//

Виборчий синод відбудеться впродовж двох місяців - о. Віталій Токар

10 лютого 2011 р. Святіший Отець Бенедикт XVI повідомив про те, що прийняв зречення з уряду Верховного Архиєпископа Києво-Галицького, Блаженнішого Любомира. Глава УГКЦ звернувся до Папи із листом, в якому, посилаючись на поважний вік та стан свого здоров’я, просив прийняти його резигнацію щодо подальшого керування справами УГКЦ. Про свій лист Блаженніший повідомив також Синоди Єпископів.

 

«НАШ СОБОР» попросив керівника правничого відділу Патріаршої курії о. д-р Віталія Токара прокоментувати ситуацію на підставі католицького церковного законодавства.

 

 

 

Отче Віталіє, що говорять про зречення від уряду Верховного Архиєпископа церковні канони?

 

Тут ми маємо справу з Кодексом Канонів Східних Церков, який діє з 1991 р. і є головним законодавчим збірником для нашої Церкви. Слід також брати до уваги партикулярне право УГКЦ, тобто ті канонічні норми, виняткові тільки для нашої Церкви і були прийняті на числених Синодах.

 

Отже, на підставі кан. 126 (§ 1) зараз маємо ситуацію, коли через зречення Верховного Архиєпископа, Верховно Архиєпископський престол став вакантним. Згідно канонів, така ситуація можлива внаслідок смерті або, як у нашому випадку, зречення.

 

 

 

о. Віталіє, у своєму листі до Папи Блаженніший Любомир посилається на поважний вік та стан власного здоров’я. Чи це достатньо серйозні підстави для зречення і чи за таких обставин Верховний Архиєпископ мав обов’язок зректися уряду?

 

Вказані у листі підстави для зречення уряду є серйозними, але вони більш важливі для нас, а не для законодавства. Згідно канонів зречення відбувається на підставі бажання, а радше права, Верховного Архиєпископа зректися уряду, і аж ніяк не є його обов’язком. Про це говорить кан. 967. Зважаючи на гідність уряду Верховного Архиєпископа, у чинному законодавстві не передбачена можливість усунення Верховного Архиєпископа з його уряду.

 

 

 

Скажіть, будь ласка, чи звернення до Папи – це єдиний спосіб зречення?

Ні, згідно чинного законодавства існують два способи зречення цього уряду. У кан. 126 (§ 2) говориться про те, що Верховний Архиєпископ може подати своє зречення на розгляд Синоду Єпископів або безпосередньо Римському Архиєреєві.

 

У першому випадку Синод повинен розглянути прохання протягом трьох місяців з моменту його подання. У Кодексі говориться про те, що причини для зречення мають бути справді серйозними і саме на них має звертати увагу Синод, приймаючи рішення. У своєму рішенні Синод повинен порадитись також з Римським Архиєреєм. Кан. 970 § 1 говорить, що зречення вважається таким, що відбулося з моменту повідомлення про нього Главі Церкви. Цікаво, що протягом цих трьох місяців аж до моменту повідомлення, Верховний Архиєпископ у будь-який момент може відкликати своє зречення (кан. 970 § 2).

 

Другий спосіб зречення – це безпосереднє звернення до Святішого Отця і потім повідомлення про це Синоду, що власне і сталося в нашому випадку. Не має чіткого терміну, щодо того, коли Папа може дати свою відповідь, але аж до повідомлення про це Верховного Архиєпископа, він у будь-який момент може відкликати своє зречення.

 

 

 

о. Віталіє, а хто керуватиме церковним життям і Синодом до вибору нового Верховного Архиєпископа?

 

Тут ми маємо справу із партикулярним (місцевим) правом. Згідно партикулярного права адміністратором вакантного престолу стане єпископ Львіської Архиєпархії, тобто владика Ігор Возняк.

 

 

 

А які обов’язки має Адміністратор?

Адміністратор Церкви володіє звичайною владою Верховного Архиєпископа, за винятком усіх тих адміністративних дій Верховного Архиєпископа, які вимагають згоди Синоду Єпископів (кан. 130 § 1).

У нашому випадку головними обов’язками Адміністратора є також скликання Синоду єпископів для виборів нового Верховного Архиєпископа.

Адміністратор також головуватиме на виборчому Синоді, до того часу, доки не буде обраний головуючий виборчого Синоду (кан. 70).

 

Крім того, до вибору нового Глави Церкви Адміністратор управлятиме тією єпархією, якою керував Верховний Архиєпископ, що зрікся уряду (к. 129). В нашому випадку це Київська архиєпархія.

 

 

 

А коли згідно чинного законодавства має відбутися виборчий Синод?

 

Греко-католицьке партикулярне право говорить про те, що виборчий Синод Єпископів повинен відбутись впродовж двох місяців від дня, коли стало відомо про вакантність престолу.

 

 

Розмовляла Тетяна Шпайхер

Спеціально для Sobor Media Group

Джерело: SoborNews