//

5 серпня - річниця посвячення Папської базиліки Santa Maria Maggiore в Римі

Щороку 5 серпня католицька Церква святкує річницю посвячення Папської базиліки Santa Maria Maggiore (Святої Марії Більшої) в Римі. Храмовий празник називають також святом Пресвятої Марії Сніжної. Ця назва пов’язана з чудом снігопаду у серпні 358 року. Як передає давня традиція, у ніч з 4 на 5 серпня 358 року, Папі Ліберієві з’явилася у сні Пресвята Богородиця і доручила спорудити церкву на тому місці, де тієї ночі випаде сніг. Вранці виявилося, що снігом був вкритий Есквілінський пагорб Вічного Міста. Папа Ліберій в присутності римського люду посохом накреслив на снігу периметр майбутнього храму. Тому й сам храм до наших днів називають «базиліка Ліберія» – “basilica Liberiana». Варто згадати, що базиліка Святої Марії Більшої в Римі є найдавнішою церквою у західному світі, яка присвячена Пресвятій Богородиці.


Спочатку тут було збудовано церковцю, а у 431 році, за бажанням Папи Сикста ІІІ – базиліку, що споруджена на згадку про Вселенський Собор у Ефесі, який проголосив, що Пресвята Діва Марія є Theotokos-Богородицею. Саме цей храм майже повністю збережений до наших днів. Тут в окремій каплиці зберігається чудотворна Марійська ікона «Спасіння римського люду» – «Salus populi romani», яку дуже почитають мешканці Вічного Міста.


Вранці, у сам день празника, урочисту Божественну Літургію очолив кардинал Бернард Френсіс Ло, архипресвітер базиліки. На згадку про чудесну появу снігу у найспекотливіші дні римського літа, під час ранішнього богослуження здійснено традиційний обряд, під час якого зі стелі базиліки падає каскад пелюсток білих троянд. А після заходу сонця перед храмом традиційно проводиться концерт, кульмінаційним моментом якого є пускання штучного снігу.


Пригадаємо, що 867 року саме тут святі брати Кирило і Методій, апостоли слов’ян, відслужили першу в історії Церкви Святу Літургію церковнослов’янською мовою.


Першим українським греко-католицьким єпископом-каноніком Папської базиліки Святої Марії Більшої в Римі є владика-емерит Роман Даниляк з Канади, що був призначений 1998 року. Від 2007 року каноніком цієї базиліки є Владика Іриней Білик, ЧСВВ, з України.

 

Джерело: Радіо Ватикан