//

Тижневий огляд: Папа і Апостольський Престіл (16.04.–22.04.)


Неділя. 15 квітня в своїй промові під час молитви «Царице неба», Папа Бенедикт XVI наголосив, що кожного року, святкуючи Великдень, ми переживаємо досвід перших учнів Ісуса і тому звершення Господнього Дня є не лише новим християнським культом, але «особливим містичним досвідом, важливою зустріччю із Воскреслим Господом, Який…справді стає присутнім серед спільноти вірних». Святіший Отець також звернув увагу на важливість Ісусового привітання «Мир вам». Мир (shalom), якого бажає учням Христос стає даром миру, який лише Ісус може дати, тому що мир є плодом Його радикальної перемоги над злом, плодом любові Бога, яка допровадила Його до смерті на хресті. На завершення Папа закликав усіх вірних прийняти дар миру, який жертвує нам Воскреслий Христос і дозволити, щоб наші серця були сповнені милосердям.

 

В спеціальному посланні з нагоди 500-тисотої річниці паломництва до Хітону Господнього, який знаходиться у німецькому Трірі, Святіший Отець Бенедикт XVI зазначив, що багато святих бачили в Хітоні Господа символ єдності Церкви – спільноти, яка була заснована любов'ю Бога єдиною і неподільною. Папа підкреслив також, що Хітон Господа нагадує Церкві про необхідність зберігати вірність своїм кореням, бути свідомими, що її єдність є даром Бога, а також він пригадує нам про гідність Церкви.

 

Понеділок. Головними подіями минулого тижня у Ватикані були святкування 85-ліття Святішого Отця та 7-мої річниці його понтифікату.


Саме 16 квітня 1927 року народився і того ж дня був охрещений Йозеф Ратцінґер. Цього року, відправляючи Літургію в честь своїх уродин, Папа Бенедикт XVI сказав: «У день мого народження та хрещення, 16 квітня, літургія Церкви дала мені три дороговкази, які вказали мені, куди веде дорога, і які допомогли мені її віднайти». Три «дороговкази», згадані Святішим Отцем, це – літургічний спомин святої Бернадети Субіру, від якої Папа навчився не втрачати «простого серця» та зберігати покору, яка відкриває правдиву істину; святого Бенуа Йозефа Лябре, через життя якого Понтифік зрозумів, що «самого Бога вистачає»; та перебування в пасхальному таїнстві, адже того року, коли народився Йозеф Ратцінґер, 16 квітня була Велика Субота, яка вже є передвісником пасхального світла. «Стою перед обличчям останнього періоду мого життя і не знаю, що мене чекає. Знаю, однак, що Боже світло існує, що Він воскрес, і що це світло сильніше від будь-якої темряви... І це допомагає мені з впевненістю іти вперед», – сказав на завершення Святіший Отець.

 

Колишній німецький футболіст Франц Бекенбауер в інтерв’ю «L'Osservatore Romano» розповів про свої враження від зустрічі з Бенедиктом ХVI, яка відбулась у 2006 році в рамках підготовки до Чемпіонату світу з футболу. «У своєму житті зустрічався з багатьма відомими людьми, але ця зустріч була особливою. Вона змінила щось в моєму житті. З того моменту я став частіше ходити до церкви. Коли  Папа через деякий час після чемпіонату відвідував Німеччину, я прочитав всі його промови. Тоді він завжди закликав віруючих свідчити про християнську віру. Ці слова я прийняв глибоко до серця», - сказав Франц Бекенбауер.

 

В понеділок, у віці 82-ох років, до Господа відійшов Архиєпископ Антуан Хуан Мурані, почесний Архиєпископ моранітів (Сирія).

 

Вівторок. Чудовий подарунок на 85-тиріччя Папі представила художниця Наталя Царькова – офіційна папська портретистка. Вона написала книгу «Таємниця невеликого ставка», в якій головним персонажем є Бенедикт XVI. Ватиканське видавництво планує випустити книгу  іспанською, англійською, німецькою, російською та італійською мовами.

 

Святий Престіл повідомляє, що на даний момент не існує конкретного плану зарубіжних подорожей Понтифіка на 2013 р, тому спекуляції про можливу подорож Папи Бенедикта XVI до Сербії в наступному році називає передчасними.

 

Про сьому річницю понтифікату Бенедикта XVI почали говорити ще минулого тижня, особливо тому, що 7 років назад мало хто вірив, що цей Папа довго затримається на престолі ап. Петра, а його понтифікат називали «перехідним». Проте, сьогодні ніхто вже не говорить про «перехідний понтифікат». Після семи років, ясно, що Бенедикт XVI і його служіння вже давно відзначаються своїм власним стилем і профілем. Папа розставив нові акценти, багато чим здивував, мав мужність відповідати на виклики.

 

Речник Ватикану, о. Федеріко Ломбарді, в своєму щотижневому фейлетоні «Octava Dies» (від 14.04) розповів про велику плідність семи років понтифікату Бенедикта XVI. Отець Ломбарді згадав про 23 закордонні та 26 внутрішньоіталійські подорожі Папи, 4 згромадження Синоду Єпископів і 3 ВДМ, про 3 енцикліки Папи, його книжки та незліченну кількість промов і проповідей. Речник Ватикану підкреслює, що пріоритетом служіння Папи Бенедикта XVI Церкві і людству є направлення життя до Бога, який дав нам себе пізнати в Ісусі Христі. А тиждень по тому (21.04) в цій же рубриці о. Ломбарді склав щирі побажання Папі на восьмий рік його папського служіння.

 

Особистий секретар Папи о. прелат Георг Генсвайн в інтерв’ю «La Repubblica» дає оцінку понтифікату, який ЗМІ, на його думку, часто представляють у спотвореному вигляді. «Папа-німець не боїться піднімати гострі питання. Серед найбільш важливих для нього справ - проблема відносин між вірою і розумом, між релігією і відмовою від насильства», - зазначив о. Генсвайн. За словами особистого секретаря Святішого Отця, програмним питанням понтифікату Папи є підтвердження, що «основою католицької віри є любов Бога до людини, яка в смерті Ісуса на хресті і Його воскресінні знаходить свій непереборний вираз».

 

Своїми думками про понтифікат Бенедикта XVI поділився також відомий італійський ватиканіст Андре Торніеллі. Журналіст вказав на дивовижну працьовитість Папи, незважаючи на його поважний вік та певні проблеми зі здоров’ям. Святіший Отець продовжує свої апостольські подорожі, далі пише книги і, можливо, в грудні цього року вийде третій том «Ісуса з Назарету».

 

Середа. Цього тижня на загальній аудієнції Папа Бенедикт XVI відновив ланцюжок наук про молитву. На цей раз він розважав про молитву первісної Церкви, на основі тексту з Діянь Апостолів, в якому розповідається як Петро та Іван повернулись до громади після арешту і як затряслась земля під час спільної молитви (пор. Дії 4, 24-31). Понтифік звернув увагу на те, що «перед обличчям небезпеки, труднощів, загрози, первісна християнська громада не намагається аналізувати те, як слід відреагувати, не шукає стратегії для захисту, не роздумує над заходами, які слід застосувати, але перед випробуванням молиться, шукає контакту з Богом». Також Папа підкреслив, що під час молитви апостоли не просили безпечного життя чи покарання для переслідувачів, а лише щоб була змога звіщати Боже слово, тобто молиться за те, щоб не втрачати відваги віри та її звіщення. А той факт, що в часі молитви місце, де була зібрана громада затряслося підтверджує, що віра має силу перемінювати землю та світ. «Також і ми, дорогі брати й сестри, повинні вміти вносити події нашого щоденного життя в нашу молитву, щоб віднаходити їхнє глибоке значення», – сказав наприкінці Бенедикт XVI.

 

У середу портал vaticaninsider повідомив, що до Ватикану надійшла позитивна відповідь керівника Братства Св. Пія Х на «Доктринальну преамбулу», яку 14 вересня минулого року йому вручили у Ватикані як умову для вступу до повної єдності з Римом. Ватиканіст Андре Торніеллі зазначив, що єпископ-лефеврист Бернард Фелле вніс до преамбули «незначні поправки», які не мають «істотного» характеру. Проте, згідно Апостольської Столиці, відповідь лефевристів є «заохочуючою», але ще не означає вирішення цієї справи. Речник Ватикану о.Федеріко Ломбарді засвідчив, що відповідь лефевристів можна охарактеризувати як «відмінну від попередніх, які були недостатніми» а також як «крок вперед і заохочуючу річ». Однак, речник Ватикану підкреслив, що це ще не «дефінітивний результат».

 

В середу вічно спочив владика Хосе Сервіньйо Сервіньйо (91 рік), почесний єпископ Туї-Вего (Іспанія).

 

Четвер. 7 років тому увесь католицький світ почув радісну новину «Annuntio vobis gaudium magnum; habemus Papam» (Звіщаю вам велику радість: маємо Папу). Прослідкувавши за перебігом понтифікату 265-го Наступника св. Петра – Папи Бенедикта XVI, можемо зауважити, що не бракувало теплих зустрічей з численними вірними у Римі і в усьому світі під час його Апостольських подорожей, з якими він вже відвідав усі континенти. Не бракувало й неприємних моментів та труднощів, які, однак, не похитнули його довір’я до Всемогутнього Бога, Якого він несе людям і до Якого провадить понад мільярд вірних.

 

На сьому річницю папського служіння Бенедикта XVI інтернет-служба  Святого Престолу зробила незвичайний подарунок. На сторінці www.vatican.va стало доступно  завантажувати віджет офіційного сайту Святого Престолу, за допомогою якого кожен користувач швидко і динамічно може отримувати останні ватиканські новини: тексти промов та аудіо Святішого Отця із загальних аудієнцій, недільних розважань перед «Ангел Господній», а також щоденні бюлетені Прес-центру Святого Престолу.

 

Свій погляд на понтифікат теперішнього Папи висловив головний редактор щоденного видання «L'Osservatore Romano» Джованні Марія Віан. Журналіст підмітив, що понтифікат Бенедикта XVI не мав легких початків. Сам Папа, усвідомлюючи це, під час церемонії інавгурації просив вірних про молитву, щоб він не втік «зі страху перед вовками». Проте, на початках упереджене ставлення багато хто мав і до Івана Павла ІІ. Тепер же «L'Osservatore Romano» висловило переконання, що Папа відчуває близькість багатьох осіб, які щоденно «моляться за нього чи лише дивляться з симпатією, уважно слухаючи його слів».

 

Держсекретар Ватикану кардинал Тарчізіо Бертоне в інтерв’ю італійському телебаченню «RAI» також з сумом зауважив часто негативне ставлення до Папи з боку сучасних ЗМІ, однак він зазначив, що журналісти "починають все краще розуміти Папу, його мудрість, культуру, щирість, послідовність. Єрарх підкреслив, що Святіший Отець завжди слухає своїх співробітників перед прийняттям рішень. Він зазначив, що пріоритетом діяльності Святішого Отця не є надзвичайні ситуації в світі, але глобальні проекти християнства, які Папа реалізує з самого початку свого понтифікату, а саме виклад християнської віри.

 

Кардинал Крістофер Шенборн, колишній докторант професора Ратцінґера, в статті під назвою «Папа Ратцінгер – особисто» заявив, що «Папа не піддається тиску громадської думки». Як член «Кола учнів Ратцінгера» він зазначає, що і тоді, і зараз «Коло» вдячне своєму вчителеві за його дар «незвичайного інтелекту, великої особистої скромності і простоти, рідкісної сили духу і ясності розуму». Його та інших членів «Кола» завжди боляче дивувало, коли в суспільній свідомості створювався негативний образ спочатку префекта Конгрегації віровчення, а потім Папи Ратцінгера, коли його називали «залізним кардиналом», «Великим інквізитором», «архиконсерватором». Кардинал Шенборн, який виступає також від імені «Кола учнів Ратцінгера», позитивно стверджує: «Ми таким його не знаємо».

 

Ватикан досліджує зцілення від раку шлунку, що відбулось у Каліфорнії, і яке можуть затвердити як чудо для беатифікації о. Франца Стока, німецького військового капелана, який служив ув'язненим у нацистських таборах. Саме через заступництво о. Стока хворий повністю одужав, вважають його рідні, які під час хвороби молилися про посередництво саме до цього свідка віри. З того часу минуло 15 років, зцілений чоловік одружений, має 2 дітей, і жодних слідів раку. Лікарі так і не змогли обґрунтувати його одужання.

 

П’ятниця. З 16 по 20 квітня у Ватикані проходила пленарна сесія Папської біблійної комісії, учасники якої розмірковували над змістом майбутнього документа, присвяченого натхненню й істині в Біблії. У своєму посланні до учасників Святіший Отець Бенедикт XVI звернув увагу на те, що «книги Святого Письма мають силу прямого і конкретного заклику, але Слово Боже не обмежене тільки тим, що написано». Папа пояснив, що Слово «закріплене в священних текстах не є інертним скарбом Церкви, але стає вищим правилом її віри і життєвою силою».

 

20 квітня Бенедикт XVI прийняв на аудієнції прем'єр-міністра Саксонії Станіслава Цілліха. Під час зустрічі мова йшла про ситуацію в Саксонії, а також деякі актуальні  питання політики. У бесіді з кардиналом Держсекретарем Тарчізіо Бертоне, яка відбулася після аудієнції у Папи, Цілліх подякував за минулорічну  беатифікацію в'язня табору Дахау о. Алоїза Андріцкого, оскільки сам політик належить до меншості лужицьких сербів, як і беатифікований священик.

 

У п’ятницю отець Гонг’ао Чен був висвячений на єпископа Шунквінгу (Китай).

 

Субота. 21 квітня Святіший Отець зустрівся на аудієнції з представниками американського «Papal Foundation». Понтифік сердечно привітав присутніх з приводу їх щорічного паломництва в Рим. Папа нагадав про швидку канонізацію двох нових святих з Північної Америки: бл. Катер Текаквіти і бл. Мати Маріанни Коуп і висловив надію, що постаті майбутніх святих допоможуть «Papal Foundation» в його «подальшій місії євангелізації Церкви, сприянню навчанню і всебічному розвитку братів і сестер в бідних країнах».

 

Папа Римський Бенедикт XVI привітав викладачів та студентів Університету Найсвятішого Серця в Мілані з 88-річницею його заснування. Вітальний лист на ім'я кардинала Анджело Сколи  від імені Понтифіка направив кардинал Держсекретар Тарчізіо Бертоне. У ньому наголошується важливість віри в житті сьогоднішнього молодого покоління. «Зустріч з Ісусом Христом, який реально присутній, є силою, яка змінює особисте життя і народжує прагнення зробити це для інших, вона є потужною силою для громадського оновлення», - написав від імені Папи кардинал Бертоне.

 

Анонс: 23-25 квітня у Ватикані збереться комісія з вивчення найбільш важливих питань у житті Католицької Церкви в Китаї. Цього разу буде розглянуто питання підготовки мирян у світлі стану католицької громади в Китаї та в рамках Року віри. Мова також піде про прогрес у формації священиків, семінаристів та монахів, і їх підготовку для служіння  Церкві і на благо суспільства.

У Ватикані оприлюднено програму богослужінь за участю Папи Бенедикта XVI на найближчий період.