//

Завершився візит членів Постійного Синоду Єпископів УГКЦ до Казахстану

Від 20 до 29 травня проходив візит Постійного Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви до Казахстану. Членами Постійного Синоду є: Блаженніший Святослав Шевчук, Глава УГКЦ, владика Володимир Війтишин, Митрополит Івано-Франківський, владика Ярослав Приріз, Єпарх Самбірсько-Дрогобицький, владика Кен Новаківський, Єпарх Нью-Вестмінстерський, владика Борис Ґудзяк, Єпарх єпархії Святого Володимира у Парижі (Франція) та владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

 

20 травня, зранку, в міжнародному аеропорту столиці Казахстану Астані гостей зустрічали о. Василь Говера, Апостольський делегат для греко-католиків у Казахстані та Середній Азії, та о. Олег Здреник, настоятель місцевої греко-католицької парафії. Відразу після прибуття до Казахстану всі єпископи вирушили до Караганди, де було заплановане проведення засідання Постійного Синоду. Завдяки гостинності місцевого римо-католицького єпископа Януша Калети засідання Постійного Синоду проходили в єпископській резиденції біля нового катедрального собору, який був освячений минулого року.

 

Після обіду того ж дня єпископи відвідали меморіальний цвинтар Спаськ, на якому відправили Панахиду за всіх українців, котрі загинули в таборах Карлагу. Символічним знаком стали два журавлі, які несподівано з’явилися на завершення молитви та пролетіли над владиками, видаючи своє журливе "кру-кру", немовби заносячи молитви до Господа за всіх жертв, які покояться в цій величезній братській могилі.

 

21 травня розпочалися засідання. Того ж дня всіх приголомшила несподівана звістка з України, що передчасно відійшов до вічності владика Микола Сімкайло, Єпарх Коломийсько-Чернівецький, який власне народився в 1952 році в Караганді, куди були вислані його батьки. На своєму засіданні єпископи прийняли рішення про те, що Блаженніший Святослав і Митрополит Володимир терміново повернуться в Україну, щоб очолити похоронній відправи, а інші єпископи залишаться, щоб завершити заплановану програму візиту єпископів до Казахстану.

 

22 травня, ввечері, завершилося засідання Постійного Синоду. Блаженніший Святослав і владика Володимир поїхали до Астан, щоб вранці 23 травня вилетіти в Україну на похорон. Пізно ввечері в Астані, в Апостольській нунціатурі, Блаженнішого Святослава та Митрополита Володимира зустрів Архиєпископ Мігель Маурі Буендіа, Апостольський нунцій в Казахстані, та сестри служебниці з України, які несуть своє служіння в Апостольській нунціатурі в Астані.

 

23 травня владики, які залишилися в Караганді, відвідали старий римо-католицький катедральний собор, в котрому служив та похований підпільний греко-католицький єпископ з Закарпаття Олександр Хіра. Члени Постійного Синоду помолилися за прославу цього слуги Божого. Також єпископи побували в місцевій римо-католицькій семінарії в Караганді. Користаючи з нагоди, вони відвідали стрия єпископа Миколи Сімкайла, який ще проживає в Караганді, та повідомили його про смерть племінника та склали свої щирі співчуття.

 

24 травня єпископи зустрілися зі священиками, які душпастирюють у Казахстані. Усі священики розповіли про своє служіння, здобутки та проблеми. Зустріч пройшла в теплій атмосфері. Єпископи запевнили, що старатимуться підтримувати місію УГКЦ у Казахстані.

 

Після обіду єпископи, священики та сестри відвідали музей жертв політичних репресій у Долінці, який розташований у будинку колишнього управління Карлагу. Після цього поїхали на Мамочкіно кладовище, де поставлений символічний пам’ятник блаженному священномученику Олексію Зарицькому, який загинув у таборі в Долінці в 1963 році. Також єпископи відвідали с. Каражар, на території якого знаходився виправний трудовий табір, що в ньому карався та помер блаженний священомученик владика Микита Будка.

 

Увечері того ж дня відбулася спільна вечеря та братня зустріч наших єпископів з членами Римо-Католицької Єпископської Конференції Казахстану.

 

25 травня в храмі Покрови Пресвятої Богородиці в Караганді відбулася Архиєрейська Літургія, яку очолив владика Богдан (Дзюрах), як представник Блаженнішого Святослава, у співслужінні з іншими членами Постійного Синоду та всіма греко-католицькими душпастирями Казахстану. Преосвященних владик зустрічали діти в українському національному строї, молодь і дорослі, які вручили високим гостям хліб-сіль і квіти. Настоятель храму о. Василь Говера привітав від імені всієї громади та Греко-Католицької Церкви в Казахстані всіх присутніх єпископів.

 

У Літургії також взяли участь римо-католицькі єпископи.

 

Після Богослужіння єпископи мали можливість поспілкуватися з парафіянами, розповідаючи їм про мету свого приїзду та відповідаючи на їхні численні запитання.

 

Після обіду єпископи роз’їхалися до різних парафій, щоб у неділю очолити Богослужіння. Владика Богдан (Дзюрах) залишився в Караганді, владика Ярослав Приріз поїхав до Астани, владика Кен (Новаківський) - до Сатпаєва, а владика Борис Ґудзяк - до Павлодара.

 

26 травня майже в усіх греко-католицьких парафіях Казахстану відбулися Архиєрейські Літургії, очолювані членами Постійного Синоду.

 

У Караганді після Літургії владика Богдан зустрівся з молодими людьми парафії Покрови Пресвятої Богородиці. Під час зустрічі він відповідав на їхні запитання, розказував про життя Української Греко-Католицької Церкви, рівночасно поділився з присутніми розповіддю про своє священиче покликання.

 

27 травня всі єпископи приїхали до Астани, де відвідали музей АЛЖИР, абріавітура якого означає «Алжирський лагерь жен изменников Родины», що біля Астани, в котрому знаходилися понад 700 українських жінок.

 

Увечері того ж дня владика Богдан повернувся до України.

 

28 травня владики Ярослав Приріз, Кен Новаковський, Борис Ґудзяк, отці Василь Говера та Олег Здреник відвідали Посольство України в Республіці Казахстан, де їх прийняв Надзвичайний та Повноважний посол України в Республіці Казахстан Олег Дьомін. Під час розмови, яка пройшла в дружній атмосфері. були обговорені теми співпраці між українським дипломатичним відомством та Українською Греко-Католицькою Церквою в Казахстані.

 

Після обіду єпископи разом із о. Василем Говерою, Апостольським нунцієм у Казахстані та секретарем Нунціатури в Астані відвідали голову Агентства в справах релігій Кайрата Лама Шарифа. Голова Агентства висловив подяку за зустріч і розказав про співпрацю держави з Католицькою Церквою в Казахстані, зокрема з греко-католиками. Наші єпископи розповіли про причину свого приїзду до Казахстану та подякували Державі Казахстан за можливість вільного існування та розвитку для Греко-Католицької Церкви  в цій країні.

 

29 травня владики Ярослав Приріз та Кен Новаківський разом із о. Василем Говерою відвідали Український центр науки і культури, який діє при Євразійському національному університеті в Астані. Гостей зустрічали працівники Центру на чолі з професором З. Е. Кабульдиновим. Господарі розповіли про свою діяльність і план заходів на наступний рік та представили свої наукові публікації.

 

Після цього єпископи відвідали українську гімназію, де гостей зустрічали директор та замдиректора школи, а також діти, які виконали для гостей українську пісню і танець.

 

Після обіду владика Борис (Ґудзяк) відвідав Посла США в Казахстані Кенета Фейрфакса, якому розповів про життя та діяльність Греко-Католицької Церкви в Казахстані.

 

Увечері того дня завершився візит єпископів до Казахстану і вони повернулися додому.

 

Прес-служба УГКЦ в Казахстані