//

Кіріл - патріарх епохи Пугачової

Милосердя не визначається посадою, наявністю квартир і навіть патріаршою кафедрою, оскільки залежить від рівня внутрішньої свободи.

 

Алла Пугачова виступила проти кримінального переслідування учасниць панк-групи Pussi Riot - дівчатам, як відомо, загрожує багаторічне тюремне ув'язнення за проведення антипутінського пародійного молебню в Храмі Христа Спасителя. Народна артистка заявила, що, на її думку, це все одно, що цілити з гармати по горобцях. Учасниць групи Алла Борисівна вважає бездарними і впевнена, що своїм виступом у храмі вони хотіли привернути до себе увагу. Але найкращим покаранням для них була б не в'язниця, а «праця в монастирі».

 

Не буду зараз вдаватися в дискусію щодо того, наскільки взагалі розумними, з точки зору поваги до віруючих, були дії панк-артисток. Мова ж не про них, мова - про милосердя. Алла Пугачова, по суті, сказала все те, що повинен був би висловити патріарх Кіріл - якби він був главою церкви, а не політичним діячем. Але якраз патріарх зараз - серед головних прихильників якомога суворішого покарання для дівчат і називає їх акцію «насмішкою диявола». У чому дійсно схожий патріарх на естрадну примадонну - так це в тому, що він несподівано став героєм світської хроніки: раніше росіяни обговорювали вбрання, квартири і чоловіків Алли Борисівни, а зараз вони обговорюють годинник, квартири і сестер патріарха Кіріла. Але от, з точки зору милосердя, патріарх і співачка відрізняються: якщо порівняти їхні висловлювання, не знаючи, кому вони належать, то можна подумати, що це Пугачова - патріарх.

 

Власне, дивуватися цьому, якщо чесно, не доводиться: милосердя визначається не посадою, наявністю квартир і навіть не патріаршою кафедрою. Милосердя залежить від рівня внутрішньої свободи. Зараз багато хто вже забув, який шалений переворот здійснила Алла Пугачова на радянській естраді саме тим, що виявилася вільною людиною в рабській країні. Як вона намагалася привчити глядача і слухача до співпереживання. Як проштовхувала в свій репертуар пісні напівзаборонених поетів - саме завдяки їй ми вперше почули російською мовою пісні на вірші Осипа Мандельштама, які раніше виконувала тільки польська співачка Ева Демарчік - зрозуміло, у польському перекладі. Як не співала бадьорі комсомольсько-партійні гімни, якими не нехтували тодішні королі радянської пісні, і в результаті заслужила анекдот про Брежнєва - дрібного політичного діяча епохи Пугачової ... Анекдот анекдотом, але хто зараз згадує незабутньо-безглуздого Леоніда Ілліча?

 

Кіріл теж має всі шанси стати патріархом епохи Пугачової. Можливо, коли священик виховується в радянський час, набирається досвіду, співпрацюючи з Радою у справах релігій і озираючись на товаришів з КГБ, які всюди пхають свій ніс, він втрачає саме уявлення про особистісну свободу - а разом з нею і розуміння милосердя? Найважливішим виявляється зберегти церкву в атеїстичній богоборчій державі. Тільки зберегти як що? Як будівлю, як місце засідань Синоду, як місце відправлення звичних обрядів чи як храм, де спасаються людські душі? Чи задумувався над цим питанням майбутній патріарх, чи в адміністративних працях забув про необхідність дати відповідь на це, можливо, найважливіше питання? І чому у Алли Пугачової – настільки світської, настільки загрузлої в мирських справах і пристрастях, знайшовся час для пошуків цієї відповіді, а у поважного церковника - не знайшовся? ..

 

Віталій Портников для «Главреда»