//

Пріоритетом церковного служіння є євангелізація

У четвер, 31 березня 2011 р. у Ватиканському прес-центрі відбулася зустріч Блаженнішого Святослава Шевчука з журналістами, присвячена початку його служіння на чолі УГКЦ та зустрічі з Римським Архиєреєм Бенедиктом XVI. Його супроводжували Преосвященні владики Богдан Дзюрах, ЧНІ, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, та владика Кен Новаківський, Єпарх Нью-Вестмінстерський (Канада).

 

Вітаючи гостя, о. Федеріко Ломбарді, Директор Ватиканського прес-центру, зазначив, що «новий Верховний Архиєпископ знає майже всі мови, які ми можемо знати, отож, нема проблем у спілкуванні». Отож, прес-конференція була проведена італійською, іспанською та англійською мовами.

 

Під час вступного слова Блаженніший Святослав сказав, що цей день для Української Греко-Католицької Церкви є особливим, адже після Синоду єпископи прибули до Апостольської Столиці, щоб, насамперед, виявити природу цієї Церкви, яка є «східною», що живе своєю традицією, «синодальною», якою керує Синод на чолі з Верховним Архиєпископом, та «католицькою», яка переживає свою самобутність у повній, видимій та дійсній єдності зі Святішим Отцем. І сьогоднішній візит – це нагода виявати повне сопричастя зі Святішим Отцем. «І я також мав особисту нагоду, – сказав Блаженніший Святослав, – щоб подякувати Святішому Отцеві, адже затвердити вибір такого молодого єпископа – це вияв великого довір’я». Підбадьорені розмовою з Папою, новий Глава разом з архиєреями повертаються, щоб служити в «омолодженій Церкві», де, наприклад, середній вік священиків становить 35 років. Верховний Архиєпископ розповів, що поділився зі Святішим Отцем перспективами співпраці з православними братами, а їх присутність на його інтронізації була свідченням доброї волі. Із римо-католиками, за словами Блаженнішого, Греко-Католицька Церква покликана свідчити «католицькість», єдність у різноманітності. «Повертаюся утверджений у вірі», – так владика Святослав підсумував зустріч з Римським Архиєреєм, який навчає, що лише той, хто спирається на «Петровій скелі», той не похитнеться. «І це додає мені відваги», – додав він.

 

«Чи Ви говорили зі Святішим Отцем про патріархат? І чи це є першочерговим пріоритетом служіння на чолі Церкви?», – таким було перше запитання від журналістів, яке прозвучало. «Пріоритетом номер один, який має Церква, є євангелізація», – відповів Блаженніший Святослав. Очевидно, що УГКЦ, як східна католицька Церква, присутня в цілому світі, і як така, прямує до патріархату, «але приймати рішення в цьому питанні є компетентний лише Святіший Отець. А ми не маємо наміру чинити на нього тиск. Ми шануємо його свободу, його рішення». Відповідаючи на зустрічне запитання: «А що зміниться від того, що Церква отримає патріархат?» Верховний Архиєпископ відповів: «Нічого. Тому що ми є Верховно-Архиєпископською Церквою, яка має таку саму структуру, як і патріархальна… Єдина відмінність – це вибір Глави Церкви… Це лише механізм стосунків з Апостольською Столицею».

 

Серед питань, які стосувалися реакції РПЦ на вибір нового Глави УГКЦ, про значення для Церкви обрання такого молодого Глави, про стосунки з владою, відповіді на які перекликаються з тим, що Блаженніший Святослав уже сказав під час першої прес-конференції в УНІАНі, було запитання, що стосувалося молодого священства в УГКЦ. «Чи не є це наслідком можливості одружуватися перед свяченнями?», – цікавилися журналісти, присутні у Ватиканському прес-центрі. Владика Святослав відповів, що не бачить такого зв’язку. Велика кількість молодих священиків, на його думку, пов’язана з припливом ентузіазму, спричиненого відновленням свободи Церкви наприкінці минулого століття. Він поділився досвідом навчання у семінарії, де приготовлялися до священства 400 кандидатів, а також досвідом праці в Львівській Духовній Семінарії. «Можливість одружуватися – це не головна причина зменшення чи збільшення покликань, оскільки покликання – Це Божий дар», – наголосив Блаженніший Святослав. А говорячи про душпастирські пріоритети, він назвав нову євангелізацію, інкультурацію та переклади літургічих тектів, як також соціальне служіння Церкви у посткомуністичному суспільстві.

 

Одне із запитань стосувалого того, чи Глава УГКЦ запросив Бенедикта XVI в Україну. Блаженніший Святослав зазначив, що вони завжди чекають Святішого Отця з відкритими обіймами, але під час сьогоднішньої зустрічі не йшлося про близький візит.

 

Джерело: Радіо Ватикан