//

Природа розвивається, але за законами, встановленими Богом-Творцем

27 травня 2011 р. в Папському Григоріянському Університеті у Римі відбулося представлення книги-підсумку конгресу «Біологічна еволюція, факти та теорії», який від 3 до 7 березня 2009 р. проходив у цьому університеті під патронатом Папської Ради в справах культури в рамках проекту STOQ, назва якого є абревіатурою з англійської мови, що означає «Наука, Богослов’я та Онтологічні питання».

 

«Церква ніколи не засуджувала Чальза Дарвіна, ні його теорії еволюції», – пригадав кардинал Джанфранко Равазі, представляючи 700-сторінкову книгу, в якій зібрано доповіді та напрацювання згаданого наукового конгресу, що був присвячений 200-й річниці з дня народження вченого-дослідника та 150-річчю його праці «Походження видів». За словами кардинала Равазі, Дарвін належить до категорії мислителів, які дали поштовх культурній революції. Він зазначив, що в рамках проекту STOQ Папська Рада в справах культури намагається сприяти тому, щоб за посередництвом філософії в римських Папських університетах розвивався діалог між наукою та богослов’ям. За словами її Президента, завданням Ради не є оцінювати дійсність наукових теорій, але – досліджувати їх культурні наслідки, вплив на ментальність людей.

 

Характерним культурним явищем наших днів кардинал Равазі назвав той факт, що для багатьох людей цілковито несумісними є віра в Бога Творця та погодження з науковою теорією еволюції. Ті, що займаються науковою діяльністю, іноді стоять перед драматичним рішенням розділення між своєю вірою та досвідом. Президент Папської Ради в справах культури зазначив, що Церква не засудила ні Дарвіна, ні його наукової теорії, яка є чимось іншим, аніж «еволюціоністська та матеріалістична псевдо-метафізика», що виникла на її основі і не може вважатися науковою. Такому ідеологічному поглядові Церква протиставляє ідею створення, яка означає залежність від Творця, але не виключає таких концепцій, як «випадок». «Потрібно, – сказав кардинал Равазі, – працювати над поширенням культурної думки, шукаючи шляхів представляти цілісне та гармонійне бачення Божественного сотворення, в якому природа розвивається та еволюціонує згідно з законами, встановленими Творцем, і, таким чином, осягнути так бажану “унітарну та органічну візію знання”, про яку згадував Іван Павло ІІ в енцикліці Fides et Ratio».

 

Джерело: Радіо Ватикан