//

Різдво Пресвятої Діви Марії

 Римо-катол.: 8 вересня (свято)

Одне з досить пізніх свят у християнстві – його стали офіційно відзначати з VIII ст. Певно, Церква довго противилася офіційному визнанню даних, яких немає безпосередньо у Святому Письмі. Про батьків Пріснодіви Марії, Її народження, роки дитинства та інші милі серцю подробиці ми маємо інформацію тільки з передання, тісно пов’язаного з апокрифами різних часів.

 

Серед них варто назвати «Протоєвангеліє Якова», «Євангеліє псевдо-Матея», «Євангеліє Різдва Марії», «Арабське Євангеліє про молоді роки Христа», «Історію Йосифа-теслі» та «Книгу про Відхід Марії». Найбільший вплив на традицію мало «Протоєвангеліє Якова». Воно постало близько 150 р.н.е., а отже, за часом близьке до Євангелія від св.Йоана.

 

Свято Народження Пресвятої Діви Марії має, швидше за все, сирійське походження. Після Ефеського Собору християни активно поширювали та розвивали культ Пріснодіви. На Сході відзначення Різдва Богородиці постало раніше, ніж на Заході, де встановлення цього свята 688 року приписується Папі Сергієві. У Римі в день свята вірні громадилися в храмі св.Адріана, переробленому з колишньої зали римського сенату, і йшли процесією до базиліки Санта Марія Маджоре.

 

Свято тривалий час залишалося на рівні помічних відзначень. Аж на Ліонському Соборі (1245) Папа Інокентій IV зробив октаву свята обов’язковою для всієї Римської Церкви. Ще пізніше, за Папи Григорія (1370-1378) було встановлено вігілію – навечір’я – для цього свята і створено свій офіцій (літургійні читання).

 

В Італії та деяких латиноамериканських країнах існує культ Марії-Дитини. В Італії навіть є санктуарії, де вшановується як чудотворні статуетки та образи Марії – Немовляти в колисці. До них, зокрема, належать Madonna Bambina у Форно Канавезе, Madonna Bambina у міланській катедрі – найпрекраснішому храмі на честь Народження Пресвятої Богородиці; Madonna Bambina у каплиці генерального дому Сестер Милосердя. Матір Божа – Дитятко є Покровителькою цього згромадження. Ще один санктуарій «Мадонни-Дитяти» знаходиться у Меркателло, там образ Богородиці-дівчинки намалювала св.Вероніка Джуліані (†1727).

 

Згідно з переданням, Діва Марія народилася в домі Йоакима й Анни, який стояв у західній частині Єрусалима. Нині це територія Мусульманського кварталу Старого міста, поблизу Левових воріт. Більш точні вказівки на місце різняться у католиків і православних (втім, і ті, й ті поставили на місцях імовірного народження Діви святині, названі ім’ям Її матері – Анни). На «православному» місці стоїть монастир св.Анни з церквою Різдва Богородиці на першому поверсі, а під будівлею монастиря збереглася печера, яку вважають частиною будинку Йоакима й Анни. Католики вважають, що дім батьків Пріснодіви стояв метрів на 70 далі, безпосередньо біля Вифезди. Там постала базиліка св.Анни, в крипті якої також є давні підземні приміщення.

 

Сьогоднішнє свято нагадує нам, що Матір Божа була звичайною людиною, мала своїх батьків і день народження. І хоч Вона була збережена Божою волею від первородного гріха, та саме Її життя було по-людськи звичайним. І тільки сповнене віри «нехай станеться», сказане Нею ангелові, зробило Її тією, яку «славитимуть усіх покоління».

 

Джерело: CREDO