доктор Дмитро Блажейовський.

 

Віра Ценглевич

 

Довідка:

 

Отець доктор Дмитро Блажейовський – історик, доктор наук, автор низки наукових праць і численних публіцистичних статей із церковної історії та українських релігійних вишивок. Рукою майстра вишито понад 350 ікон та хоругв. Отець Дмитро Блажейовський народився 21 серпня 1910 року у Вислік Горішній, Лемківщина – тепер частина села Вислік Великий Підкарпатського воєводства у Польщі.У 1922-1930 роках навчався в українській гімназії у Перемишлі.У 1933 році як студент-електротехнік Празької Політехніки пішов на пішу прощу з Праги до Риму і тут вступив до Папської української семінарії святого Йосафата. Родину отця радянська влада вивезла на південь України – в Одеську область. Тут померли і поховані тато, мама, сестра. Старший брат помер у Миколаєві. За 12 років перебування у Римі вивчав філософію, теологію та історію і з відзнакою успішно захистив дві докторські дисертації – з богослов’я в Папському Урбаніянському університеті, а з церковної історії в Папському Грегоріянському університеті. З 1946 до 1973 року душпастирював у різних греко-католицьких парафіях у США, організувавши 3 парафії, одну місійну станицю та спорудивши кілька храмів. 1973 року повернувся до Риму, де зайнявся науковою діяльністю, зокрема, у царині історії України, української Церкви та педагогіки, та вишиванням ікон.


Отець Дмитро - автор 25 наукових праць, серед яких цінні церковні історичні довідники (шематизми) українських парафій Перемишльської, Станіславівської, Львівської єпархій та української діаспори, численних публіцистичних статей; у діаспорі він відродив традицію української вишиваної ікони і тепер в його творчому доробку понад 350 ікон та образів на релігійну тематику, крім того він видав 16 збірок «Українських релігійних вишивок». Його вишивані ікони можна побачити в багатьох країнах світу, в Україні і за кордоном відбулось понад 100 виставок його творів. Понад 10 років тому о. Блажейовський заснував у Львові власний музей вишиваних ікон та образів, до речі, єдиний в Україні, який утримував своїм коштом. Отець Дмитро нагороджений Папською медаллю «Христос – наш мир», і державною нагородою України – Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. 21 серпня 2010 року громадськість України відзначила 100-річчя з дня народження о. Дмитра Блажейовського у Національному театрі ім. М.Заньковецької у Львові. Львівський музей вишиваних ікон та образів отця доктора Дмитра Блажейовського і Товариство «Україна-Світ» висунули кандидатуру о. Дмитра Блажейовського на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка. У 2010 р. презентував свою нову книжку «Мій життєпис. Про виховання і українські проблеми». Після смерті вийшла книжка «Моє століття та деякі мої погляди на українську історію» здійснене Видавницьким фондом ім. о. д-ра Дмитра Блажейовського. Отець доктор Дмитро Блажейовський помер 23 квітня 2011 року на 101 році життя у Львові. Похований на Янівському цвинтарі у Львові.

 

Джерело: ugcc.lviv.ua