//

Свято «Батька та друга молоді»

Сьогодні Католицька Церква римського обряду святкує пам’ять Святого молоді Отця Івана Боско. Саме цьому святому Папа Іван Павло ІІ поручив молодь усього світу, проголошуючи Івана Боско «батьком та другом молоді» і покровителем усіх вихователів, педагогів, молоді, студентів та видавців.

 

Постать Святого молоді є завжди актуальною, адже хто як не молодь, що стоїть перед важливими виборами у житті, має потребу в особливому заступництві святих, у тих людях, що стоять поруч з доброю батьківською і дружньою порадою.

 

Хто ж цей «Святий молоді»?

 

Іван Боско народився в північній Італії у 1815 році у бідній і побожній сім’ї. Вже змалку відчув біль втрати батька та тягар важкої праці на невеликому кавальчику землі, що була єдиним тоді джерелом для прожиття селян. Вже змалку Іван був навчений до любові Бога і до конкретної милосердної допомоги ближнім, навіть коли поділитися чимось було дійсно важко. Прикладом і основним вихователем як людини та християнина була для Івана його матір Маргарита.

 

Щоб ще сильніше підтвердити це своє покликання любити Господа і ближніх, вирішив стати священиком, але таким, що є близький до людей, особливо до найбідніших. Після посиленої праці над собою, після навчання і багатьох особистих жертв та випробувань став священиком у 1841 році.

 

Місія отця Боско мала почин з відвідання в’язниці, де молодий священик побачив велику кількість молодих хлопців. Цей сумний факт зробив переворот у його житті і окреслив все його священиче життя і душпастирську місію: «якби ці юнаки мали якусь близьку особу в житті, вони би ніколи не потрапили сюди» – стане такою близькою особою для багатьох!..

 

Отець Боско був тим священиком, який ходив по вулицях італійського Турину у пошуках занедбаних, бідних, сиріт і бездомних хлопців. Для них став батьком та другом, давав їм все, що мав – був тим Господнім посланцем і в Його ім’я опікувався знедоленою молоддю.

 

Отець Боско дбав про духовне життя хлопців, але крім того бажав виховати їх так, щоб могли мати гідне життя і майбутнє. Для цього відкрив т. зв. Ораторію (з лат. місце молитви), яка була домом, подвір’ям для забав, школою та церквою.

 

Отець Іван посвятив всього себе своїм хлопцям як вияв любові до Бога, що кликав його стати священиком занедбаних та батьком сиріт. Також Господь покликав отця дати почин монашому згромадженню, яке би продовжило його харизму й місію і було в Церкві «знаком та носієм Божої любові до молоді» . Для цієї мети отець Боско заснував Згромадження Салезіян (1859), яке й до сьогодні продовжує виховно-душпастирську місію свого святого Засновника у 128-ох країнах світу. Згодом також були засновані Згромадження сестер Салезіянок (1872) для виховання дівчат і жінок та Товариство салезіянських кооператорів (3 чин, товариство мирян).

 

Все життя і місія Отця Боско – сповнені немалих труднощів і перешкод – не мали б жодного сенсу, ані продовження, якби не базувалися на твердих засадах віри, надії та любові до Господа, якби не живилися молитвою та святими тайнами, великою синівською набожністю до Пресвятої Богородиці, яку о. Іван почитав як «Помічницю християн».

 

Отець Іван Боско помер 31 січня 1888 року, залишаючи після себе тих своїх синів та дочок, що посвятилися Господеві і молоді, для якої є тими батьками, учителями та друзями, що допомагають вести молодих людей до Господа, виховуючи «добрих християн» та «чесних громадян» для суспільства. Перед своєю смертю з покорою сказав: «Те все, що я зробив – зробив для Господа... можна було зробити й більше... мої діти це зроблять».

 

Отець Боско був проголошений святим у неділю Пасхи у 1934 році Папою Пієм ХІ.

 

Святий Іван Боско є в Церкві прикладом особливої посвяти молоді і дітям, адже їх добре християнське виховання є запорукою майбутнього Церкви і суспільства. Своєю методикою виховання – що базується на дусі родини, довіри і любові – є також прикладом для всіх педагогів. Для дітей і молоді, яка тепер значно перевищує число тих, що були з ним за життя, є покровителем і заступником, знаком присутності і любові Бога.

 

Більше про особу святого Івана Боско та про його синів Салезіян в Україні можна дізнатися на сайті http://www.sdbua.net.