//

Київський Патріархат закликає керівництво держави не порушувати міжконфесійний мир через прагнення змінити законодавство

КИЇВ – Українська Православна Церква Київського Патріархату висловила занепокоєння з приводу ініціативи внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», насамперед щодо прагнення представників влади поспішно ухвалити його нову редакцію.

 

Про це зазначено у зверненні Архієрейського Собору УПЦ КП до Президента В.Януковича, Прем’єр-міністра М.Азарова, голови Верховної Ради В.Литвина та народних депутатів України, повідомляє Інститут релігійної свободи.

 

23 січня Архієрейський Собор постановив висловити від імені УПЦ Київського Патріархату незгоду як з пропонованими принциповими змінами до Закону, так і з поспішним способом їхнього прийняття без урахування думок конфесій.

 

У зверненні зазначено, що діючий Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» визнаний одним з найкращих серед аналогічних у світі. Натомість, внесення до Закону принципових змін, особливо у порядку реєстрації релігійних організацій та набуття ними статусу юридичної особи, “порушить хитке міжконфесійне порозуміння, відновити яке буде дуже складно”.

 

На переконання архієреїв УПЦ КП, “на базі діючого Закону шляхом спільних зусиль держави та Церков вдалося погасити гострі конфлікти і силове протистояння, якими були позначені міжконфесійні відносини у першій половині 1990-х років”.

 

“Проте конфлікти залишаються остаточно нерозв’язаними, а тому будь-яка принципова зміна у законодавстві, зокрема зміна критеріїв реєстрації та набуття статусу юридичної особи, неминуче приведе до відновлення силових конфліктів”, – наголошено у зверненні Архієрейського Собору.

 

В УПЦ Київського Патріархату разом з цим вважають, що “у питанні змін до Закону ми вважаємо необґрунтованими посилання на рекомендації ПАРЄ, які зовсім не враховують реалій державно-церковних та міжконфесійних відносин в Україні”.

 

Тому УПЦ Київського Патріархату наполегливо закликає керівництво країни відкласти розробку і прийняття нової редакції Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» до часу, коли зміст пропонованих змін пройде всебічне обговорення з боку конфесій, експертів та знайде консенсусну підтримку Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.

 

На позачерговому Архієрейському Соборі також було наголошено на відсутності зустрічей керівництва держави з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій, незважаючи на неодноразові письмові пропозиції щодо проведення таких зустрічей, які раніше були традиційними. Окреме занепокоєння Собор висловив і у зв’язку з публічною демонстрацією високопосадовими представниками держави прихильності лише до однієї з діючих в Україні конфесій, хоча законодавством встановлена рівність всіх конфесій.

 

У зв’язку з цим, УПЦ Київського Патріархату вкотре “закликає Президента України Віктора Януковича та інших представників влади до конструктивного діалогу”.

 

Нагадаємо, що Указом № 24/2011 від 12.01.2011 року Президент України доручив Міністерству культури спільно з Міністерством юстиції розробити нову редакцію Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». Згідно Указу законопроект до 1 лютого 2011 року має бути поданий до Уряду для подальшого внесення на розгляд Верховної Ради.

 

Інститут релігійної свободи, м.Київ
www.irs.in.ua