//

Конференція «Сувої Мертвого моря і послання апостола Павла»

У середині червня в Університеті ім. Поля Верлена у французькому місті Метц відбудеться міжнародна конференція, присвячена питанням взаємозв'язку між Сувоями Мертвого моря і текстами послань св. апостола Павла, повідомляється на сайті університету.

 

Мета наукового колоквіуму, за задумом його організаторів, полягає, насамперед, у тому, щоб зібрати на одному дискусійному майданчику провідних світових фахівців та представити у певному синтезі всі проблеми і результати досліджень останніх десятиліть на тему конференції. З іншого боку, доповідачі та учасники дебатів планують визначити нові перспективи подальшого вивчення проблеми з урахуванням того, що всі знайдені в печерах в районі Мертвого моря рукописи вже видані в серії «Discoveries in the Judaean Desert» («Знахідки в Юдейській пустелі»).

 

Дослідники, які планують виступити на конференції, викладуть різні підходи (зокрема, соціологічний, богословський, текстологічний і т.д.) у вивченні проблеми взаємозв'язку Кумранських текстів та творів св. апостола Павла.

 

Для участі у науковому форумі запрошені відомі вчені, що спеціалізуються в галузі історії та віровчення стародавнього юдаїзму та раннього Християнства з університетів Англії, Франції, Бельгії, Німеччини, Ізраїлю, Чехії.
Відкриття рукописів Мертвого моря, перші екземпляри яких були виявлені у 1947 р., докорінно  змінили наше наукове уявлення про юдаїзм т.зв. періоду Другого Храму. Можливі взаємозв'язки цих документів з ранньохристиянськими творами гаряче обговорюються впродовж ось уже більше 50 років.

 

При цьому послання ап. Павла є особливим предметом дискусій, оскільки з одного боку, вони визнаються найбільш древніми текстами Християнства, а з іншого боку, їх автор був євреєм, який підтримував живі відносини з юдейським середовищем свого часу.

 

Свого часу публікація рукописів Мертвого моря стимулювала нову хвилю досліджень писемної спадщини ап. Павла. А сенсаційна книга авторитетного американського бібліста Еда Сандерса «Павло і Палестинський юдаїзм» (Paul and the Palestinian Judaism), що вийшла 1977 р., породила навіть цілий новий напрямок у вивченні Павлових послань, названий «Новий погляд на Павла» (New Perspective on Paul ). Проте дослідження взаємозв'язку між кумранськими рукописами і творами Павла розсіяні по різних монографіях, присвячених або тільки Павлові, або текстам Кумрану; проте праць, у яких би ці теми об'єднувалися просто немає, і проблематика, пов’язана з цим, залишається не висвітленою в усій доступній сьогодні повноті (якщо не брати до уваги дуже старого і скромного за масштабами збірника статей 1968 року «Paul and Qumran» (Melbourne, 1968 (reprint. - New York, 1990)).

 

Організаторами конференції поряд із Університетом ім. Поля Верлена також Університет Цюріха (Швейцарія) і Льовенський католицький університет (Бельгія).

 

За матеріалами sedmitza.ru