//

Глава УГКЦ зустрівся з Папою Римським

Глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук зустрівся сьогодні у Ватикані з Папою Римським. Йшлося передусім про діалог між католицькою та православною церквами в Україні. Докладніше про перебування в Апостольській столиці та нові виклики для греко-католицької церкви Блаженніший Святослав розповів в інтерв’ю Українській службі Бі-Бі-Сі.

 

Бі-Бі-Сі: Владико, давнім і дискусійним є питання про патріарший статус УГКЦ. Святий престол завжди доволі стримано ставиться до цього. Що сьогодні Ви почули від Папи Бенедикта XVI? І в чому нині полягає необхідність набуття цього статусу?

 

Святослав Шевчук: Наш візит до Святішого отця не мав на меті вести мову про патріархат чи про ті наші давні прагнення такого розвитку і завершеного статусу нашої Церкви. Мета візиту – засвідчити нашу видиму і повну єдність з Апостольським престолом. Очевидно, я розумію зацікавлення нашої Церкви. Ми будемо розвиватися, але рішення про надання статусу патріархату належить до компетенції Святішого отця. З нашого боку надмірної настирливості не було і не буде з цього приводу. Ми будемо працювати.

 

Бі-Бі-Сі: Тоді - про що конкретно йшлося під час зустрічі з понтифіком?

 

Святослав Шевчук: У короткій розмові йшлося про виклики і завдання, які стоять перед нашою Церквою в Україні. Одне з таких завдань — це відкритість і праця для того, шоб той екуменічний діалог, який існує між католицькою і православною церквами міг успішно продовжуватися на теренах Україні. Я розповів Святішому отцеві, що під час літургії моєї інтронізації у Києві були присутні представники усіх православних церков України. Тоді, як я підійшов під час співу до кожного з них і промовив літургійну фразу: "Христос посеред нас", то кожен з них відповів мені: "Є і буде". Це був дуже цікавий знак їхньої відкритості, що дійсно на тому полі ми маємо ще дуже багато завдань і праці.

 

Бі-Бі-Сі: Ви часто наголошуєте на єдності українських церков. Чи можна тепер окреслити реальну перспективу створення єдиної Української церкви?

 

Святослав Шевчук: Поки що не йдеться про якусь об’єднану структуру. Ми зараз на певному етапі, щоб відновити наші робочі стосунки для спокійного розв’язання тих наболілих питань у наших відносинах, успадкованих від нашої історії, а відтак спільно працювати для нової євангелізації України та її культури.

 

Бі-Бі-Сі: На відміну від інших українських церков душпастирські осередки УГКЦ є у багатьох країнах світу. З огляду на таку закордонну поширеність, який досвід може принести в Україну УГКЦ?

 

Святослав Шевчук: Це буде цінний досвід присутності та інкультурації нашої східної традиції в різних культурах, в яких живе та діє наша Церква. Бо дуже часто ми не до кінця дооцінюємо наш духовний скарб і, можливо, навіть не до кінця його знаємо. Для того, щоб його правильно інтерпретувати, перекладати на інші мови, необхідно бути пройнятими духом святих Кирила і Методія. Вони настільки вповні жили своєю традицією, що зуміли її внести в інші культури. І це, може, такий досвід, який цікавий і для України. Бо новітня українська культура має небезпеки втратити своє християнське коріння.

 

Бі-Бі-Сі: Чи могли б Ви уточнити, які саме цінності втрачаються в Україні і в чому саме криється небезпека?

 

Святослав Шевчук: Я би сказав про захист гідності людської особи від початку її життя до її кінця. Людське життя на сьогодні найбільше в небезпеці на початку життя: це питання аборту, питання маніпуляції і дослідження над людським ембріоном. А відтак це життя ще перед небезпекою в кінці, коли людина сама не може дати собі ради: питання евтаназії дуже гостро стоїть у сучасній культурі. Другий блок проблем, пов’язаний із попереднім. Це питання сім’ї в Україні, традиційної сім’ї. Називають сім’єю інші типи співжиття між людьми, які ніколи сім’єю бути не можуть. Так само сім’я потребує великої підтримки у вихованні дітей.

 

Бі-Бі-Сі: УГКЦ ототожнюють з такою, яка найбільше відстоює українську самобутність. Як провідник цієї церкви якою Вам бачиться національна ідея, довкола якої має гуртуватися народ України?

 

Святослав Шевчук: Думаю, сьогодні, коли ми говоримо про певний розвиток чи навіть захист української культури, найперше треба відкрити її християнське коріння. Відтак та культура стане живучою, діяльною і буде розвиватися, і зможе віднайти себе у модерному світі, у світі глобалізації.

 

Бі-Бі-Сі: Про глобалізацію. У багатьох країнах люди частіше декларують свою світськість. Нещодавно з’явилися дослідження, що у майбутньому релігія може зникнути. Що Ви скажете про ці висновки і про кризу релігій у глобалізованому світі?

 

Святослав Шевчук: Згідно християнського розуміння, людина є істотою релігійною. Навіть якщо відповідно до засад якоїсь матеріалістичної ідеології, хтось намагався витравити релігійну свідомість із життя людини, цього не вдалося. Ми маємо досвід радянський. Скільки років войовничого атеїзму і намагання усунути із суспільного життя будь-яку згадку про життя релігійне.... Це не вдалося. Тільки, коли тоталітарна система впала, ця духовна і релігійна потреба дуже швидко себе проявила.

 

Бі-Бі-Сі: Владико, як Ви особисто коментуєте факт, що УГКЦ очолив досвідчений, а саме молодий 40-річний єпископ? Наскільки вік важливий для посади, на яку Вас обрали?

 

Святослав Шевчук: Я би сказав, що дуже важливим є досвід. Для того, щоб можна було чіткіше поставити завдання, пріорітети і повести нашу паству до поставленої мети. Але я спокійно сприйняв вибір владик, хоча і несподіваний для мене. Саме тому, що з одного боку мене супроводжує Його Блаженство Любомир Гузар, який був, є і буде для мене батьком, порадником, важливою підпорою. А ще другий, дуже важливий фактор особисто для мене, і про це я сказав Святішому отцеві, це те, що наша Церква може опертися на Петрову скелю.

 

Бі-Бі-Сі: Вас порівнюють з Папою Бенедиктом XVI за інтелектуальним потенціалом і рішучим характером. Як Ви ставитеся до такого порівняння?

 

Святослав Шевчук: Думаю, це дуже сміливе порівняння. І до кінця я себе не почуваю аж на такій висоті. Та я сподіваюся працювати відповідно до своєї вдачі, свого таланту, і все те, що дав мені Господь, намагатимусь віддати Господу Богу, Його церкві і всім нашим людям.

 

З главою УГКЦ Святославом Шевчуком розмовляла Наталія Ґаттуччо.

Джерело: www.bbc.co.uk