//

Рацінгер: Політика не може походити з віри

Виступ Кардинала Йозефа Рацінгера, Префекта Конгрегації Доктрини Віри, у ході круглого столу на тему "Участь католиків у політичному житті і форми його прояву", що відбувся в Римі 9 квітня 2003 року в Понтифікальному Університеті Санта-Кроче:
 
 
Маючи сильну спокусу відповісти на цікаві спостереження і міркування сенатора Франческо Коссігі (1), я обмежуся представленням "Доктринальної ноти про деякі питання, що стосуються участі католиків у політичному житті і форм його прояву" та постараюся підкреслити базове значення цього документа, що звертається в першу чергу до католиків - тому що тільки вони зв'язані зі Святим Престолом відносинами віри - але при цьому природним чином змушує задуматися кожну людину. На думку Поля Рікера(2), найдостойніша ціль філософії - стимуляція мислення, тому ми прагнемо заохочувати мислення, нічого при цьому не нав'язуючи.

 
У будь-якому випадку, позицію, викладену в нашому документі, можна узагальнити в такий спосіб: на наш погляд, і, отже, з погляду Католицької Церкви, який вона дотримує протягом століть, політика належить до сфери розуму, розуму в загальнолюдському розумінні, розуму природного. Тому політика являє собою працю, що вимагає праці розуму, праці, що повинна керуватися природними чеснотами, настільки добре описаними в часи грецької античності чотирма кардинальними чеснотами: розсудливістю, помірністю, справедливістю, мужністю.
 
Переконаність у тім, що нива політики є нива звичайного розуму, що повинна опрацьовуватися при взаємному розумінні, що також припускає просвітлення розуму, змушує нас виключити два положення.
 
Воно споконвічно виключає теологізацію політики, що означало б ідеологізацію віри. Політика, на ділі, не може походити з віри, але лише з розуму, і розведення сфер політики і віри відноситься до самої серцевини християнської традиції. Підтвердження тому ми виявляємо в словах Христа "віддайте кесареве Кесареві, а Боже Богові". У цьому змісті Держава - є утворення світське, мирське, у позитивному значенні слова. Пригадуються, приміром, прекрасні слова Святого Бернара з Клерво, звернені до тодішнього Папи: "Не вважай себе спадкоємцем Костянтина. Ти спадкоємець не Костянтина, а Петра. Не Кодекс Юстиніана є книга, на яку ти спираєшся, але Святе Писання".
 
Подібний, якщо можна так виразитися, правильний секуляризм, а також лаіцизація політики виключає ідею теократії, політики, обумовленої диктатом віри, а з іншої сторони виключає позитивізм і емпіризм, що являють собою перекручування розуму. Вони мислять, що розум здатний сприймати тільки матеріальні предмети, емпіричними, підтверджуваними або спростовувані емпіричними способами. Таким чином, розум виявляється сліпий для сприйняття моральних цінностей і нездатний судити про них, оскільки вони знаходяться в сфері суб'єктивного, а не об'єктивного, і не доступні розумові, обмеженому у своєму сприйнятті речами, що піддаються перевірці емпіричній або ж позитивістській. 
 
Таке перекручування розуму, що обмежує його рамками очевидними, емпіричного, доведеного чи спростованого матеріалістичними способами, руйнує політику і, як сказав сенатор Коссіга, зводить її до рівня чисто формальної діяльності, що повинна просто стежити за кон'юнктурою і слідувати за найбільш впливовими напрямками, тим самим підкоряючись минущому і диктатові ірраціонального.
 
І це - наступна теза нашого документа: виключаючи, з одного боку, теократичну концепцію і наполягаючи на раціональності політичної діяльності, з іншої сторони ми також виключаємо позитивізм, у представленні якого розум сліпнув для сприйняття моральних цінностей. Ми переконані, що розум здатний мати знання про великі моральні імперативи, великі цінності, якими повинні визначатися всі конкретні людські рішення.
 
І в цьому змісті нам представляється, що між вірою і політикою виникає певний зв'язок, який полягає в тому, що віра здатна просвітити розум, а розум хворий - вилікувати, зцілити. Не в тому сенсі, що подібний вплив віри переводив би політику з області розуму в область віри, а в тому сенсі, що він відновлює розум як такий, допомагає розумові бути самим собою, не відвертаючи його.
 
Вказівки, викладені в нашій Ноті політикам-католикам у відношенні цінностей, які необхідно захистити, не задумувалися як якісь вторгнення у політику з боку церковної ірархії. Але вони  закликають послужити розумові так, як здатні це зробити в першу чергу саме політики, у рамках політичної дискусії, у відношенні розповсюджених настроїв, сприяючи зримій і конкретній присутності цінностей, що повинні керувати кожним, хто займається політикою. Спасибі.
 
Переклад за матеріалами : Ратцингер-Информ
Примітки перекладача:
 1. Francesco Cossiga, 1928-2010, видний політичний діяч, восьмий президент Італії, глава італійського уряду в період 1978-1980, довічний сенатор і почесний президент Італії
2. Paul Ricoeur, 1913-2005, французький філософ, один з ведучих представників філософської герменевтики