//

Триває праця над документальним фільмом про капелана УПА

У Львові продовжується робота над створенням документального фільму про капелана Української Повстанської Армії о. Василя Шевчука «Кадила». З листопада 2011 року, організацією зйомок займається рекламно-продюсерський центр «Стар-ТВ», за сприянням благодійного фонду „Добре серце”.

 

Ідея створення фільму про о. Василя Шевчука виникла ще 2006 року під час зйомок стрічки про історію українського військового капеланства «Воїни Божого Духа».


Уродженець Стрия, греко-католицький священик Василь Шевчук (1903-1948), протягом 1945-48 рр. був капеланом Української Повстанської Армії під псевдом «Отець Кадило». Українсько-польська війна, погрози і напади з боку польських партизанських формувань спонукали пароха села П’яткова-Руська з Перемищини приєднатися до УПА.  Перебуваючи в сотнях Перемиського Куреня УПА Громенка, Бурлаки, Крилача та Ластівки, отець Кадило служив польові Літургій, сповідав вояків, надавав їм духовну підтримку, хоронив померлих. Під захистом УПА священик також опікувався тими парафіями Перемищини, які залишилися без душпастирів.

 

У червні 1947 року, під час Рейду на Захід із сотнею Громенка, знесиленого і хворого отця Кадила заарештували чехословацькі органи безпеки. У липні 1947 р. його передали владі комуністичної Польщі. На час слідства і суду отець Кадило перебував у тюрмі служби безпеки в м. Жешув (Польща), де пережив також знущання з боку кримінальних злочинців і слідчих. 13 вересня 1948 року, за вироком Військового суду в Жешові о. Василя Шевчука розстріляли.

 

Як повідомив продюсер Тарас Пастернак, за останні місяці знімальна група виконала значний обсяг роботи. Були проведені зйомки об’єктів, що пов’язані із навчанням і служінням о. Василя Шевчука в Перемишлі. Завдяки сприянню Польського Інститу Пам’яті Народової, вдалося отримати доступ до кримінальнохї справи отця Кадила. Ці документи проливають світло на останній рік життя священика, який він провів у в’язниці в місті Жешув (Польща). Справа містить численні допити отця Кадила та свідків, стенограму судового засідання, акт виконання вироку та інші важливі документи.

 

У перших днях квітня 2012 року, знімальна група повернулася з Канади. Саме в цій країні сьогодні проживає найбільше свідків життя і служіння Отця Кадила. Вдалося взяти інтерв’ю у повстанців зі сотні Громенка та у мешканців сіл Закерзоння. Загалом дев’ять осіб. Війни і депортації змусили цих людей покинути Батьківщину, але до сьогодні вони бережуть пам’ять про визвольну боротьбу та своїх побратимів. Окрім цього спогадами про о. Василя Шевчука поділився відомий науковець, професор університету Мак-Мастер в Гамільтоні (Канада) Петро Потічний, який ще в 14 років вступив в УПА.

 

Рекламно-продюсерський центр „Стар-ТВ” висловлює велику вдячність всім, хто допомагає створювати фільм про Отця Кадила. Зокрема благодійному фонду „Добре серце”, Фундації української енциклопедії в Канаді, видавництву „Літопис УПА”, Товариству захисту Закерзоння а також всім друзям з України, Польщі, Словаччини, Канади.


Для прес-служби Львівської Архиєпархії повідомив
Тарас Бабенчук


Фото з кримінальної справи о. Кадила, надано Інститутом пам'яті народової в Польщі.

 

Довідка:

 

Рекламно-продюсерський центр „Стар-ТВ” протягом 2009-2010 рр., у співпраці з Львівською Архиєпархією Української Греко-Католицької Церкви створив серію з чотирьох документальних фільмів про історію УГКЦ в ХХ столітті.

 

Перша стрічка з циклу, «Спадщина Андрея Шептицького», демонструвалася в ефірі Першого каналу українського телебачення і увійшла в трійку номінантів національної премії в галузі телебачення «Телетріумф - 2010». Два інші фільми присвячені провідникам УГКЦ Патріарху Йосипу Сліпому («Йосип Сліпий: молитва за Україну») та Митрополитові Володимирові Стернюку («Володимир Стернюк: служіння в підпіллі»). Про переслідування Греко-Католицької Церкви комуністичною владою розповідається у фільмі «УГКЦ: Невідомий літопис».

 

Джерело: ugcc.lviv.ua