//

Необхідність інформаційної етики стає все очевиднішою

У газеті «Osservatore Romano» днями була опублікована стаття, присвячена закриттю британського тижневика «News of the world». Це друковане видання проіснувало 168 років, а в неділю 10 липня воно вийшло востаннє. До його закриття призвела ціла серія підозр в некоректному використанні журналістики, нелегальних телефонних прослуховуваннях, які проводили журналісти для збору матеріалу і його подальшої публікації в високооплачуваних ексклюзивних статтях.

 

Жертвами подібного неетичного журналізму стали не тільки люди, чиї розмови були підслухані, але громадська думка в цілому, а також сама інформаційна індустрія.

 

Цей випадок підтверджує необхідність і невідкладність етичного елементу в роботі ЗМІ, який не може підкорятися виключно економічним і політичним інтересам. Це підкреслював Папа Бенедикт XVI на 42-му Міжнародному дні соціальних комунікацій. «Необхідно, - сказав Бенедикт XVI, - щоб соціальні комунікації ревно захищали людину і повністю поважали її гідність. Не один раз прозвучала думка про те, що сьогодні необхідна в цій галузі так звана «інфоетика», на зразок вже існуючої біоетики в медицині і наукових дослідженнях, пов'язаних з життям».

 

Мета виправдовує не всякий засіб - цей закон написаний у серці людини. Право на отримання інформації повинно гармоніювати з іншими правами людини так, щоб перше не суперечило іншому. Крім того, в сучасному суспільстві, в якому комунікації відіграють дуже важливу роль, необхідно, щоб істинним критерієм в етичній оцінці завжди залишалися гідність людини і суспільне благо. Для цього також необхідно виховувати зрілу публіку, тому що етична відповідальність лежить не тільки на тих, хто поширює інформацію, а й на тих, хто її сприймає.

 

Саме громадянське суспільство, влада і, головним чином, професіонали комунікацій повинні дотримуватися етичних законів і захищати «екологію» соціальних комунікацій, необхідну для вільного демократичного співіснування.

 

А це не зможе відбутися без морального здоров'я суспільства, яке якраз і висвітлюють ЗМІ. Етична неспроможність суспільства, яку підживлює моральний релятивізм, завжди призводила до сумних наслідків у всіх аспектах людського життя. Серйозні антропологічні й етичні недоліки, породжені певними ідеологіями, залишили сумну спадщину в сучасному суспільстві, і вони можуть бути подолані тільки за допомогою щирого повернення до цієї моральної та правової реальності, з якої неможливо виключити Бога, Який є її основою.

 

За матеріалами: CREDOРадио Ватикан