//

Проникнення спецслужб СРСР в релігійні організації в 60–70-і рр.

Реферат по книзі Крістофера Ендрю і Василя Мітрохіна «Щит і меч: Архів Мітрохіна і таємна історія КДБ»

  Проникнення спецслужб СРСР в релігійні організації в 60-70-і рр.
- Біографія В. Н. Мітрохіна
- Книга «Щит і меч»
- Операції КДБ проти зарубіжних релігійних організацій
- Операції проти Ватикану
- Операції проти релігійних дисидентів в СРСР
- Операції проти Української Греко-католицької церкви.
- Джерело
17 жовтня 1995 р. професора сучасної історії Кембриджського університету Крістофера Ендрю (р. 1941 р.) запросили у відділення британської розвідки SIS (MI 6) для ознайомлення з секретними документами, вивезеними з Москви. Документи були олівцевими записами на акрушах зошита  і своїм зовнішнім виглядом могли викликати лише посмішку. Це був так званий «Архів Мітрохіна», відомості про який вже проникнули в пресу. У 1993 р. американський журналіст Рональд Кесселер опублікував книгу про ФБР, де  згадав про втечу на Захід колишнього співробітника КДБ, який мав доступ до секретних архівів.
Проф. К. Ендрю був відомим дослідником діяльності спецслужб: раніше він вже працював з втікачем з СРСР, полковником КДБ Олегом Гордієвським, над книгою «КДБ: Зовнішньополітичні операції від Леніна до Горбачова» (Andrew & Gordievsky, «KGB: The Inside Story», є російський переклад). Після виходу книги в 1992 р. відділ МС (дезінформація) Служби Зовнішньої Розвідки (СЗР) Росії здійснив заходи (т.з. активні заходи) по підриванню довіри до цього видання.
На початку 1996 р. на запрошення проф. Ендрю В. Н. Мітрохін і його сім'я приїхали до Кембриджа, де відвідали Триніті-колледж, в якому в 30-і роки вчилися члени знаменитої «Кембриджської п'ятірки» - таємні агенти, що працювали на СРСР.

 

 

Біографія В. Н. Мітрохіна

 
Василь Микитович Мітрохін в бесіді з Крістофером Ендрю не назвав свого точного місця походження. Він повідомив лише, що народився в 1922 р. в Європейській частині Росії і вступив в органи держбезпеки в 1948 р. офіцером розвідки. У 1952 р. Мітрохін був направлений в закордонне відрядження з метою стеження за кореспондентом «Правди», Юрієм Олександровичем Жуковим (1908-1991) в Парижі.
У 1956 р. Мітрохін відкликаний з-за кордону і направлений для роботи в архів Першого Головного Управління (розвідка) КДБ, де займався перепискою між центральним апаратом і місцевими управліннями. У 1968 р. Мітрохін разом з іншими співробітниками внутрішнього апарату ПГУ перебував в Східній Німеччині на випадок посилення війни з НАТО через Чехословаччину. Мітрохін брав участь в історичній нараді на радянській військовій базі в Карлсхорсті, яку проводив Голова КДБ Ю.В. Андропов. У 1972 р. штаб-квартира ПГУ перебазувалася з головної будівлі на Луб'янці в нову резиденцію в Ясеніво. Мітрохін дістав доступ до найбільш цінних документів радянської політичної розвідки: протягом 12 років він перевірив і перевіз 300 000 архівних справ. Звичайні офіцери розвідки не могли вільно переглядати секретний архів: видавалися лише довідки або справи, що безпосередньо відносяться до спеціалізації розвідників. Найбільш важливі справи Управління С (нелегали) залишалися на Луб'янці ще протягом 10 років.
У 1972 р. в Мітрохіна, через внутрішні мотиви, виникло рішення зробити виписки з секретних справ і зберегти їх в таємному місці. У архіві на Луб'янці Мітрохін велику увагу приділив особистим справам нелегалів. Спочатку він просто запам'ятовував прізвища, імена, по батькові, кодові імена і ключові факти з секретних тек, а потім удома записував в зошит. Потім, під час роботи над архівацією справ, він робив виписки на папірці і викидав їх в урну, а в кінці робочого дня клав їх в кишені і виходив. Співробітники охорони головної будівлі КДБ перевіряли лише портфелі і теки співробітників. Удома він зашивав записки в матрац. Мітрохін розумів, що за ним може періодично проводитися профілактичне стеження, тому уникав місць, що відвідуються іноземними туристами. По неділях він їздив на дачу, де друкував виписки на друкарській машинці і ховав під мостину в молочному бідоні. Коли черговий бідон переповнювався, він закопував його в землю. Влітку під час відпустки він виїжджав в Пензенську область, де купив будинок під дачу, і працював, стараючись не привертати уваги місцевих селян.
У 1984 р. Мітрохін вийшов на пенсію в званні майора і продовжив систематизувати свої записи. Він безперервно думав про те, яким чином їх можна вивезти на Захід. У 1987 р. після польоту Матіаса Руста на Червону Площу, Мітрохін подумував про те, щоб записатися в авіаклуб і під час навчального польоту відлетіти до Фінляндії.
Після падіння СРСР в березні 1992 р. Мітрохін виїхав до Риги з господарською сумкою на коліщатках. Спочатку він звернувся до американського посольства, де його прийняли за аматора історії і не виявили зацікавлення до його записів. Потім він прийшов в посольство Великобританії, де пред'явив паспорт, партійний квиток, пенсійне посвідчення КДБ і показав декілька машинописних сторіночок. Британська розвідка за змістом записів відразу оцінила високу цінність матеріалу і домовилася про вивіз Мітрохіна, його сім'ї і архіву на Захід. 7 листопада 1992 р. Мітрохін приїхав до Латвії зі всією сім'єю і незабаром опинився в Лондоні.
Мітрохін не виніс з секретного архіву жодного фізичного документа або фотокопії. Його збори складаються з рукописних виписок і машинописних підбірок. Не дивлячись на непрезентабельність подібних документів, вони були взяті до розгляду як докази в західних судах і парламентських комісіях, що розслідували діяльність радянської розвідки на Заході в період «Холодної війни».

 

 

Книга «Щит і меч»

У 1996 р. іноземний секретар Великобританії Малколм Ріфкинд дав дозвіл проф. Ендрю на написання історичного дослідження, заснованого на матеріалах архіву Мітрохіна. До виходу в світ книги в 1999 р. про існування біженця Мітрохіна і його збірки знала лише невелика кількість осіб з розвідувального співтовариства.
11 вересня 1999 р. вийшов анонс книги «Щит і меч» Митрохіна-Эндрю в газеті «Таймс». Після цього декілька мало відомих на Заході журналістів висловили припущення, що втеча майора Мітрохіна була організована консервативною фракцією в СВР, яка прагнула підтримати напруженість між Заходом і Росією. Як вважає Ендрю, публікації такого роду були типовим активним заходом СВР.
Книга, що вийшла в кінці 1999 р., мала декілька видань в США і Великобританії, і стала бестселером за версією газети «Нью-Йорк Таймс». Книга захоплює читача з найперших сторінок, і не зрозуміло/зрозуміло, чому до цього часу немає версії російською мовою. Для кращої читабельності тексту видавці виділяють кодові імена агентів і об'єктів розробки ПРОПИСНИМИ БУКВАМИ, як це і було прийнято в самих першоджерелах.

 

 

Операції КДБ проти зарубіжних релігійних організацій

28-а глава книги присвячена проникненню спецслужб в релігійні організації і переслідуванню окремих віруючих. Архів Мітрохіна, присвячений головним чином зовнішньополітичним операціям з використанням нелегалів, містить вельми мізерні відомості з цього питання, але навіть вони дозволяють пролити світло на цю частину нашої недавньої історії. Секретна директива КДБ від 1961 р. повідомляла:
У двох духовних академіях Московського Патріархату і п'яти духовних семінаріях вчаться близько 600 осіб. Це слід використати на користь КДБ. Ми повинні поширити наших людей серед студентів цих учбових закладів, аби вони стали поступово провідниками державного впливу всередині Російської Православної Церкви і подальшого впливу на віруючих.
Голова Другого Головного Управління (контррозвідка) генерал Олег Михайлович Грібанов повідомив в 1962 р., що протягом двох попередніх років, КДБ впровадив«цінних агентів» на керівні посади в Російській Православній Церкві, католицьких дієцезіях Прибалтики, Вірменській Апостольській Церкві і інших релігійних організаціях СРСР. Надалі ці агенти успішно діяли на користь Радянського Союзу, як на міжнародному, так і внутрішньосоюзному рівні. Важливим завданням ЦЕНТРУ (Штаб-квартира КДБ) стала протидія прийняттю антикомуністичних декларацій на Всесвітній Раді Церков.
Повідомлення КДБ від серпня 1969 р.:
«Агенти ВІВТАР, СВЯТОСЛАВ, АДАМАНТ, МАГІСТР, РОЩИН і ЗЕМНОГОРСЬКИЙ їздили до Англії учасниками  центрального комітету Всесвітньої Ради Церков. Агенти діяли в цілях запобігання ворожій активності [прилюдній критиці радянських релігійних переслідувань]...
Найбільш важливим з агентів на зустрічі центрального комітету ВРЦ в Кентерберрі був АДАМАНТ, офіційно: керівник делегації Російської Православної Церкви митрополит Нікодим Ротов (1929-1978). Мітрохін не бачив теки по ВРЦ від 1961 г, але по матеріалах з іншої теки він ідентифікував АДАМАНТА як митрополита Нікодима. В результаті просочування інформації після падіння СРСР стало відомо, що близький друг і наступник Нікодима на посту голови ВЦС митрополит Ювеналій Поярков (р. 1935) після смерті Нікодима успадкував в КДБ його кодове ім'я АДАМАНТ, що було вкрай незвичним для відомства, де не було прийнято використовувати кодові імена повторно.
У звіті КДБ повідомлялося, що на конференції в Кентерберрі ЦЕНТР досяг успіху в «просуванні агента КУЗНЕЦОВА на керівний пост у ВРЦ». Агентом КУЗНЕЦОВИМ був Олексій Сергійович Буєвський (1920-2009), секретар Відділу зовнішніх церковних відносин РПЦ і найближчий співробітник митрополита Нікодима.
Серед агентів КДБ,  використовуваних для впливу на західні церкви, був ієромонах Йосиф Пустоутов (р. 1944), завербований в 1970 р. у віці 26-ти під кодовим ім'ям ЄСАУЛЕНКО. Впродовж декількох подальших років агент ЄСАУЛЕНКО посилався церковною владою на місію до Нідерландів, Західної Німеччини, Італії і Франції. У 1976 р. він був призначений представником Московського Патріархату при штаб-квартирі Християнської Мирної конференції (ХМК) в Празі. Для підтримки зв'язку з ним куратор Євгеній Васильович Медведев ангажував його брати участь в прийомах, влаштованих радянським посольством.
У 1971 р. для зовнішньополітичних операцій був завербований особистий секретар і довірена особа митрополита Нікодима, Микола Львович Церпіцький (р. 1946 р.), під кодовим ім'ям ВОЛОДИМИР і архієпископ Кипріан Зернов (1911-1987), настоятель Храму Всіх Скорботних (агент СИМОНОВ), для внутрішніх операцій.
КДБ використовувало завербованих кліриків РПЦ не лише для спостереження за емігрантськими общинами за кордоном, але і для вербування агентури. У резиденціях ПГУ за кордоном існував спеціальний відділ «Емігранти», співробітники якого відстежували діяльність російського зарубіжжя, зазвичай вельми нешкідливу (чаювання, літературні вечори) і посилали звіти про виконану роботу в ЦЕНТР.
У 1970-і рр. агент ПЕТРОВ, він же клірик РПЦ Петро Раїна (1921-1994), був посланий до Північної Америки. Для контакту з ним куратор використовував пароль «Петро Михайлович», ім'я і по батькові його колишнього куратора в П'ятому управлінні КДБ (дисиденти і ідеологія) в Москві.
Священик Аркадій Родіонович Тищук (агент ВОРОНІВ) був кліриком Свято-Ніколького православного собору в Нью-Йорку в 1977-1982 рр. Агентурна справа характеризує його як «доброго пастиря» і «істинно російського духівника».
Окрім політичної розвідки російське православне духівництво використовувалося на користь Управління «С» в цілях збору документів для легендизації нелегалів. Так на початку 1970-х рр. протоієрей Іван Григорович Борча (агент ФЕДІР) вивчав в провінціях Альберта і Саскачеван систему реєстрації актів цивільного стану в католицьких і протестантських парохіях Канади. Його вельми цінні спостереження допомогли покращити підтримку агентів-нелегалів, засланих на захід. Діяльність в даному напрямі продовжив агент ПАТРІОТ, він же священик Віктор Сергійович Петлюченко (р. 1940 р.), що служив кліриком православної парохії в Едмонтоні.
Священнослужителі РПЦ грали помітні ролі в створеному зусиллями КДБ товаристві «Батьківщина». Віце-президентом товариства був Р. І. Васильев, старший офіцер 19-го управління (емігранти) ПГУ, якому, на базі товариства, удалося створити цілий таємний відділ розвідки. Велику суспільну діяльність в товаристві «Батьківщина» проводив агент ДРОЗДІВ, він же митрополит Алексій Редігер (1929-2008).

 

 

Операції проти Ватикану

 
У липні 1967 р. в Будапешті відбулася нарада керівників розвідслужб країн Варшавського договору для розробки підходів в оперативній роботі проти Святого Престолу. У нараді брали участь старші офіцери КДБ Агаянц і Хамазюк, які доповіли про ворожу діяльність Ватикану, католицького і уніатського духовенства на території СРСР. Третій радянський учасник наради, старший офіцер Куликів, говорив про деякі аспекти агентурної діяльності проти ватиканських установ.
Всі учасники, за винятком представника Румунії, погодилися з тим, що необхідно інтенсифікувати оперативну діяльність проти Ватикану в тісному зв'язку з роботою проти Головного Противника (НАТО).
У 60-і рр. ЦЕНТР неодноразово в директивах згадував Ватикан як сторону, яка веде ворожу діяльність проти СРСР. В Андропова, що став головою КДБ в 1967 р., була нав'язлива ідея, що Ватикан виношує план розчленовування СРСР,  який нібито розроблений заступником Державного Секретаря Ватикану - кардиналом Джованні Бенеллі (1921-1982). Тому 4 квітня 1969 р. Андропов схвалив подальші «заходи по інтенсифікації боротьби проти ворожої активності Ватикану і уніатів на території СРСР в 1969-70 рр.» Директива була орієнтована на Перше Головне (розвідка) і П'яте (дисиденти і ідеологія) управління КДБ і місцеві органи держбезпеки. ПГУ було доручено підсилити агентурне проникнення в головні ешелони ватиканської бюрократії: Орден єзуїтів, «Руссикум» і інші папські колегії, де навчалися священики для церков країн Східного блоку.
З цією метою було намічено почати розробку трьох католицьких кліриків російського походження в Римі (об'єкти АПОСТОЛ, РАСС і СЛУГА). По документах Мітрохіна ідентифікувати ці об'єкти не можна, але за відкритими даними у той час в Римі проживало декілька священнослужителів візантійського обряду, що народилися на території Російської імперії: єпископ Андрій Катков, єзуїт Коваленко та інші.
Ось стаття «Руссикум» з секретного словника КДБ 1972 р., що опинилася в Інтернеті. Її автентичність  не викликає сумнівів, тому що вона багато в чому збігається з «Довідником радянського офіцера-розвідника», виданого під редакцією Мітрохіна (Vasili Mitrokhin «KGB Lexicon: The Soviet Intelligence Officer's Handbook. Routledge»; 1 edition. 2002).
«Руссикум» - спеціальний коледж Ватикану по підготовці католицьких місіонерів, покликаних впроваджувати в життя політику так званого хрестового походу проти комунізму. Заснований коледж папою Пієм XI в серпні 1929 року. «Руссикум» знаходиться під координицією Конгрегації у справах східної церкви, проте безпосереднє керівництво над ним здійснює Орден єзуїтів. «Руссикум» готує кадри для місіонерської роботи в країнах Європи, Азії, Африки і Латинської Америки. У сучасний період сфера діяльності «Руссикума» значно розширилася. Він займається підготовкою кадрів місіонерів для введення у СРСР і інших соціалістичних країн.
Слухачі «Руссикума» отримують релігійну, політичну, мовну і спеціальну підготовку. Навчання триває 8 років. Окрім теології і інших релігійних предметів, слухачі вивчають російську мову (аж до місцевих діалектів), історію СРСР і історію КПРС, політекономію, звичаї населення країни. Одночасно слухачі вивчають і цивільні спеціальності, які використовуються для прикриття. Обстановка, в якій проходить навчання місіонерів, призначених для засилання в СРСР, максимально наближена до тієї, в якій вони діятимуть в Радянському Союзі. Дотримується строга конспірація. Місіонери, що закінчили «Руссикум» і були направлені в СРСР, отримують завдання організовувати в  країні католицькі групи і збирати інформацію про становище в СРСР. Частину випускників Ватикан направляє в держави, що межують з Радянським Союзом, з метою організації там опорних місіонерських пунктів для проведення ворожої роботи проти даної країни.
Контррозвідувальний словник. Москва: Вища червонопрапорна школа КДБ, 1972 р.
Дана інформація до 1972 р. абсолютно застаріла. З середини 1950 рр. «Руссикум» був гуртожитком клерикалізму, де проживали докторанти Папського східного інституту, і жодних занять там взагалі не проводилися.
Проте, продовжувалося агентурне проникнення в папські колегії в Римі силами кандидатів з країн Східного блоку і республік СРСР. Агенти П'ятого управління ПЕТРОВ, Петро Раїна (1921-1994), і РОГУЛІН, Володимир Рожков (1934-1997), прибули до Риму в січні 1968 р., аби почати трилітнє навчання в Папському Східному інституті. У 1969 р. вони зробили успішний розвідувальний виїзд в «католицькі центри» Франції і Бельгії. Протягом 1969 р. два агенти КДБ з Литви АНТАНАС і ВІДМАНТАС навчалися в університеті Грегорі. Два інші литовські посланці - агент ДАКТАРАС (що мав сан католицького єпископа) і ЖІБУТЕ брали участь в засіданні робочої комісії з реформи Кодексу Канонічного Права, яке проходило у Ватикані з 21 травня по 11 червня 1969 р. Агент ДАКТАРАС повідомив свого куратора, що на папській аудієнції 7 липня Павло VI сказав йому: «Я поминаю вас в моїх молитвах і сподіваюся, що Бог допоможе духівництву і віруючим [у Литві]».
За допомогою угорської розвідки AVH, КГБ добився успіху в розробці члена Конгрегації Східних церков угорського греко-католицького єпископа Дудаша. Жінка-агент ПОТОЧИНА, упроваджена в катакомбну церкву, регулярно їздила до Угорщини і, після того, як увійшла до Дудашу в довіру, просила його передати до Ватикану відомості про стан греко-католицького підпілля на Україні, що було дезінформацією, створеною в ЦЕНТРІ.
Дії проти Ватикану включали низку активних заходів з метою вбити клин між підпіллям уніату, представниками Української Греко-католицької Церкви в Римі і ватиканськими конгрегаціями. Окрім того, Святий Престол розглядався як ефективний канал дезінформації на користь СРСР, яка повинна була поступати на Захід. Ключові агенти КДБ в РПЦ, що вступали в контакт з ватиканськими дипломатами, ДРОЗДІВ (Редігер), АДАМАНТ (Ротов), СВЯТОСЛАВ (не ідентифікований) і НЕСТЕРОВ (не ідентифікований) були проінструктовані, яким чином вводити в оману співробітників таких папських установ, як Конгрегація Східних Церков, Секретаріат по християнській єдності і Комісія «Справедливість і мир». Агент АДАМАНТ отримав і успішно виконав завдання по просуванню дезінформації в Римську Курію про те, що Радянський уряд планує заснувати автономну (тобто схизматизм від Риму) католицьку церкву на території Прибалтики. Агент ДАКТАРАС, литовський католицький єпископ, передав ті ж самі підроблені відомості під час Синоду єпископів в жовтні 1969 р. Проте, немає доказів, що ця дезінформація яким-небудь чином вплинула на політику Святого Престолу, чи внесла сум'яття в стан лідерів Західного блоку. При читанні переможних звітів про розвідувальну діяльність, скопійованих Мітрохіним, в проф. Ендрю створилося враження, що в них багато перебільшень і банальних радянських приписок: часто агенти видавали звичайні екскурсії і поїздки по цікавих місцях за розвідувальні рейди, а рутинні розмови на дипломатичних прийомах - за масове вливання дезінформації, що вводила противника в ступор.

 

 

Операції проти релігійних дисидентів в СРСР

 
Діями проти релігійних дисидентів керувало П'яте управління КДБ. Згідно з рішенням колегії КДБ на початку 1970-х років було посилено проникнення в релігійні організації СРСР.
Об'єктом завербовування ( = переслідування) став дисидентський Християнський комітет із захисту прав віруючих, що складався всього з 4 чоловік (Якунін, Капітанчук, Гайнов, Хайбуллін).  Першим об'єктом  був вибраний ієродиякон Варсонофій Хайбуллін (р. 1937 р.), що служив на одній з московських парохій. За допомогою агента ГАЛКІНА (не ідентифікований агент у середині РПЦ) Хайбулліна перевели в храм у Володимирі, чиїм настоятелем був досвідчений агент з великим стажем ВОЛЖСЬКИЙ. Через втрату контакту з Якуніним і Капітанчуком отець Варсонофій фізично відійшов від участі в Християнському комітеті. Згідно із справою Варсонофія, агент ВОЛЖСЬКИЙ познайомив його з психіатром агентом БУЛКИНИМ, що переконав його в схильності до психічних захворювань. Після бесід з доктором-агентом Хайбуллін прийшов до висновку, що участь в дисидентському русі може згубно відбитися на його здоров'ї. Надалі ЦЕНТР через своїх агентів направив його на шлях наукової роботи, і відкрив йому матеріали по історії Православ'я в обласному архіві. Під час наукової роботи співробітник архіву, що знаходився поруч, він же агент СПІРАНСЬКИЙ,  схилив Хайбулліна до думки відмовитися від ролі захисника прав віруючих в Радянському Союзі. Врешті-решт, ієродиякон Варсонофій послав священоначалію лист з розкаянням в своїй дисидентській діяльності. Дана операція розглядалася ЦЕНТРОМ як досить успішна.
У травні 1979 р. в Християнський комітет із захисту прав віруючих на місце вибулого Хайбулліна вступив священик Василь Фонченков (1932-2006), завербований в 1970 р. під кодовим ім'ям ДРУГ. Під час кампанії переслідувань дисидентів в 1979-80 рр. для ДРУГА була організована операція прикриття: його викликали на допит в КДБ і поширювалися чутки, що йому загрожують арештом. У 1980 р. на суді над священиком Глібом Якуніним (р. 1934) була присутня лише його дружина. Для прикриття Фонченкова його демонстративно не допустили на процес. Свідчення проти Якуніна дали декілька агентів КДБ, в т.ч. ЕСАУЛЕНКО (Йосиф Пустоутов), в результаті отець Гліб отримав п'ятирічний термін ув'язнення.
Наступним об'єктом розробки став священик Дмитро Дудко (1922-2004), проповіді якого публікувалися за кордоном. 15 січня 1980 р. отець Дмитро був заарештований по звинуваченню в антирадянській діяльності. Після багаточислених допитів слідчий Володимир Сергійович Сорокин схилив його до співпраці із слідством. Під час Московської Олімпіади відбувся телевізійний виступ «покаяння» отця Дмитра, після якого інші дисиденти від нього відвернулися. Слідчий Сорокин був удостоєний винагороди за розробку Дудко.

 

 

Операції проти Української Греко-католицької церкви.

 
28 вересня 1978 р. ЦЕНТР видав секретний наказ № 00122 «Про заходи посилення агентурно-оперативної роботи в боротьбі із збільшеною активністю зарубіжних центрів клерикалізму і ворожих елементів серед церковників і сектантів». Одним з об'єктів довготривалої розробки було т.з. підпілля уніату, тобто заборонена на території СРСР Українська Греко-католицька церква і її структури за кордоном.
Розробка підпілля уніату велася не одне десятиліття. У 1963 р. після виселення митрополита Йосифа Сліпого (1892-1984) на Захід, його наступником став єпископ Василь Величковський (1903-1973). В цілях дискредитації Глави підпілля уніату, КДБ впровадило в його оточення декількох агентів: ТИХОНА, СИДОРЕНКО, РОМАНЕНКО, СОВУ І ПІДОЛЕНІНА (за даними архіву Мітрохіна цих агентів не можна ідентифікувати). Агент ТИХОН, член підпільної церкви, періодично посилав митрополитові Сліпому до Риму відомості, що містять дезінформацію, сфабриковану в ЦЕНТРІ. Згідно відомостей КДБ, Сліпий направляв до України емісарів, що підтвердили дезінформацію, раніше надіслану ТИХОНОМ. На думку проф. Ендрю, співробітники КДБ традиційно переоцінювали власні успіхи, тому що немає жодних відомостей, що між Сліпим і Величковським були розбіжності.
Паралельно із зовнішніми заходами Андропов наказав посилити тиск на підпілля. У 1969 р. глава катакомбної УГКЦ єпископ Василь Величковський був арештований і засуджений на три роки увязнення. На думку органів КДБ, така рішуча дія мала допоміжний вплив на іншого лідера уніатського підпілля, який був завербований під кодовим ім'ям СЕРАФИМ. Він повідомив в усній формі важливі дані про склад підпілля уніату, але відмовився підписати підтвердження про співпрацю. Його куратор не став на цьому наполягати, побоюючись нервового зриву у СЕРАФИМА, обмежившись записом свідчень на магнітну плівку. В іншому випадку під час контакту один з агентів розкаявся і просив куратора на колінах повернути йому підписку про співпрацю.
У 1971 р. КДБ завербувало одного з керівників підпільного греко-католицького чину василіян (Чин Святого Василя Великого), під кодовим ім'ям ІРИНЕЙ. Завданням ІРИНЕЯ в підпіллі уніату була підтримка зв'язків з Католицькою церквою в Польщі. Для того, щоб схилити до співпраці ІРИНЕЯ, була почата складна і дорога операція стеження за його рідною сестрою, об'єктом МАРІЄЮ. Через МАРІЮ йшов зв'язок з підпіллям УГКЦ. Довготривале стеження привело до розкриття адрес значного числа активних греко-католиків. На жаль, в розпал операції МАРІЯ раптово померла, після чого ІРИНЕЙ впав в глибоку депресію. Швидше за все, Марія померла природньою смертю, тобто без допомоги співробітників КДБ. Куратор операції прийняв рішення скористатися смертю сестри, аби «розколоти» ІРИНЕЯ: його повідомили, що МАРІЯ була агентом КДБ і впродовж багатьох років звітувала про життя підпілля уніату. Дані, отримані в ході стеження, були інтерпретовані як агентурні донесення МАРІЇ. ІРИНЕЙ пережив глибокий шок, після чого все розповів, тому що був переконаний, що сестра всіх вже видала. При цьому ІРИНЕЙ відмовився дати підписку про співпрацю
У 1972 р. єпископ Василь Величковський був висланий радянською владою на захід, де вже раніше опинився митрополит Йосиф Сліпий. У 1973 р. КДБ розпочало пошуки підходів до Сліпого, щоб відстежити його звязки. На запрошення кардинала Перікле Фелічі (1911-1982) до Ватикану приїхав греко-католицький прелат з Чехословаччини, раніше завербований чехословацькою розвідкою і переданий під опіку КДБ з кодовим ім'ям ПРОФЕСОР. Раніше в 1971 р. агент ПРОФЕСОР використовувався КДБ для розкриття підпільної структури Чину Редемптористів на Україні і зв'язків підпільників з побратимами за кордоном. У 1973 р. агент ПРОФЕСОР зустрівся з митрополитом Сліпим в Римі. За планом КДБ, агент повинен був запропонувати послуги  таємного емісара Глави УГКЦ на Україні, але згідно документів Мітрохіна не можна встановити, чи ця операція мала розвиток.
Пріоритетною метою усередині СРСР було обрання наступником архієпископа Величковського  Володимира Стернюка (1907-1997). Агент НАТАША, впроваджена в підпілля уніату, повідомила до Риму через різні агентурні канали дезінформацію про аморальну поведінку старезного ієрарха. В результаті, згідно звіту КДБ, він був серйозно дискредитований і «позбувся підтримки значного числа уніатів». На думку Ендрю, це більш ніж оптимістична реляція: подальші події показали, що в цілому КДБ програв війну з підпіллям уніату. У 1987 р. Стернюк заявив про вихід з катакомб і набув лаври національного героя західних українців. У 1989 р. вся УГКЦ була офіційно визнана радянською владою, не дивлячись на опір КДБ і РПЦ.
Розпад СРСР в 1991 р. знаменував нищівний провал діяльності організації, яка була покликана забезпечити його безпеку. Деякі причини можуть простежені по архіву Мітрохіна: міфологізація в директивах, дезінформація в звітах про виконану роботу, демонізація противника, перебільшення власних успіхів, внаслідок чого боротьба органів держбезпеки з релігійними дисидентами стала ланцюгом маленьких успіхів на шляху до великої невдачі.

Джерело:
Назва книги: The Sword and the Shield: The Mitrokhin Archive and the Secret History of the KGB
Автор
: Christopher Andrew, Vasili Mitrokhin
Вихід в світ: 1999 г.
Видавництво: Basic Books
ISBN
: 0-465-00312-5

Реферат підготував Сергій Голованов спеціально для порталу «Віра і свобода»
 

 

переклад із джерела: Свящ. Сергий Голованов, 29.11.2010