//

У Ватикані та Апостольській Столиці – Sede Vacante

Закриття воріт Папської Резиденції у Кастель Ґандольфо та зняття з неї Швейцарської Папської Гвардії, у четвер, 28 лютого 2013 р., о 20-й годині місцевого часу, ознаменувало світові про те, що від цієї хвилини звільнився Римський Папський Апостольський Престол. Вступило в дію зречення Папи Бенедикта XVI, який від тепер має титул вислуженого Папи. У Церкві розпочався схвильований період молитви та очікування обрання 265-го Наступника святого Петра.

 

З настанням Sede Vacante Церквою керує Колегія Кардиналів, яка, однак, не має жодних повноважень у питаннях, належних урядові Римського Архиєрея, а лише в розв’язанні невідкладних справ та організації обрання нового Папи. Вони також відповідальні за збереження усіх прав Апостольської Столиці та Римської Церкви. Цю владу кардинали здійснюють шляхом щоденних загальних зібрань, в яких беруть участь всі кардинали, та окремих зібрань, які складаються з кардинала-камерленга та по одному кардиналові з трьох кардинальських чинів (єпископського, пресвітерського та дияконського), вибраних жеребкуванням з повноваженнями на три дні, після чого обираються інші. Окремі зібрання розглядають менш важливі питання.

 

З настанням Sede Vacante втрачають свій уряд керівники дикастерій Римської Курії та Державний Секретар. Виняток становлять кардинал-камерленг, Верховний Пенітенціарій, Вікарії для Римької дієцезії та Держави-Міста Ватикану, Архипресвітер Ватиканської базиліки.

 

У випадку смерті Папи, кардинал-камерленг повинен офіційно її підтвердити в присутності Церемонієра Папських літургічних відправ та членів Папської палати. З настанням Sede Vacante кардинал-камерленг опечатує кабінети та покої Папи, знищує "перстень рибалки" та печатку Папи. Він управляє Апостольським палацом у Ватикані, як також Латеранським палацом та палацом у Кастель Ґандольфо. З допомогою трьох кардиналів асистентів, кардинал-камерленг під час Sede Vacante адмініструє матеріальні добра Святого Престолу.

 

Декан Кардинальської Колегії повідомляє всіх кардиналів про вакантність Папського Престолу та скликає їх прибути до Риму для участі в зібраннях та Конклаві. Він також повідомляє про смерть Папи представників Дипломатичного Корпусу та Глав Держав. У Конклаві, дату якого призначає зібрання кардиналів, беруть участь всі кардинали, яким до дня Sede Vacante не сповнилося 80 років життя.

 

Кардинали, які очолюють уряди, пов’язані з Sede Vacante:
Декан Колегії Кардиналів – кардинал Анджело Содано;
Віце-декан – кардинал Роже Етчеґерай;
Камерленг – кардинал Тарчізіо Бертоне;
Віце-камерленг – архиєпископ П’єр Луїджі Челата;
Очолюватиме Конклав – кардинал Джованні Батттіста Ре (старший серед кардиналів-виборців, що належать до єпископського чину, оскільки Декан та Віце-Декан вже мають більше 80-ти років);
Кардинал-протодиякон – Жан-Луї Торан (оголошує ім’я нового Папи);
Вікарій для Римської Дієцезії – кардинал Аґостіно Валліні.

 

Джерело: Радіо Ватикан