//

Вперше в Україні було показано священичий вертеп

У Стрийській єпархії було вперше презентовано священичий вертеп, учасниками якого є 10 священиків та дочка священика, яка грала роль Марії. Слова до вертепу були написані сестрами Згромадження Воплоченого Слова. Перший виступ вертепу відбувся для преосвященного владики Тараса Сеньківа, Апостольського Адміністратора Стрийської єпархії. Владика Тарас благословив на виступ і перед духовенством Стрийської єпархії на спільній просфорі, яка відбувалася у приміщенні ВПУ-34 м. Стрия 11 січня 2013 року.


Ідея створення такого такого вертепу виникла ще минулого року. І на свято первомученика та архидиякона Степана відбулася перша репетиція. Викроїти час для репетицій у Різдвяному часі та за 2 дні до репетиції вивчити слова було нелегкою справою. Але з божою допомогою, перший в Україні священичий вертеп почав існувати.

Священичим він є не лише тому, що складається із священиків, а й тому, що написаний є для священиків. В концепцію вертепу покладено представлення пастушків, як священиків, ангелів, як дияконів, а царів, як єпископів. Елементи літургійного одягу, які притаманні різним видам священичого служіння стали елементами персонажів вертепу, які нам всім знайомі з дитинства. Серед негативних персонажів був лише один – «Дух світу». Він є основним джерелом небезпеки для сучасних священиків. Використовуючи спокусу грошей та влади, дух світу спокусив не одного священика. Це гарно передав священик, який грав роль нашого найбільшого спокусника. Ідєю вертепу, було також нагадати служителям престолу суть їх служіння, а саме дарування Христа та служіння Йому. Тому слова-звернення Марії та обручника Йосифа до священиків, та зворушливе передавання дитятка-Ісуса пастушкам були кульмінаційним і найбільш зворушливим моментом. Цього ж Христа священики повинні через Євхаристію та Боже Слово дарувати людям.


Учасники вертепу виконали також кілька колядок, які в унісон із репліками основних персонажів, допомагали донести до слухачів ідею вертепу.


Вже сьогодні цей вертеп можна назвати унікальним. У ньому брали участь священики із чотирьох деканатів Стрийської єпархії. Дехто з них очолюють єпархіальні комісії, хтось працюює у Церковному трибуналі, є працівниками Єпархіального управління. А роль «Старшого Пастуха» прекрасно зіграв один отець-декан. Були також парафіяльні священики та сотрудники. Сценарій вертепу також унікальний, і в такому трактуванні ніколи і ніким не був показаний. І, звичайно, що ніякий вертеп до цього не мав так вузько виокремленої аудиторії, а саме священиків та тих, хто готується ними стати. Тому є велике бажання виступити перед священиками інших єпархій, а також семінаристами. Хотілося б, щоб ті ж враження, які пережили священики Стрийської єпархії під час різдвяної зустрічі зі своїм єпископом від перегляду священичого вертепу змогли пережити також інші наші співбрати у священстві.

о. Олег Кобель
Джерело: http://paraskeva.org.ua