//

У Центральній Україні УГКЦ іде до тих, хто цього потребує, – о. Іван Данкевич, декан Хмельницький, УГКЦ

На сайті «Православіє в Україні» 15 червня вийшов матеріал, у якому заступник голови ВЗЦЗ УПЦ (МП) о. Миколай Данилевич звинуватив греко-католиків в приховуванні своєї конфесійної приналежності під час заснування нових парафій на Хмельниччині та прозелітизмі в центральних та східних областях України. Редакція РІСУ звернулась до декана Хмельницького деканату Української Греко-Католицької Церкви, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці митрофорного протоєрея Івана Данкевича з проханням прокоментувати слова священика УПЦ (МП).

 

«Мене здивував коментар заступника голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків протоєрея Миколая Данилевича стосовно діяльності Української Греко-Католицької Церкви на теренах Хмельницької області. Тим паче, що до сьогоднішнього дня в нас існувала стабільна доброзичлива міжконфесійна ситуація, а за такими заявами простежується виразне бажання «кинути кістку» та внести неспокій у релігійну ситуацію в нашому краї. Перш за все хочу спростувати висловлювання щодо нашої присутності у центральних регіонах України, а зокрема в Хмельницькій області, оскільки до третього поділу Польщі 1795 р. тут існувала добре розвинена мережа греко-католицьких парафій. І її ліквідація відбувалась часто за допомогою репресивної машини Російської імперії. Задля збереження миру та спокою ми жодного разу не піднімали питання повернення культових споруд нашій Церкві, які згідно з історичними даними були побудовані греко-католиками».

 

Сьогоднішня ситуація, за словами о. Івана, також не зовсім відповідає тим даним, які озвучує о. Миколай Данилевич.

 

«Мені прикро, що йому подають таку спотворену картину. Перш за все, ми ніколи не приховуємо того, що ми є вірні Української Греко-Католицької Церкви. Ми не з’являємось «нізвідки» в жодному населеному пункті Хмельниччини, ми приходимо туди, де є вірні нашої Церкви і де існувала наша Церква протягом століть. Якщо отець Миколай говорить про конкретні населені пункти, то варто цю інформацію конкретизувати, оскільки невиправдано для такої поважної людини послуговуватись загальними фразами та чутками», – сказав священик.

 

Стосовно звинувачень о. Данилевича про «паперові» громади УГКЦ, то, як наголосив о. Іван Данкевич, згідно з інформацією Управління у справах релігії Хмельницької ОДА, із початку 2012 року до сьогоднішнього дня в Хмельницькій області не зареєстровано жодної нової парафії УГКЦ.

 

«Для заснування громад в нас завжди є всі відповідні підстави. Всі реєстрації відбуваються згідно з чинним законодавством: складається протокол зборів, список осіб, які мають бажання створити релігійну громаду, офіційне звернення в органи влади. На всіх цих документах чорним по білому написано – створюється релігійна громада вірних Української Греко-Католицької Церкви», – говорить о. Данкевич.

 

На завершення о. Іван додав: «Мені прикро, що знову в неправдивий спосіб вишукується нагода щодо звинувачень і конфронтації. Оскільки основна мета священнослужителя (будь-якої конфесії) показувати вірним шлях до Бога через слово та спосіб життя. Ми повинні виховати із цього «спадку атеїзму», який нам залишився від попередньої системи насамперед християн, а вже після цього приналежність до певної конфесії. Ми нікого не затягуємо в свої храми через якісь матеріальні блага чи страх. Приходять люди неохрещені, які десятиліттями не були в жодному храмі, не сповідалися жодного разу в житті. Ми робимо те, чого від нас вимагає наше покликання – служити Богу та людям. І якщо це комусь не подобається – це його право мати свою думку».

 

Джерело: РІСУ