//

Тижневий огляд: Папа і Апостольський Престіл (03.12. – 09.12.)

Понеділок. Виступаючи на пленарному засіданні Папської ради «Iustitia et pax», Святіший Отець зауважив, що «незважаючи на те, що сучасна людина включена у велику мережу відносин та комунікації, вона парадоксально часто здається ізольованою, тому що байдужа до найголовніших відносин у своєму існуванні — спілкування, яке є коренем усіх інших відносин». Папа закликав до євангелізації громадської сфери. «Від нової євангелізації соціальної сфери може народитися новий гуманізм і оновлена культурна та проектна діяльність. Вона допоможе скинути з трону сучасних ідолів, замінити індивідуалізм, матеріалістичне споживацтво і технократію культурою братства, безкорисливості та солідарної любові», - сказав Бенедикт XVI.

 

У понеділок на приватній аудієнції Папа прийняв семінаристів і співробітників англійського Колегіуму в Римі. «Як маленький вогник, який може запалити весь ліс, так приклад віри небагатьох може поширити очищення та сповнення Божою любов’ю  всієї громади або нації», - зазначив Понтифік. Він закликав семінаристів, які живуть в Колегіумі, поглиблювати своє знайомство з Христом, чому сприяє час, проведений в семінарії. «Нехай Ісус "захопить" вас, особливо через молитву, коли "серце звертається до серця"» - заохотив учасників аудієнції Папа.

 

3 грудня, у Ватиканському Прес-центрі відбулося представлення офіційного аккаунту Святішого Отця Бенедикта XVI в соціальній мережі «Twitter». Повідомлення на офіційному аккаунті @pontifex публікуватимуться вісьмома мовами. Цю, та інші ініціативи щодо присутності Церкви в Інтернеті представили архиєпископ Клаудіо Марія Челлі, Президент Папської Ради в справах суспільних комунікацій, та Ґреґ Барк, Радник Апостольської Столиці в справах комунікації. Відзначається, що вже за чотири години після відкриття профілю Святішого Отця @pontifex, до нього приєдналося понад 100 тис. осіб зі всього світу, хоча на ньому не з'явилося поки жодного повідомлення.

 

Відповідно до нових більш суворих правил безпеки, кожен співробітник Ватикану – як світський, так і церковний – входячи й виходячи через ворота, муситиме покласти в контрольну машинку нову магнітну картку обладнану чіпом, який допоможе визначити його місце перебування в будь-який час. Дотримання цих процедур будують забезпечувати солдати швейцарської гвардії.

 

Архиєпископ Сільвано Томазі взяв участь у засіданні Міжнародної Організації з Міграції (МОМ), яке відбулося в Женеві 27-30 листопада. Ватиканський дипломат зазначив, що кількість вимушених мігрантів продовжує зростати, що вимагає від міжнародного співтовариства відповідної гуманітарної допомоги.

 

Вівторок. Ще цього місяця Святіший Отець отримає звіт Міжнародної комісії при Конгрегації Доктрини Віри, котра досліджує  об’явлення в Меджугор'ї в Боснії і Герцеговині.

 

Німецькі продюсери Маркус Менді і Петер Векерт придбали права на зйомки біографічного фільму про Бенедикта XVI, повідомила кінокомпанія «Odeon Film». "Продюсери планують зняти міжнародну стрічку, яка буде відображати всі аспекти незвичайного життя і роботи Понтифіка, починаючи з моменту його народження в пасхальну ніч 1927 року в Марктлі до його нинішнього перебування на Престолі св. Петра ", - йдеться в повідомленні кінокомпанії.

 

Середа. У середу, 5 грудня, під час загальної аудієнції Папа розмірковував над уривком з першого розділу Послання апостола Павла до Ефесян. Понтифік назвав цей фрагмент «гімном Божого плану для людини». Як сказав Бенедикт XVI, Павло не міг інакше реагувати на «роботу» Бога в історії спасіння, «яка призвела до втілення, смерті і воскресіння Ісуса». Апостол розуміє, що ми «покликані до вічності в Бозі», і беремо участь «у великому проекті, який Бог Отець зберіг в собі і вирішив реалізувати і розкрити в "повноті часу"», зауважив Папа. Святіший Отець зауважив, що саме Адвент є часом, коли можна особливим чином відчути і дізнатися «план любові» Бога особисто до нас, але, перш за все, нагадати собі що Він існує в нашому житті. «Бог вимагає, щоб ми стали символом його дії в світі. Завдяки нашій вірі, нашій надії, нашій любові, Він хоче знову і знову світити своїм світлом вночі «, - додав Бенедикт XVI.

 

Наприкінці загальної аудієнції Папа знову звернувся і закликом щодо непростої ситуації в певних частинах світу. Цього разу заклик стосувався «важкої гуманітарної ситуації на сході Демократичної Республіки Конго», яка протягом останніх місяців переживає період збройного протистояння та насильства.

 

Глава Англіканської Церкви призначив Архиєпископа Нової Зеландії Девіда Моксана новим представником спільноти при Святому Престолі та главою Англіканського центру в Римі.

 

Четвер. 6 грудня, в першій половині дня, Бенедикт ХVI прийняв у Ватикані президента Німеччини Йоахіма Ґаука. Після зустрічі зі Святішим Отцем відбулась бесіда німецького політика з кардиналом Держсекретарем Тарчізіо Бертоне, якого супроводжував о. прелат Еторе Балестрера, заступник секретаря з відносин з державами.

 

П’ятниця. У п’ятницю, 7 грудня 2012 р., в апостольському палаці у Ватикані, Святіший Отець Бенедикт ХVІ прийняв на аудієнції членів щорічної Пленарної Сесії Міжнародної Богословської Комісії, яка проходила у Римі. У своєму зверненні Папа Бенедикт ХVІ вказав на теми, які були детально описані у документі «Богослов’я сьогодні: перспективи, принципи і критерії», що був опублікований на початку цього року, і який, за словами Єпископа Риму, є, «так би мовити, генетичним кодом католицького богослов’я, тобто основними положеннями, які окреслюють його ідентичність і, як наслідок, гарантують його єдність у різноманітності реалізації». З цією метою текст документа виявляє критерії для богослов’я насправді католицького і тому здатного зробити вклад у місію Церкви, у звіщення Євангелія усім людям.

 

У п’ятницю, 7 грудня, у Ватикані повідомлено про те, що Папа Бенедикт XVI призначив свого особистого секретаря монсеньйора Ґеорґа Ґенсвайна Префектом Папського Дому, надаючи йому архиєпископську гідність та титулярний осідок Урбізальї.

 

7 грудня Архиєпископ Герхард Людвіг Мюллер, префект Конгрегації віровчення, познайомив Бенедикта ХVI з ініціативами та перспективами роботи Міжнародної богословської комісії, яку він очолює. Єрарх повідомив Святішому Отцеві, що до кінця поточного року комісія має намір оприлюднити більшу частину своїх документів.

 

Субота. У суботу, 8 грудня, Римо-Католицька Церква святкує Непорочне Зачаття Пречистої Діви Марії. З цього приводу Святіший Отець зустрівся з вірними для спільного проказування молитви «Ангел Господній». «Через Марію людство та історія дійсно відкриваються на Бога, приймають Його благодать, готові виконувати Його волю. Марія є найоригінальнішим вираженням Благодаті», – сказав Бенедикт XVI, додаючи, що Вона представляє той «новий Ізраїль», якого старозавітні писання оспівують, як наречену. За словами Бенедикта XVI, світло, що променіє від постаті Діви Марії, «допомагає нам також зрозуміти справжній сенс первородного гріха. У Марії, в дійсності, – пояснив він, – повністю живі та дієві ті взаємини з Богом, які гріх руйнує. У Ній немає жодного протистояння між Богом та Її буттям: існує, натомість, повне сопричастя, повне порозуміння». Крім того, – вів далі Папа, – «доктрина про Непорочне Зачаття Марії виражає впевненість віри у тому, що Божі обітниці здійснені, що Його союз непохитний».

 

Після проказування молитви «Ангел Господній» Папа Бенедикт XVI звернувся із черговим закликом до солідарності з населенням Філіппін, які постраждали від сильного урагану.

 

Цього ж дня ввечері,за традицією, Папа прийшов на Іспанську площу у Римі, щоб покласти квіти до підніжжя статуї Непорочнозачатої Діви Марії. Промовляючи до зібраних людей, Понтифік звернув увагу на те, що Благовіщення відбулось у тиші. Божий голос, – пояснив Папа, – неможливо розпізнати у шумі та активізмі, характерними для наших днів, у «тому активізмі, який вчиняє нас нездатними зупинитися, бути спокійними, прислухатися до тиші, в якій Господь дає почути свій дискретний голос». Свято Непорочного Зачаття, – додав Папа, – також пригадує нам, що спасіння світу не є людським діянням, але походить з Благодаті, від Бога. Божа любов є сильнішою від зла, вона заповнює порожнечу, спричинену егоїзмом, ту порожнечу, яку людина намагається іноді заповнювати різними приємностями, як от наркотиками, які, насправді, ведуть до ще глибшого занепаду. «Марія ж каже нам, – наголосив Бенедикт XVI, – що наскільки глибоко не впала би людина, це ніколи не буває заглибоко для Бога, який зійшов аж до аду... Смиренний подих благодаті може розвіяти найтемніші хмари, може вчинити життя прекрасним та сповненим сенсом, навіть і в найнелюдськіших умовах». Перемога благодаті над гріхом, за словами Святішого Отця, є пригадкою й про те, що християнство – це благовість, а не перешкода для радості чи набір заборон та правил, а «навіть якщо тягне за собою відречення та дисципліну думки, то тільки тому, що в людині є отруйний корінь егоїзму». «Тому, – наголосив Бенедикт XVI, – Слід навчитися сказати “ні” голосові егоїзму та казати “так” голосові справжньої любові».

 

Бенедикт XVI висловив щирі співчуття і вираз глибокої скорботи у зв'язку зі смертю Патріарха Антіохії Ігнатія IV. Понтифік надіслав телеграму на ім'я Митрополита Геліопаліса Спірідона, в якій підкреслив заслуги померлого для примирення і миру між людьми і зближення між католиками і православними.

 

У суботу Архиєпископу Ріо де Жанейро в емеритурі, кардиналу Евсебію Оскару Шайду виповнилося 80 років. У майбутньому конклаві, таким чином, за даними на 8 грудня, зможуть взяти участь 119 кардиналів з 211.

 

Увечері, 8 грудня 2012 року, в автомобільній катастрофі загинув Архиєпископ Амброзій Мадта, Апостольський Нунцій у Кот-д'Івуарі.

 

Неділя. В неділю перед молитвою «Ангел Господній» Папа Бенедикт XVI присвятив свої роздуми особі св. Івана Хрестителя. Під час Адвенту літургія звертає увагу, між іншими, на дві особи, які готують пришестя Месії - Діву Марію та Івана Хрестителя. Іван Предтеча називає себе "голосом волаючого в пустелі: готуйте дорогу для Господа" (Лк. 3, 4). Голос звіщає слово, але в даному випадку слово Боже було першим, воно існує саме в собі і сходить на Івана, сина Захарія, в пустелі (пор. Лк 3, 2). Останній відіграє велику роль, але завжди в стосунках з Христом. Св. Августин каже: "Іван  - це голос. Бо Господь говорить: "Спочатку було Слово" (Ів. 1,1). Іван є голосом, який розноситься, а Христос - вічне Слово, яке було спочатку. Коли голос позбавити слова, то що залишиться? Слабкий звук. Голос без слова вдаряє слух, а не серце "(Промова 293, 3). Наша мета - дати сьогодні можливість слухати цей голос, щоб дати простір і гостину для Ісуса в серці, Слова, яке нас рятує. У споживацькому суспільстві, коли багато людей шукають радості в матеріальних речах, Іван Хреститель вчить нас жити, цінуючи істотне, щоб пережити Різдво не тільки зовні, але як свято Божого Сина, який прийшов, щоб принести людям мир, життя і справжню радість.

 

Звертаючись у неділю, 9 грудня 2012 року, ввечері, до учасників Міжнародного конгресу «Ecclesia in America», організованого Папською Комісією для Латинської Америки, що діє в рамках Конгрегації у справах єпископів, та міжнародною католицькою мирянською фундацією «Лицарі Колумба», Бенедикт XVI вказав на різні виклики американського континенту, між якими – секуляризація, бідність, наркоторгівля, поширення тенденцій, які загрожують гідності людини й не захищають подружжя та сім’ю. Він також закликав вірних до нової євангелізації, що ґрунтується на любові та істині в Христі.

 

Префект Конгрегації віровчення Архиєпископ Герхард Людвіг Мюллер заявив, що вести апокаліптичні розмови, посилаючись на кінець календаря майя, це безвідповідально і безглуздо. Голова ватиканської дикастерії сказав, що «це все непотрібне хвилювання». Християни сьогодні взагалі не говорять про «кінець світу». Занепокоєння майбутнім несумісне з християнською вірою.