//

У Львові презентували двотомник «Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки»

7 березня в Українському католицькому університеті презентували двотомник «Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки (1939 – 1987)».

 

Упорядником книжки став професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Володимир Сергійчук. У двотомнику вперше опублікували документи радянських спецслужб, де зафіксовано сторінки життя та діяльності Глави УГКЦ.

 

Директор Інституту історії Церкви УКУ о. д-р Андрій Михалейко наголосив, що двотомник документів – це велике доповнення до джерельної бази, пов’язаної з дослідженням постаті Патріарха Йосипа Сліпого, зокрема, періоду 1945 – 1963 рр: «Аналізуючи документи, ми бачимо конфлікт двох абсолютно різних та непримиренних світоглядів. Сліпий вживав нормальну й очевидну для церковного та українського середовища термінологію, а інша сторона розцінювала це як шпіонаж та зраду, – коментує історик. – Цікавим є вибір часу для допитів Патріарха, які проводили до глибокої ночі або ж починали опівночі. Це також певний засіб психологічного тиску».

 

У книзі, за словами упорядника Володимира Сергійчука, оприлюднили протоколи допитів Патріарха, доноси, доповідні, ордери на арешти, список вилученого майна тощо. «Документи відбирали так, щоб показати постать Йосипа Сліпого у різних аспектах – побуті, релігійній, науковій діяльності, і не тільки як релігійного діяча, а й як державника», – зазначив упорядник.

 

Однак історик застерігає, що протоколи допитів не є стенограмами: «Їх писав слідчий, який міг вписувати у протоколи все, що завгодно. Пізніше на суді Патріарх заявить, що його примушували підписувати те, чого він не казав».

 

Також, як зазначив Володимир Сергійчук, оприлюднені документи демонструють справжнє ставлення більшовицької влади до Української Греко-Католицької Церкви, намагання зламати цю Церкву. «Це документи противника, того, хто нищив УГКЦ. І вони свідчать, яких надлюдських зусиль довелося докласти Патріархові та його послідовникам, щоб відстояти власні переконання та інтереси України».

 

Прес-служба УКУ