//

Еритрея: переслідування і безправ’я

«Бідний нещасливий народ, оплутаний ідеологією комунізму в африканській версії, чия мета – якомога довше втриматися при владі, а суть – нищити людську гідність в Африканському Розі». Так оцінює становище в Еритреї організація Open Doors, яка 12 травня розпочинає міжнародну кампанію молитви за Еритрею.

 

Уже десять років християни Еритреї переслідувані своєю державою. Соціалістичний уряд президента Ісайяса Афеворкі визнав християнство в Еритреї «ворогом народу». Тортури, смерть в одиночках, пресинг, примушення зректися віри – це будні тамтешніх сповідників Христа. На це звертає увагу Open Doors, яка відслідковує проблему переслідувань християн у сучасному світі.

 

Починаючи з 12 травня 2002 року в Еритреї легальним є іслам і три християнські віросповідні спільноти: Еритрейська Православна Церква, Католицька Церква і лютерани. До «неслухняних», й через це переслідуваних, відносяться євангелічні спільноти, п’ятидесятники та харизмати. За такими ведеться стеження, проводяться обшуки, людей залякують, замикають в одиночних камерах військових в’язниць, у корабельних контейнерах. Багато з них помирають від виснаження, рапортує Open Doors.

 

Але й «легальність» трьох названих християнських Церков залишає бажати кращого. Переслідування зачіпають православне та католицьке духовенство, лютеранських пасторів. Патріарх Православної Церкви Абуне Антоніос від 2007 року перебуває під домашнім арештом, православних і католицьких кліриків змушують відбувати військову службу (раніше вони мали звільнення від неї), вірні зазнають репресій, храми перебувають під ризиком закриття.

 

Переслідування пов’язані з особою президента Афеворкі особисто. Він привласнив собі право вирішувати, кому жити, кому ні. Сам Ісайяс Афеворкі походить із християнського середовища. У 1966-1968 роках відбував військову науку в Китаї (то був час кривавих переслідувань християн у Піднебесній). 1970 року він став одним із засновників Еритрейського народного фронту визволення (EPLF), руху за незалежність Еритреї від Ефіопії. Після воєнного здобуття незалежності став на чолі тимчасового уряду, а від травня 1993 року – президент країни.

 

Офіційною «державною» Церквою є Еритрейська Православна, яку від 2007 року очолює Абуне Діоскорос, поставлений після відсторонення Патріарха Абуне Антоніоса. Open Doors звертає увагу, що Діоскорос є «маріонетковим правителем», політиком, дипломатом, але не духовною особою. За критику його поставлення на чолі ЕПЦ чимало православного духовенства потрапило до в’язниць, а на їхні місця призначено «вірних режимові» людей. Натомість «підпільна Церква» стала переслідуваною.

 

Останні підрахунки Open Doors називають число 1000 християн – тих, хто досі залишається під арештом, у військових частинах та інших місцях відсторонення. За останні 20 років половину православних храмів замкнено. Ув’язненим віруючим відмовляють у відвідуваннях, їхні близькі не можуть передавати їм передачі, в тому числі й ліки. У великодній період режим арештував 21 християнина, серед них 11 жінок, які зараз перебувають у воєнному центрі Сава. Отож 12 травня Open Doors розпочинає 40-денну молитовну кампанію, яка називається «Люблю Еритрею».

 

Джерело: CREDO