//

Спогади Кардинала Тарчизіо Бертоне в книзі-інтерв'ю «Велике серце»

 «За плечима обох великий досвід, передсоборний, тобто підготовки великої реформи Церкви і досвід самого II Ватиканського Собору. Вони обоє пройшли через тоталітаризм, глибоко пережили проблеми пригноблення, придушення свободи. Два Божі чоловіки, захоплені  правдою, свободою, люблячі людство і тому друзі людини». Такі основні загальні риси Бенедикта XVI і Папи Войтили на думку виняткового свідка Кардинала Тарчизіо Бертоне, Державного секретаря, інтерв'ю з яким опубліковане в книзі «Велике серце. Данина пошани Івану Павлу II. Публікуємо деякі цікаві місця з цієї книги.


Передмову для книги, складеної на основі бесід з Мікеле Дзануккі, директором "Citta Nuovo", написав Кардинал Анджело Амато, префект Конгрегації у справах Святих. Бертоне роздумує про паству Войтили і згадує неопубліковані епізоди. Наприклад, про поїздку Папи на Кубу він розповідає: «Його думка була дуже позитивною. Перш за все, через  ентузіазм  населення, яке завдяки цьому візиту отримало ковток свободи. Фідель Кастро також продемонстрував щирі почуття до Папи, який був вже хворий. Іван Павло II говорив мені, що жоден глава держави не готувався так ретельно до візиту Папи. Він прочитав енцикліки, основні виступи навіть деякі вірші». У іншому місці Кардинал згадує поїздку Папи до Турину у вересні 1988 на столітню річницю смерті дона Боско. «У нього була висока температура і він докладав величезних зусиль, особливо під час зустрічі з молоддю у великому наметовому містечку у Вальдокко, місці, де почалася діяльність салезіанців. Я пам'ятаю, наче це було вчора, старання Папи, щоб не обманути очікування молоді».


Нижче ми наводимо найбільш значні уривки з глави «Віра і культура».


Кароль Войтила вмів розмовляти з сучасністю і з світом, Ви розділяєте цю думку?


Ми повинні визнати, що Павло VI був людиною, яка вміє розмовляти з сучасністю і зі світом, він встановив справжній і корисний діалог з сучасною культурою. Потім Іван Павло II, починаючи з Собору і використовуючи свою здатність встановлювати стосунки з іншими, енергійно і переконливо продовжив цей діалог, який продовжує нинішній Папа «Притвором поган».


У Папі Войтилі культура не могла бути відокремлена від гранітної віри. Це так?


Іван Павло II був людиною великої віри і великої культури. У важкі повороти свого життя він демонстрував перевірену віру. Я думаю, що якби він не знаходив в ній опору, йому було б важко чинити опір і не зламатися: спочатку в боротьбі проти комуністичного режиму як Архиєпископ Краківський, а потім, будучи Папою у важкі для нього моменти, як, наприклад, замах в 1981, а також поворотні події в житті Церкви, коли він повинен був приймати надзвичайно важкі рішення.


Наведіть приклади цих рішення?


Деякі факти, що стосуються вчительської строгості і здатності до відкритості, вразили мене своєю валентністю, а також тому, що я міг спостерігати їх безпосередньо, обіймаючи посаду секретаря Конгрегації віровчення.


Йдеться, наприклад, про важливе рішення прийняти в Католицьку Церкву колишніх англіканських пастирів, одружених, і дозволити їм жити в шлюбі. З одного боку, він підтвердив традицію Католицької Церкви вимагати, згідно з рішенням Папи Лева XIII, так званого, «абсолютного висвячення», тобто повторні свячення без умов, вважаючи недійсним рукоположення Англіканської Церкви. З іншого боку, він дозволив виконувати служіння англіканським одруженим священикам. Мені здається, що це двояке відношення повністю відповідає вірі Католицької Церкви, її традиційному і консолідованому вченню, і її спадкоємності, а саме, її здібності до відкритості і прийому.


Як Ви сприймаєте сьогодні це відношення Івана Павла II в світлі останніх подій, що стосуються єднання Англіканської Церкви і прийому її пастирів в Католицьку Церкву?


Конфіденційний прийом колишніх англіканських пастирів продовжується, тому що нові кандидати постійно приходять в Католицьку Церкву. Процедура прийому в священство англіканських священиків, які живуть в шлюбі, розроблена за часів  Івана Павла II, залишається в силі по теперішній час. Ця процедура передбачає офіційне навчання і період часу для духовного зросту і розпізнавання. Недавня Апостольська Конституція відносно заснування особистого Ординаріату для англікан, які вступають в повну єдність з Католицькою Церквою (Anglicanorum coetibus), поширює прийом на тих, хто просить зберегти, якимсь чином, надбання англіканства і одночасно бажає вступити в повне єднання з Католицькою Церквою. Ця Конституція стосується не окремих англіканських священиків, а груп людей, або навіть парафій з їх священиками. Також і в цьому випадку, процедура, яка в даний час починається в Ординаріаті Уолсінгемської Богоматері у Великобританії, слідує традиції Католицький Церкві, що вимагає від кандидатів в священство відповідної академічної і духовної освіти.


Навіть якщо велика частина перших священиків Ординаріату складатиметься з одружених чоловіків...


Звичайно, але вічна цінність целібату підтверджується вимогою того, що в майбутньому неодружені священики стануть нормою в таких Ординаріатах. Ці кандидати повинні будуть, по можливості, здобувати освіту з іншими єпархіальними семінаристами, що гарантуватиме отримання ними серйозної академічної, пастирської і духовної підготовки. Тому прийом цих англікан, бачиться в контексті вірності вченню і практиці Католицької Церкви.


Ще один особливо важкий момент Папства Івана Павла II полягає в тому, що він повинен був втрутитися в спірні христологічні тлумачення. А саме, йдеться про "Dominus Iesus", про яку ми вже згадували.


Типовим елементом вчительської стійкості Івана Павла II є його любов до справжньої, вірної христології. Папа сам особисто забажав догматичну декларацію відносно унікальності і рятівної загальності Ісуса Христа і Церкви (Dominus Jesus), не дивлячись на чутки згідно з якими ця знаменита декларація з'явилася завдяки «нав'язливій ідеї» Кардинала Ратцінгера і Конгрегації віровчення. Ці чутки поширилися також і в католицькому світі. Іван Павло II сам зажадав Декларацію, тому що він був вражений критичною реакцією на свою Енцикліку про місіонерство, "Redemptoris Missio", якою він бажав надихнути місіонерів на сповіщення Христа також і в контексті, в якому присутні інші релігії, щоб не звести фігуру Ісуса до рівня засновника релігійного руху. Реакція була негативною, особливо в Азії, і це дуже засмутило Папу. І тоді, в Святий Рік - виключно христологічний рік - Папа сказав: «Будь ласка, підготуйте догматичну Декларацію». Так була підготовлена "Dominus Jesus" - насичена, лаконічна, написана догматичною мовою. І в справжній атмосфері Церкви вона продовжує зберігати свою важливість, починаючи від аналізу тривожної ситуації у світовому масштабі. Вона пропонує християнам напрям вчення, що базується на одкровенні, яке повинне керувати поведінкою, пов'язаною з Господом Ісусом, єдиним і загальним Рятівником і вірним йому.


Немає необхідності нагадувати про те, що відразу ж після обнародування цієї Декларації 6 вересня 2000 року, піднялася різка критика з боку найбільших міжнародних інформаційних агентств і багатьох інтелектуалів. Як відреагували у Ватикані?


Не лише у таборі мирян, але і в таборі католиків деякі приєдналися до цієї критики. Папа був засмучений. Відбулося засідання, на якому розглядалася ця реакція, особливо реакція католиків. В кінці засідання Папа сказав нам: «Я хочу відстоювати її і сказати про неї в неділю 1 жовтня, під час молитви Ангелус - там був присутній я, кардинал Ратцінгер і Кардинал Ре - я б хотів сказати це і інше». Ми записали його ідеї, відредагували текст, який він одобрив і потім виголосив. Це була неділя, в яку відбувалася канонізація китайських мучеників. Цей збіг підказав декому, що потрібно бути обережнішими. Вони радили Папі: «Вам не слід говорити про Dominus Iesus саме сьогодні, краще, якщо Ви це зробили в іншому контексті. Краще відкласти, Ви могли б зробити це 8 жовтня в неділю Ювілею Єпископів у присутності сотень прелатів». Але Папа відповів на ці заперечення таким чином: «Як: Я повинен відкласти зараз? Ні в якому разі! Я вирішив першого жовтня, я вирішив в цю неділю, і в неділю я це зроблю!»


У Мадрасі, під час своєї поїздки до Індії в 1986 році Папа говорив про необхідність «шанобливого сповіщення». Але тоді, 1 жовтня, він показав себе непохитним...


Саме так. Папа виголосив без сумнівів і коливань свою промову на захист Dominus Iesus, деякі моменти якої я хочу нагадати: «Декларацією Dominus Iesus - Ісус є Господь - схваленою мною особливим чином, я хотів закликати всіх християн підтвердити своє єднання з Ним в радості віри одностайно засвідчивши, що Він є і сьогодні і завтра Шлях, Істина і Життя (Ів. 14,6). Наша віра в Христа, як в єдиного Сина, за допомогою якого ми самі бачимо обличчя Отця (Ів. 14,8) є не зарозумілістю, яка зневажає інші релігії, а радісною вдячністю, тому що Христос об’явився нам, не дивлячись на те, що ми на це не заслужили. І Він, в той же самий час, зобов'язав нас продовжувати дарувати те, що ми отримали і передавати іншим те, що даровано нам, тому що даровані Істина і Любов, яка є Бог, належить всім людям. З Апостолом Петром ми признаємося, що «немає іншого імені під небом, даного людиною, яким би належало нам врятуватися» (Діяння, 4,12). І ще він уточнив: «Документ роз'яснює основні християнські елементи, які не перешкоджають діалогу, а показують свою основу, тому що діалог без фундаменту приречений на переродження в пусту балакучість».

Джерело: www.catholic.uz