//

Миряни «повертають» Церкву

Газета «Ла Круа» провела анкетування в усіх французьких єпархіях. Воно показало, що 9446 вірних мирян отримали від свого єпископа письмові місії. Поряд зі священиками, миряни відіграють значну роль у Церкві.

 

У Церкві кар'єру не роблять! Клер, відповідальна за катехизацію в своїй єпархії, чула ці слова стільки разів! Колишній інженер згадує тоді, як добровільно відмовилася від професії, як проводила вечори над богословськими книгами, поки поруч спали діти, як присвячувала вихідні дні духовним вправам або їхала кудись з церковною громадою. І все, чим були наповнені 20 років життя, - щоб отримати 0,5 МРОТ ... Клер сміється: «Якби я хотіла робити кар'єру, я б тут не залишилася».

 

Дослідження «Ла Круа», проведене у всіх французьких єпархіях, показало, що таких, як Клер, близько 9500 чоловік. Ці вірні миряни «не роблять кар'єри» в Церкві, але більшу частину свого життя віддають саме їй. Серед них ми зустрінемо економа, лікарняного і тюремного капелана, відповідальних за формацію, за єпархіальні служби, парафіяльних аніматорів. Миряни «повертають Церкву» насправді, починаючи з парафіяльної ради. Всі вони отримали від свого єпископа письмову «місію», в якій він доручає їм важливе церковне служіння. Їх називають у Франції LME («laïcs en mission ecclésiale») - миряни з церковною місією. Багато хто з них отримує заробітну плату. Більшість пройшло формацію. Завдяки їм Церква у Франції набуває нового вигляду: 9500 осіб, це багато, якщо ми зіставимо їх з 7000 священиків молодше 75 років, які налічуються в країні, і з 2460 постійними дияконами. Миряни, більше 80% яких - мирянки, перш за все, змінюють місце жінок в Церкві.

 

ЄПАРХІЇ - нескінченна різноманітність

 

Менш ніж за 20 років Церква у Франції теж пережила глибокі зміни. Соціолог Селін Беро назвала їх «тихою революцією» - реальність церковного життя пішла далеко від ідилічної картинки, на якій зображений парафіяльний священик і дзвіниця ... Проте ж ця «революція» не стимулювала жодних роздумів про статус цих мирян з місією. Дослідження «Ла Круа» показало значні відмінності між єпархіями. В одній місію отримали понад 300 мирян, в іншій менше 20. Буває, що кожен парафіяльний аніматор отримує від єпископа місію, а десь ще її отримують лише близькі співробітники єпископа на єпархіальному рівні. Насправді кожен єпископ по-своєму розуміє значення «місії» як і їх завдання. Єпархії, як наприклад, безансонська, говорять про «служіння» (ministerium). Але сам термін означує єрарх. Також користуються популярністю «піклування», «служба» та «місія», яка, здається, так і залишиться невизначеною. О. Лоран Вільмен підкреслює: «існує розрив між практикою і надмірно обережною богословською думкою».

 

ПОЛІТИКА ТИМЧАСОВИХ ЗАХОДІВ

 

Монс. Ерве Жиро, який займався мирянами на рівні конференції єпископів, в 2010 ініціював важливе дослідження, в центрі якого були нові співробітники Церкви, констатує, що ми маємо справу зі «сліпою плямою». Труднощі пояснюються тим, в яких умовах в Церкві з'явилися ці співробітники. З богословської точки зору ІІ Ватиканський Собор знову підкреслив загальне священство всіх хрещених, відкрив для вірних мирян можливість приймати відповідальність в Церкві. Але історично причини цього були куди більш прозаїчними: миряни почали приймати участь в різних церковних служіннях насамперед через брак священиків.

 

Спочатку питань не задавали. Наприклад, в Ліонської єпархії при кардиналі Альбера Декуртре (єпископ Ліона в 1981-1994, пом. 1994, в 1985-1988 очолював Французьку місію - трансформований рух священиків-робітників) було прийнято систематично заміщати священика мирянином на церковній посаді. Це відбувалося в більшості єпархій. Ця політика будувалася швидше на тимчасових заходах, які давали можливість заповнити брак покликань, ніж на серйозній рефлексії про пастирство. В цьому випадку підтримувалося уявлення про тимчасове, ілюзорне рішення. О. Себастьєн Куро, священик 33 років з Неверскій єпархії, висловився так: «Якщо в єпархію прибудуть відразу 50 кандидатів у священики, чи потрібно звільняти мирян? Ні, звичайно ж! »

 

Священики та миряни - зустрічаються, щоб пізнати один одного

 

Поступово рефлексія розвивається. Монс. Жиро зазначає: «Можна оцінювати цих мирян, виходячи з браку священиків, але також можна сказати, що вони свідчать про новий образ Церкви, який слід взяти до відома і радіти йому». Політика систематичного заміщення поступається місцем аналізу, що виходить з виконуваних функцій. Марі-Клер Мантіон, єпископський делегат, свідчить, що в Безансоні «призначали мирянина кожен раз, коли не було можливості призначити священика-резидента. Тепер в певних сферах, там, де є священик, систематично висувається мирянин-співробітник ».

 

Молодим священикам часто важко прийняти цю співпрацю. О. Куро розповідає: «Коли я, новий священик, зустрічаю в приході матір сімейства, яка підтримує громаду і знає її протягом 20 років, вона мені вказує саму серцевину мого покликання». Разом з тим семінарія зовсім не готує до такого стану речей: «Жарти про мирянок - справа звична!» ... «Але одного разу ти даєш собі звіт в тому, що відмахнутися не можна. Потрібно вчитися знаходити своє місце ».

 

В Вівьє (департамент Ардеш, південний схід Франції) доклали значних зусиль до того, щоб поліпшити взаєморозуміння між священиками і мирянами. Для цього організовувались спільні зустрічі. О. Мішель Мартен, генеральний вікарій, каже: «Ми були одержимі творенням єдності. У нас було три завдання - дізнатися один про одного, визнати один одного і поважати один одного ».

 

ЧІТКО ВИЗНАЧЕНІ ЦІЛІ

 

Імпровізація закінчена. Якщо короткострокові трудові договори залишаються проблемою і пояснюють значну фемінізацію, єпархії в подальшому можуть підстраховуватися, розраховуючи на адекватних співробітників. В Ліоні єпархія вимагає від мирян, які отримали місію, пройти спеціальну формацію. Мільдред Барка, помічник генерального вікарія з питань мирян, які здійснюють церковну місію, уточнює: «Протягом кількох років ми систематично проводимо оцінку, що дозволило нам краще провести розмежування відповідальності».

 

Всюди особлива увага приділяється редакції самого тексту «місії», в якому повинні бути ясно визначені цілі служіння мирянина. У Ліоні з 2007 року діє рада мирян, які виконують церковну місію. Зустрічі ради проходять три рази на рік за участю єпископа.

 

Також в останні роки майже всюди підкреслювалося значення духовного супроводу. Камілла Фюльшірон, відповідальна за роботу з молоддю в своєму деканаті (19 парафій, регіон Ардеш), говорить ясно і чітко: «Це необхідно. Церковна робота - як американські гірки. Ми проходимо через все, часом важко зорієнтуватися. І все ж ми працюємо заради Церкви! ».

 

Ізабель де Гольман


Джерело: www.rkcvo.ru