//

Папа до Римської Роти: юридична сторона подружжя тісно пов'язана з душпастирством

У тому, що стосується приготування і допущення до подружжя, канонічне право і душпастирство між собою тісно пов'язані. Це питання Папа порушив на щорічній зустрічі з Римською Ротою, що розпочинає черговий судовий рік.

 

„Відомо, що на курсах приготування до подружжя канонічні питання займають небагато місця – говорив Бенедикт XVI. – Вважається, що це питання для фахівців і мало цікавить майбутнє подружжя. Щоправда, всі розуміють необхідність юридичної діяльності, що передує подружжю, щоб «упевнитися, що ніщо не стоїть на перешкоді до його важливого і чесного заключення». Однак, поширюється ментальність, неначе випробовування наречених, оповіді, а також інші відповідні засоби для проведення досліджень перед укладенням шлюбу, в тому числі передшлюбні курси, є лише формальністю. Часто вважають, що, допускаючи до подружжя, пастирі мають бути толерантні, оскільки входить в гру природнє право осіб на його заключення. Між тим, це право означає, що можна і насправді є намір його укласти, згідно з правдою, яку навчає про нього Церква. Не відкидають це право тоді, коли зрозуміло, що відсутня необхідна здатність до подружжя, чи наречені волею ставлять перед собою мету, яка не відповідає природній дійсності подружжя”.

 

Папа звернув увагу на приготування до подружжя, яке Іван Павло II описує в апостольському заклику «Familiaris consortio». Його мета виходить за межі правового виміру, остаточно скеровуючи до святості в сімейному житті – підкреслив Бенедикт XVI. Однак безпосередня мета цього приготування полягає у доведенні до укладення істинного шлюбу як зв'язку, в якому справедливість і любов нерозривно по'єднує чоловіка і жінку заради їх добра, а також народжування і виховання потомства.

 

„Серед засобів, які допомагають впевнитися, що наречені дійсно мають намір укласти шлюб, важливим є передшлюбний іспит – продовжував Святіший Отець. – Він має в основному юридичну мету: впевнитися, що ніщо не стоїть на заваді важного і чесного шлюбу. Юридична, однак, не означає формальна, немовби йдеться про бюрократичне заповнення формуляру на основі традиційних запитань. Це єдина в своєму виді пастирська можливість, яку слід всерйоз і з належною увагою використовувати. За допомогою сердечного, шанобливого діалогу пастир намагається допомогти нареченим всерйоз стати перед правдою про себе самих та їх людського і християнського покликання до подружжя. Цей діалог, який в цьому випадку завжди проводиться окремо з кожним з наречених, вимагає атмосфери повної відвертості. Потрібно наголосити на тому, що перш за все вони самі зацікавлені і зобов'язані в сумлінні, щоб укласти важне подружжя”.

 

Папа римський спонукав до ефективних пастирських дій, щоб уникати шлюбів, які укладаються неважно. Помилкою є поверхнево допускати до подружжя без відповідного приготування і дослідження, чи наречені виконують необхідні умови, а потім так само легко констатувати його неважність у випадку кризи. Бенедикт XVI застеріг також перед узагальненим недопущенням до подружжя відповідно до переконання, неначе сьогодні люди в цілому тільки ззовні мають намір його заключити. Брак розсудливості при прийнятті такого рішення не підриває його значності. Крім того, Святіший Отець звернув увагу на те, що церковні суди всіх рівнів повинні говорити одним голосом про подружні справи. Тому інші трибунали Церкви повинні наслідувати на практиці Римську Роту.

 

За матеріалами Radio Watykańskie