//

УКУ представив у Києві веб-архів – 72 інтерв’ю з учасниками та свідками постання незалежної України

Країни Західної Європи та США не були готові до падіння комунізму чи розпаду СРСР. Міжнародний консенсус на постання України як незалежної держави постав досить пізно – аж після провалу ГКЧП. І якби Україна не скористалася з цього шансу, не відомо, чи була б вона зараз незалежною.

 

Таку думку висловив історик Ярослав Грицак 21 червня,у Києві, де Український католицький університет презентував веб-архів відеоматералів «Розпад Радянського Союзу. Усна історія незалежної України 1988-1991». Це 72  інтерв’ю  з  політичними лідерами,  дисидентами,  дипломатами,  журналістами,  релігійними  діячами,  підприємцями,  вченими,  військовими –  учасниками  або  свідками  постання незалежної України в 1988-1992 роках.

 

В конференц-залі готелю «Русь» українські політики, історики, дипломати та журналісти говорили про українську незалежність у ретроспективі та перспективі двадцяти років. Учасниками круглого столу стали Євген Марчук, Іван Плющ, Юрій Щербак, Микола Вересень, Ярослав Грицак, Віталій Портников, Борис Ґудзяк, Іван Гевко, Марта Коломиєць та інші.

 

«Українська незалежність – це запізнілий продукт, – зазначив під час круглого столу професор УКУ, історик Ярослав Грицак. – Проблеми, які ми переживаємо, значною мірою є проблемами молодої держави. Якби Україна могла стати самостійною не у 1991 році, а скажімо, у 1917 чи 1919, наша історія розвивалася б по іншому».

 

На думку історика, вирішальну роль у здобутті Україною державної незалежності відіграли не так внутрішні, як зовнішні фактори. «А цим фактором у 1991 р. стало виникнення міжнародного консенсусу на постання незалежної України. Цього консенсусу не було не те що у 1985, а навіть літом 1991.  Пам’ятаймо, що ще влітку американський президент Буш старший переконував у Верховній Раді українських депутатів, що їм не слід відділятися від Союзу. Попередньо щось подібне пробувала сказати Марґарет Тетчер. А ще перед тим, на початку 1980-х, й Англія, й Німеччина були стурбовані тим, що у Польщі може до влади прийти «Солідарність», – додав Ярослав Грицак.

 

Довідка.

Проект «Розпад Радянського Союзу. Усна історія незалежної України 1988-1991» – це дослідження  національних  рухів  та  громадських  об’єднань,  що зароджувалися  в  Україні  у 1988-1989. Сімдесят дві інтерв’ю з політичними лідерами, дисидентами, дипломатами, журналістами, релігійними діячами, підприємцями, вченими, військовими.

Інтерв’ю охоплюють  переговори  про  підписання  нового  союзного договору  влітку 1991,  спробу  серпневого  перевороту 1991 року, піднесення  Бориса  Єльцина  в Москві  та  розвиток  національного сентименту  в республіках  і український  референдум  про незалежність у грудні 1991 та  міжнародне  визнання України  як суверенної держави.

Керівниками  і  координаторами  проекту «Розпад  Радянського  Союзу.  Усна  історія незалежної України 1988-1991» є Маргарита Гевко та Сара Сіверс.

 

Прес-служба УКУ