//

Не всі Папи однакові

Щоразу, коли він їде за кордон, повторюється один і той же сценарій. Напередодні преса обрушується на Бенедикта XVI з нещадною критикою, а потім присвячує сторінки з позитивними заголовками, кажучи, що ось так сюрприз і які ж епохальні промови.

 

Так було з візитом Папи до Франції, Великобританії, Іспанії. І підтвердилося нещодавно у Німеччині, де на землі Лютера в Ерфурті зібралося більше 50 тисяч вірних і 80 тисяч на Олімпійському стадіоні у Берліні. Між тим, його промова у німецькому парламенті за своєю глибиною, мудрістю і простотою стала вирішальною, так що навіть стримана і авторитетна щоденна газета Frankfurter Allgemeine Zeitung опублікувала її повністю і назвала «промовою століття».

 

Цей феномен називають тепер «ефект Ратцінгера». Вважали, що через свій замкнутий характер Бенедикт XVI приречений відштовхувати людей. На ділі ж він збирає натовпи і визнання. Хто міг подумати, що два мільйони юнаків та дівчат стечуться до Мадриду в серпні? І багато що залежить від того факту, що для нас, які загрузли у релятивізмі, він здається справжнім, великим і єдиним лідером людства.


Уже такий атеїст як Джуліано Феррара, навіть він, публікуючи повністю у Foglio промову Папи у Бундестазі, заявив: «Гіганти знаходять прості слова і поняття, доступні всім». І він же додає: «Тільки Папа може врятувати нас!».

 

Промова Папи Бенедикта до німецького Парламенту, стверджує Феррара, стала «великим уроком філософії, історії та богослов'я про основи нашої культури і нашої ідеї свободи, людяності, природи, розуму ... Якщо ми вільні, якщо ми живемо у світському світі, якщо ми господарі своєї долі, так це тому, що ми – християни. Християнство не нав'язує Одкровення як закон ... На основі прав людини, завоювань Просвітництва, сама ідея сучасної свідомості стає християнським і католицьким вибором на благо природного права і законів розуму».

 

Не всі Папи однакові. Св. Вінсент з Лерінсу сказав: «Бог деяких пап дарує, інших терпить, а інших накладає». Папа Бенедикт в історичний момент мороку і загального сум'яття, який ми переживаємо, не дивлячись на свої неповні 85 років (виповниться у квітні), є лампадою, що сяє з гори.

 

«Іноді я тривожуся і запитую себе – чи вдасться мені винести все це, як мінімум з фізичної точки зору»,  – зізнався він в інтерв'ю 2010 року. «Я сподіваюся, що благий Господь дасть мені сили, яких я потребую, щоб робити все необхідне. Але я також розумію, що сили зменшуються».

 

Проте, спостерігається якесь особливе озлоблення,  саме проти цього понтифіка. «Щоразу, коли мова йде про Папу Ратцінгера, – пише єврейсько-французький філософ Бернар Анрі Леві, – у дискусіях переважає несправедливість, нещирість, аж до повної дезінформації».

 

Однак, Папа Бенедикт, насправді, – батько лагідний, мудрий і людяний. Стриманий інтелектуал, він з юності мав намір працювати для Царства Божого своїми дослідженнями і книжками, нагадує Антоніо Соччі. Як не хотів він бути єпископом і префектом колишньої Священної Канцелярії. І як, перш ніж опинитися обраним на престол, він молився у Сікстинській Капелі: «Господи, не роби зі мною цього».

 

За матеріалами benediktxvi.ru