//

6 листопада по всій Україні відбудеться День молитви за сиріт

Альянси  «Україна без сиріт» і  «Росія без сиріт» оприлюднили Звернення до слов'янських Церков по всьому світу з нагоди проведення Дня молитви за сиріт в Росії та Україні 6 листопада 2011. Україна – велика європейська країна з непростою історією та міцними християнськими традиціями. Сімдесять років радянського режиму та труднощі становлення молодої держави залишили свій відбиток на найменш захищеній групі суспільства – дітях, які залишилися без підтримки сім’ї.


В Україні і Росії проживає більше 220 тисяч дітей-сиріт, які перебувають в складних життєвих обставинах і є в національних базах даних для усиновлення. 30 тисяч дітей в Україні живуть в інтернатах, більшість з них – діти старшого шкільного віку та діти з особливими потребами. Ще 250 тисяч дітей зазнають насильства та експлуатації, і можуть потрапити на вулицю або до інтернату.


За даними видання «Комсомольська правда» сьогодні в Україні близько 136 тисяч дітей виховуються в 60 тисячах неблагополучних сімей. Кожна десята дитина в Україні – безпритульна. Кожен другий безпритульний регулярно вживає алкоголь і наркотики. Багато бездомних дітей заробляють собі на життя крадіжками, розбоєм і проституцією. Дослідження ЮНІСЕФ свідчать, що 10% безпритульних дітей – неписьменні, а інші мають рівень знань, який не відповідає їхньому віку. Незалежні дослідження вказують, що в Україні до 95% дітей-сиріт можна віднести до соціальних сиріт, оскільки на момент отримання цього статусу у них були живі батьки.


В умовах державної політичниї і економічної нестабільності проблеми соціального характеру лягають на так званий «третій сектор». Сьогодні в Україні є велика кількість благодійних фондів, християнських спільнот і громадських організацій, які провадять суттєву комплексну роботу для допомоги дітям, які позбавлені батьківського піклування. Вони підтримують програми навчання в інтернатах та ВУЗах, забезпечують медичне лікування і відпочинок, надають адресну допомогу сиротам ─ одяг, взуття, продукти харчування..


На фінансове забезпечення прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу у 2011 році з державного бюджету передбачено виділення 283 348,6 тис. грн., що на 3% більше у порівнянні з 2010 роком (275 086,2 тис. грн.). В цей час, до прикладу, міжнародний благодійний фонд «Карітас України» щороку витрачає на опіку безпритульними, малозабезпеченими дітьми, сиротами, неповносправною молоддю, дітьми безпритульних мігрантів близько 350-400 тис. євро, що в 12-15 разів більше за відповідні витрати українського уряду.


«Кожна дитина має право на захист, виховання в люблячій сім’ї і повноцінний розвиток. В Україні є 30 000 християнських церков і сотні організацій, які допомагають потребуючим дітям по всій країні. Прийшов час, щоби християнська спільнота взяла на себе відповідальність та об’єднала зусилля для допомоги кожній дитині-сироті. Україна має потенціал для радикальних змін національного масштабу в покращенні становища обездолених дітей», ─ кажуть у своєму зверненні організатори заходу.


На даний момент День молитви за сиріт підтримали вже більше 1000 церков різних деномінацій в Україні та Росії. У цей день вони будуть молитися, проводити особливі богослужіння, недільні заняття з дітьми та молоддю, свята, концерти, присвячені дітям-сиротам. Також 15 листопада у Києві відбудеться конференція для організацій, які зацікавлені впроваджувати програму наставництва.


Карітас України закликає усіх долучитись до Дня молитви. Так само громадський сектор, українське суспільство державні органи влади потребують нині чітких скоординованих дій по запобіганню явищу сирітства в Україні. Кожен із нас в силі змінити дану ситуацію, подарувати дітям тепло, притулок і майбутнє!

 

Додаткову інформацію Ви можете отримати на www.densyrot.org.ua, www.ukrainabezsyrit.org, http://www.caritas-ua.org.


ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ:


За даними Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини за І-й квартал 2011 року Подолання дитячої безпритульності.


З метою попередження дитячої бездоглядності та безпритульності, запобігання правопорушенням серед дітей, влаштування дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, до закладів соціального захисту та надання їм соціальної, правової, медичної допомоги службами у справах дітей у взаємодії з підрозділами кримінальної міліції у справах дітей протягом І кварталу 2011 року проведено понад 8 тис. профілактичних рейдів, під час яких виявлено 5,4 тис. дітей.


Службами у справах дітей обстежено понад 16 тис. сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. За результатами рейдів за незадовільне виконання батьками своїх батьківських обов’язків:
• попереджено про відповідальність 8944 батьків;
• ініційовано притягнень до відповідальності 3714 батьків (1 кв. 2010 р. – 3614).
Із загальної кількості дітей, виявлених під час рейдів, повернено в сім’ю 1508 дітей (28 %), влаштовано до притулків для дітей та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей – 932 дитини (17,1 %), до закладів охорони здоров’я – 380 дітей (7 %), повернено до інтернатних закладів – 307 дітей (5,6 %).
З метою вдосконалення діяльності закладів соціального захисту дітей та створення в них більш ефективних умов для соціальної та психологічної реабілітації дітей розпочато процес реорганізації притулків для дітей служб у справах дітей в центри соціально-психологічної реабілітації дітей. Протягом І кварталу 2011 року процес реорганізації зазначених закладів розпочався в АР Крим, Донецькій, Дніпропетровській, Київській, Луганській областях.


Усиновлення
В Україні 28 625 дітей перебувають на централізованому обліку для усиновлення, більшість з них проживає в інтернатах та дитячих будинках.


Впродовж І кварталу 2011 року на централізований облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, взято 1530 дітей, що на 112 дітей менше порівняно із кількістю поставлених на облік за аналогічний період 2010 року. Це пов‘язано зі зменшенням загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україні.


Протягом І кварталу 2011 року (за оперативними даними служб у справах дітей) громадянами України усиновлено 453 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, іноземними громадянами усиновлено 241 дитину-сироту та дитину, позбавлену батьківського піклування.


Опіка, піклування
Протягом І кварталу 2011 року під опіку, піклування влаштовано 2508 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.


За цей же період припинено опіку, піклування стосовно 2849 дітей. Основними причинами припинення опіки, піклування над дітьми є досягнення повноліття (75%), смерть опікуна, піклувальника (5,4%), повернення на виховання рідним батькам (4,2%), усиновлення (3,8%).


Станом на 01.04.2011 під опікою, піклуванням громадян перебувало 62716 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, це 64,0 % від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. При цьому 61976 дітей (98,8%) проживають в сім’ях опікунів, 740 дітей (1,2%) – у спеціальних закладах відповідно до медичних показників.


Прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу

Темпи влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу у порівнянні з минулим роком зменшилися. Протягом І кварталу 2011 року у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу було влаштовано 252 дитини.


Така ситуація зумовлена тим, що значна кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які потребують сімейного влаштування, це діти старшого шкільного віку. Тому необхідно зосередити роботу стосовно пошуку кандидатів, які готові брати на виховання дітей зазначеної категорії, та спеціальної їх підготовки під час здійснення навчання.


Станом на 01.04.2011 функціонувало:
• 546 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховувалося 3642 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування;
• 3224 прийомні сім’ї, в них – 5521 дитина.


Загалом у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу виховувалося 9163 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, що складає 9,3% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.


На фінансове забезпечення прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу у 2011 році з державного бюджету передбачено виділення 283 348,6 тис. грн., що на 3% більше у порівнянні з 2010 роком (275 086,2 тис. грн.).


повідомила Надія Чорна