//

Іван Павло ІІ не займався політикою і не вчився як поводитися перед камерами

Колишній речник Ватикану Хоакін Наварро-Вальс каже, що не варто сприймати Івана Павла ІІ, як «політичного лідера в релігійних шатах, повного рішучості змінювати режими та кордони». За словами Наварро-Вальса, він був вражений «великою внутрішньою рівновагою чеснот» Івана Павла ІІ.

В інтерв’ю для італійського видання «La Repubblica» колишній речник Ватикану розказав про щоденне життя Папи, який вмів умертвляти плоть, не звертаючи на це увагу оточуючих. Івану Павлу ІІ буле байдуже, що він їсть, він не марнував жодної хвилини.

Іван Павло ІІ не для того сів на Апостольський Престол, щоб звільнити Східну Європу від комунізму, а для того, щоби поширювати особливе значення людської особи, сотворіння, яке існує, тому що має Творця, і в цій правді має себе знайти.

На запитання про те, як він, як психіатр за фахом, оцінює Кароля Войтилу, Наварро-Вальс сказав: «Особливо я був вражений великою внутрішньою рівновагою між усіма його чеснотами. Чесноти, які одночасно існують в одній людині, можуть призвести до божевілля. А в нього божевілля чеснот не було. Вони співіснували разом без труднощів».

Папа «не марнував жодної хвилини, але одночасно він ніколи не поспішав», - зауважив колишній речник Ватикану.

Іван Павло ІІ міг бути чимось стурбований чи засмучений, але так, що це не було помітно. Він не був вибагливий у їжі та напоях. Під час поїздки до тропічних країн навіть лікар Папи більше турбувався, щоб у Святішого Отця не сталося зневоднення організму, а Іван Павло ІІ в той час не спішив бігти пити.

«Для нього не мало значення, що знаходиться у його тарілці. Були такі періоди, коли він повноцінно їв раз на день. І до самого кінця напередодні рукоположення нових єпископів чи священиків Папа постив», - розповів Хоакін Наварро-Вальс.

Колишній речник Ватикану зізнався, що Іван Павло ІІ ніколи не готувався до телеефірів, не вчив «пози», не перевіряв, де будуть знаходитися камери. «Для нього не існувало камер, правильно виставленого світла чи гриму», - сказав Наварро-Вальс. Він підкреслив, що Папу не цікавили поради, як поводитись перед камерою, як посміхатися, куди дивитися.

«Спочатку мене це хвилювало, бо я знав, що камера може бути злою. Але для нього комунікація означала переказування правди, а не створення гарного вигляду», - пояснив колишній речник Ватикану.

Говорячи про сотні подорожей Папи, Наварро-Вальс процитував слова, які колись почув від Святішого Отця: «У минулому люди приходили у парафію. Сьогодні настоятель повинен йти до людей».

«Він був веселою людиною, - зазначив Наварро-Вальс, - Його найбільш помітною рисою була іронія. Але його веселість не була банальною, як у людей, які не можуть обійтися без сміху з жартів».

На запитання про те, чи Іван Павло ІІ колись злився, колишній речник Ватикану відповів, що рідко, але злився - коли була серйозна причина. Папа злився тоді, коли бачив фізичне або моральне насильство. Наприклад, війна в Лівані або на Балканах. У таких випадках він турбувався сам і турбував всіх оточуючих питаннями: що ще може зробити Папа, аби не допустити цієї війни. Також Івана Павла ІІ розізлив напад на Ірак. «Він був проти цієї війни», - підкреслив речник.

Хоакін Наварро-Вальс розповів, що в часи, коли у Польщі народжувалася Солідарність, Рональд Рейган багато разів писав Папі та відправляв до Риму своїх посланців. «Рейган казав, що Росія – це імперія зла. Папа ніколи би не вжив цього вислову, знаючи, що християнство існує в Росії понад тисячу років.»

Наварро-Вальс додав, що Папа ніколи не був сам, бо «не хотів».

Колишній речник Ватикану сказав, що протягом 21 року, які він провів біля Івана Павла ІІ, щодня переконувався, що спілкується зі святим. «У мене не було сумнівів», - сказав Хоакін Наварро-Вальс.


За матеріалами CREDO