//

Спонсор Партії регіонів став меценатом УКУ (оновлено)

Дмитро Фірташ пожертвував гроші на Український Католицький Університет у Львові. Подія сама по собі неординарного характеру. У різних ЗМІ виражено різні точки зору стосовно цього випадку. Пропонуємо до уваги читачів авторський матеріал Галини Терещук, опублікований на сайті Радіо Свобода під назвою "Дмитро Фірташ став меценатом Українського католицького університету" та матеріал Юрія Онишківа, опублікований сайтом "КиївПост".

 

"Дмитро Фірташ став меценатом Українського католицького університету" - Галина Терещук:

Львів – Співвласник швейцарської компанії «РосУкрЕнерго», мільярдер Дмитро Фірташ у числі інших меценатів фінансує будівництво університетського містечка в Українському католицькому університеті у Львові. Ректор Українського католицького університету отець Борис Ґудзяк в інтерв’ю Радіо Свобода пояснив позицію університетської спільноти щодо фінансування з боку Дмитра Фірташа.

 

Український католицький університет (УКУ) будує університетське містечко за зразком оксфордсько-кембриджської моделі. У комплекс увійдуть академічний будинок з класами, офісом, їдальнею; новаційна церква; душпастирський центр; колегіум, у якому мешкатимуть понад 200 студентів, з гостинними квартирами для провідних науковців, – а ще заплановані помешкання для людей з особливими потребами. Університетське містечко має стати місцем для виховання нової генерації молодих людей.

Попередня вартість проекту 25 мільйонів доларів. Восени розпочинається нова кампанія збору коштів і пошуку меценатів. Уже зголосились фінансово допомогти поважні українські та західні інвестори.

Серед них і мільярдер Дмитро Фірташ, який є співголовою Ради інвесторів при Кабміні й якого називають спонсором Партії регіонів. Дмитро Фірташ фінансує Українську програму в Університеті Кембриджа і є доволі колоритною та цікавою фігурою.

«Я думаю, що пожертви йдуть на добру справу»

Чи усвідомлює університет репутацію жертводавця в суспільстві? Адже у принципах співпраці з меценатами УКУ мовиться, що «задля збереження доброго імені Університету його керівництво зобов’язане враховувати особливості суспільного авторитету й репутації своїх жертводавців».

Ректор УКУ отець Борис Ґудзяк в коментарі Радіо Свобода з цього приводу зауважив, що протягом півроку спілкувався з понад тисячею людей, які є університетською спільнотою, а це студенти, викладачі, Церква, широке коло меценатів.

«Ми спілкувались про те, чи варто нам брати пожертву. Близько 5 відсотків людей дуже твердо вважали, що нам не слід приймати пожертви, але більшість підтримали. Я думаю, що пожертва йде на добру справу і з неї скористає дуже багато українців. Наша нова ідея нового типу університетської спільноти привертає увагу меценатів», – зауважив отець Борис Ґудзяк.

Українське суспільство не виробило власних критеріїв щодо меценатів

Натомість доктор політології Києво-Могилянської академії Сергій Куделя наголошує, що на Заході зважають, чи цінності університету збігаються з цінностями жертводавця. За словами політолога, Дмитро Фірташ – синонім корупції та олігархічних зв’язків із кримінальним світом.

«Ми знаємо, що сайт «Вікілікс» опублікував текст депеші американського посла, де говориться, що Фірташ сам зізнався, що мав стосунок до російської злочинної групи, лідером якої був Семен Могилевич», – зауважив Сергій Куделя.

Тим часом УКУ позиціонує себе як некорупційний університет, який виховує нову еліту. Пожертва Дмитра Фірташа, вважає експерт, може підірвати високо моральну репутацію університету, а натомість поліпшить імідж самого мільярдера в Україні та світі.

Українське суспільство наразі ще не виробило власних критеріїв щодо меценатів, а благодійництво в освіту залишається незвичним явищем для України загалом. Джерело: Радіо Свобода

 

"Дмитро Фірташ став меценатом Українського католицького університету" - Юрій Онишків:

Співвласник швейцарської компанії "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ вирішив пожертвувати гроші на будівництво студентського містечка в Українському католицькому університеті.

 

"У цьому році Дмитро Фірташ, який є співголовою Ради інвесторів при Міністерстві освіти України, став донором Українського Католицького Університету (УКУ), сприяє будівництву студентського містечка УКУ у Львові", - сказано у прес-релізі, який було розповсюджено Український Інститутом у Лондоні, який є афілійованим з УКУ.

У повідомленні також сказано, що Фірташ пообіцяв підтримати проект будівництва студмістечка УКУ до його завершення.

 

У розмові з Kyiv Post ректор УКУ Борис Гудзяк повідомив, що попередня оціночна вартість будівництва студмістечка в УКУ є близько $25 млн.

"Нам вже пообіцяли зробити пожертви на суму $12 млн. Частину цих грошей ми вже отримали", - додав він.

 

Окрім цих пожертв, Гудзяк також підтвердив, що Фірташ пожертвує кошти на розбудову УКУ. Ректор не уточнив точної суми пожертви Фірташа, але зазначав, що це "буде суттєва пожертва".

"Ми вступаємо в етап запуску нової кампанії зі збору коштів. Ми погодились з усіма нашими донорами в тому, що ми оголосимо кампанію зі збору коштів і подробиці цього будуть відомі восени", - додав він.

 

Завдяки фінансуванню Фірташа створено Українську програму в Університеті Кембриджа (Cambridge Ukrainian Studies), мета якої є сприяння вивченню України у Великій Британії та за її межами. З минулого року дана програма діє на постійній основі. Джерело: КиївПост