//

25 років Чорнобильській катастрофі. Уроки минулого заради безпеки майбутнього…

25-а річниця аварії на Чорнобильській атомній станції привернула увагу світової спільноти до події, що потрясла життя сотень тисяч людей в усьому світі та назавжди змінила ставлення до використання ядерної енергії. Ця тема є особливо актуальною з огляду на події, що розгортаються в цей час в Фукусіма (Японія).

 

30 квітня у Домі історії та пам’яті у Римі відбулася конференція «25 років Чорнобильській катастрофі. Уроки минулого заради безпеки майбутнього», проведена Інститутом додаткових радників Римської міської ради за підтримки Посольства України в Італійській республіці.

 

Додатковий радник Римської міської ради від Східної Європи Тетяна Кузик повідомила про проведення хвилини мовчання на засіданні комунальної Асамблеї з метою вшанування пам’яті жертв Чорнобильської трагедії та нещодавньої аварії на АЕС Фукусіма.

 

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Італії Георгій Чернявський зупинився на роботі, яку проводить Україна по убезпеченні саркофагу, зведеного над зруйнованим блоком №4. Київ виконав взяті на себе зобов’язання щодо консервації АЕС і очікує від провідних країн допомоги у здійсненні ремонту “саркофагу”. Адже вартість реконструкції оцінюється майже у 350 мільйонів доларів.

 

Делегат римської мерії зі зв'язків з європейськими установами Федеріко Рокка, зупинився на позиції Італії, щодо ядерної енергетики. Для країни, Чорнобильська катастрофа стала серйозним уроком. Одразу ж після неї був проведений референдум, за результатами якого Італія відмовилась від використання ядерної енергетики. Всі атомні станції в країні були зупинені.

 

У ці дні питання розвитку ядерної програми на Апеннінах знову опинилося на порядку денному уряду Італії. Та екологічна катастрофа на японській АЕС у Фукусіма змусила зупинити втілення законопроекту, що ініціював будівництво нових атомних електростанцій. Це при тому, що Італія є чи не найбільш енергозалежною, серед європейських країн. Повторний референдум із цього питання, проведення якого планувалося наступного червня, може бути відмінено.

 

Владика Діонісій (Ляхович), Апостольський Візитатор для українців греко-католиків в Італії та Іспанії зауважив, що Чорнобильська трагедія доказала, що людина не є повелителем природи. Прогрес несе безсумнівні переваги, досить згадати ядерну медицину, проте надмірне бажання управляти природою може спровокувати трагедію та становити загрозу для існування людства. ««Сьогодні важливо зосередити увагу на категоричному імперативі поваги до природи на противагу утвердженню абсолютної влади над нею. Цей категоричний імператив має універсальне значення вище понад усі ідеології і навіть понад моралі релігійного чи віросповідного характеру. Існує тісний інтимний взаємозв'язок між природою і самою людиною, яка належить до цієї  ж самої природи. Якщо людина не поважає природу, то сама природа повстає проти людини» - відзначив також владика Діонісій.

 

Журналістка Маріанна Сороневич, головний редактор Української газети в Італії та італійського телеканалу Бабель, продемонструвала архівні фото що розповідали про дні вибуху АС та евакуацію жителів Прип’яті.

 

У частині конференції, відведеній молодіжному простору, учні старших класів української недільної школи „Престиж” представили результати їх пошукових робіт на чорнобильську тему.

 

Учасники конференції переглянули документальний фільм про атомну трагедію в Україні та аварію на станції у Фукусіма, підготовлену Асоціацією українських жінок – робітниць в Італії (Президент Світлана Ковальська).

 

Техногенне лихо Україні не можна забувати, адже від цього залежить безпека майбутнього. Про нього нам нагадують подвиг перших ліквідаторів аварії та люди, які померли чи втратили здоров’я на забруднених радіацією територіях.

 

Лейпмотивом конференції було сподівання учасників, що людська розсудливість зможе запобігти та упередити повторення подібних сумних подій у майбутньому.

Маріанна Сороневич

Джерело: www.chiesaucraina.it