//

Слідами попередньої поїздки Папи до Німеччини

Папа Бенедикт XVI готується до поїздки в Німеччину,  яка запланована на період з 22 по 25 вересня. За час свого понтифікату Святійший Отець вже двічі побував у себе на батьківщині - в 2005 і 2006 роках. Якраз ця, друга поїздка Бенедикта XVI до Німеччини, а саме в його рідну Баварію, викликала у свій час, можна сказати, безпрецедентне ехо: досить згадати, скільки дискусій розгорнули ЗМІ з приводу його промови в Регенсбургському університеті.

 


Напередодні нового візиту Бенедикта XVI до Німеччини пропонуємо вашій увазі фрагменти з знаменитого інтерв'ю Папи, яке він дав німецьким журналістам перед тим, як відправитися до Німеччини у 2006 році:

 


«Причиною цієї поїздки стало саме моє бажання ще раз побачити місця, людей, серед яких я виріс, які залишили в мені слід і сформували моє життя, - бажання віддячити цим людям. І, звичайно ж, принести з собою послання, що виходить за межі моєї батьківщини, як того вимагає моє служіння. Я просто вибрав теми, підказані мені особливими літургійними датами. Основна тема - ми повинні знову відкрити Бога, і не якогось невизначеного Бога, але Бога з людським обличчям: коли ми бачимо Ісуса Христа, ми бачимо Бога.

 

Відштовхуючись від цього, ми повинні знайти шляхи один до одного в сім'ї, між поколіннями, а також між культурами і народами, шляхи примирення і мирного співіснування в цьому світі, шляхи, що ведуть у майбутнє. А цих шляхів у майбутнє ми не знайдемо, якщо не маємо світла згори. Тому я не вибирав якісь специфічні теми, але, можна сказати, сама Літургія веде мене до вираження основного послання віри, яке, звичайно ж, вміщене в сучасний контекст: ми насамперед прагнемо до співпраці народів, шукаємо можливих шляхів примирення і миру » .

 


«Німеччина - це частина Заходу, хоча і з власним колоритом і власними відтінками, а в західному світі ми сьогодні переживаємо нову і невблаганну хвилю просвітництва - або світськості, як Ви це зазвичай називаєте. Вірити стає все важче, адже світ, в якому ми живемо, складається повністю з нас самих, а Бог в ньому більше не з'являється, так би мовити, безпосереднім чином. Ви п'єте не з джерела, але з посудини, яка пропонується вже наповненою. Люди самі собі побудували світ, і за цим світом все важче знайти Його.

 

Це - не особливість Німеччини, але так відбувається в усьому світі, в першу чергу на Заході. З іншого боку, Захід сьогодні відчуває великий вплив інших культур, в яких початковий релігійний елемент відіграє значну роль і які шоковані холодністю Заходу по відношенню до Бога. Присутність священного в інших культурах, хоча і завуальоване різноманітними способами, знову зачіпає західний світ, зачіпає нас, що стоять на перехресті багатьох культур. І з серця людини на Заході і в Німеччині знову і знову порушується питання про щось «більше». Ми бачимо це в молоді, для якої характерний пошук «більшого», ми бачимо, що всюди феномен релігії, так би мовити, знову повторюється, хоча цей процес, цей пошук, скоріше, невизначені. Але, разом з тим, Церква як і раніше тут, а віра пропонується як відповідь. І я думаю, що саме ця поїздка, як і попередня - в Кельн, - це шанс побачити, що віра прекрасна, що радість великої вселенської громади володіє привабливою силою, що за нею стоїть щось важливе і, таким чином, разом з новими рухами пошуку відкриваються нові виходи до віри, які зближують нас і позитивно впливають на суспільство в цілому ».

 


«Євангельська Церква являє собою досить багатогранну дійсність. У Німеччині є три великі громади: лютерани, реформати, Прусська унія. Крім того, в даний час формуються численні «вільні Церкви», а в лоні «класичних» Церков - рухи, такі як «ісповідуюча Церква» і т.п. Таким чином, мова йде про багатоголосся, з яким ми бажаємо співпрацювати і з яким повинні вступати в діалог у пошуках єдності, поважаючи ці численні голоси. Думаю, що в першу чергу в нашому суспільстві потрібно намагатися всім разом виділити, знайти і втілити в життя великі етичні орієнтири, забезпечивши таким чином етичну згуртованість суспільства, без якої воно не може досягти політичної мети, а саме загальної справедливості, нормального співжиття, миру. І в цьому напрямі вже досягнуто багато чого: ми вже по-справжньому пов'язані спільним християнським фундаментом перед обличчям великих моральних викликів. Потім, звичайно, йде мова про свідоцтво Бога в світі, де Його знаходять з працею, як ми вже сказали, - своїм свідченням ми являємо Бога в людському лиці Ісуса Христа і пропонуємо людям доступ до джерел, без яких мораль гине і втрачає орієнтири; своїм свідченням ми повідомляємо радість від того, що ми не одні у цьому світі.

 

Тільки таким чином можна радіти величі людини, яка не є невдалим продуктом еволюції, але в Божій подобі. Ми повинні діяти на цих двох рівнях: на рівні вищих етичних орієнтирів і на рівні, який виявляє - відштовхуючись від них і прямуючи до них, - присутність Бога, конкретного Бога. Якщо ми так чинимо і, головне, якщо в наших окремих угрупованнях ми не відокремлюємося у вірі, але завжди відштовхуємося від її найглибших підстав, - тоді ми, можливо, не так скоро дійдемо до зовнішніх проявів єдності, але дозріємо для внутрішньої єдності, яка, якщо Богові буде завгодно, коли-небудь приведе нас і до зовнішніх форм єдності ».

 


«Прогрес може бути справжнім тільки в тому випадку, якщо він служить людській особистості і якщо сама людська особистість зростає, якщо зростає не тільки її технічна сила, але і моральний потенціал. І, по-моєму, справжньою проблемою нашої історичної ситуації є відсутність рівноваги між надзвичайно стрімким зростанням нашого технічного потенціалу та зростанням нашого морального потенціалу, що розвивається непропорційно. Тому виховання людської особистості - це справжнісінький рецепт, я б сказав, ключ до всього, це наш шлях. Виховання, коротко кажучи, має два виміри.

 

Спершу ми, звичайно, повинні навчитися, придбати знання, вміння, як кажуть, ноу-хау. У цьому напрямку Європа, а в останні десятиліття і Америка, зробили дуже багато чого, що важливо. Але якщо поширювати одне лише ноу-хау, якщо вчити лише тому, як робляться і використовуються машини і як вживати протизаплідні засоби, то нема чого дивуватися, що все закінчується війнами і епідеміями СНІДу. Адже ми потребуємо обох вимірів: необхідно, якщо так можна висловитися, формування серця, за допомогою якого людська особистість отримує орієнтири і навчається також правильно використовувати свою техніку. До цього ми і прагнемо, бо допомагає встановити правильні відносини з іншими людьми ».

 


«Наше покликання - це робити якомога більш очевидним те позитивне, до чого ми прагнемо. Це ми повинні робити насамперед у діалозі з культурами і з релігіями, оскільки, як я вже зазначив, африканський континент, африканську душу, азіатську душу лякає холодність нашого розуму. Але важливо зрозуміти, що ми складаємося не тільки з цього. І, з іншого боку, важливо те, щоб наш лаіцистскій світ усвідомив: християнська віра - це не перешкода, але міст в діалозі з іншими спільнотами. Було б помилково думати, що чисто раціональна культура завдяки своїй терпимості полегшує контакт з іншими релігіями. Їй не вистачає «релігійного органу», а з ним і точки дотику, від якої виходять взаємини і до якого вони прагнуть. І ми повинні, ми можемо довести, що саме для нової взаємодії культур, в якій ми живемо, чистого розуму, відокремленого від Бога, недостатньо: потрібна більш широка раціональність, яка бачить Бога в гармонії з розумом, яка усвідомлює, що християнська віра, що розвинулася в Європі, є також засобом злиття розуму і культури, а також їх інтеграції в дії в єдиному, всеосяжному баченні. Думаю, що в цій області нам довірено важливе завдання - показати, що Слово, яким ми володіємо, - це не «старий непотріб» історії, але потреба сьогоднішнього дня ».

 


«Вже з часу закінчення Другої Світової війни німецьке суспільство почало перетворюватися внутрішньо, почав перетворюватися німецький менталітет, ще більш укріплений возз'єднанням. Ми більш глибоко включилися в світове співтовариство і, звичайно ж, випробували вплив його менталітету. Так спливають на поверхню і ті аспекти німецького характеру, яких інші від нього не очікували. Нас описували як незмінно дисциплінованих і стриманих, і це не позбавлено підстави. Мені дуже подобається і те, що краще проявилося сьогодні і що бачать всі: німці не тільки стримані, пунктуальні і дисципліновані, але вони також спонтанні, веселі і гостинні. Це прекрасно. Ось чого я бажаю: щоб ці чесноти росли і далі і щоб німці мали завзяття і сталість в християнській вірі ».

 

За матеріалами: Радио Ватикана