//

До 200-річчя Маркіяна Шашкевича відновлять меморіальну таблицю на соборі Юра у Львові та перевидадуть "Русалку Дністрову"

200-річний ювілей від дня народження українського поета, основоположника нової української літератури в Галичині, священика УГКЦ Маркіяна Шашкевича відзначатиметься 6 листопада. З цієї нагоди планується перевидання «Русалки Дністрової», відновлення меморіальної таблиці Шашкевичу на соборі Юра, створення кімнат-музеїв у селах, пов’язаних із його життям і діяльністю, та капітальний ремонт музею-садиби в Золочеві.

 

Як повідомили у прес-службі Львівської обласної ради, 25 лютого під час зустрічі голова Львівської облради Олег Панькевич обговорив відзначення 200-ліття Маркіяна Шашкевича із співголовами Шашкевичівської комісії – завідувачем відділу нової історії України Інституту українознавства ім. Івана Крип'якевича НАН України, заслуженим працівником культури Феодосієм Стеблієм та провідним науковим співробітником Інституту українознавства ім. Івана Крип'якевича НАН України Василем Горинем,

 

Співголови Шашкевичівської комісії запропонували низку заходів, зокрема, перевидання «Русалки Дністрової», видання поезій Шашкевича та наукових збірників. Науковці вважають, що до ювілею необхідно відновити меморіальну таблицю Шашкевичу на соборі Юра, створити кімнати-музеї в селах, пов’язаних із його життям і діяльністю, та провести капітальний ремонт музею-садиби в Золочеві. Вони також пропонують клопотати перед Міністерством освіти і науки про збільшення навчальних годин на вивчення діяльності «Руської трійці», а також включити відвідання пам’ятних місць, пов’язаних з життям Шашкевича, до культурної програми Євро-2012.

 

Як зазначив Олег Панькевич, у Львівській обласній раді буде створено оргкомітет із підготовки до відзначення ювілею Шашкевича. Голова Львівської обласної ради найближчим часом ініціюватиме скликання розширеної наради, на яку запросить науковців, дослідників життя і творчості Шашкевича, представників місцевого самоврядування, аби послухати їхню авторитетну думку про те, як Львівщина має відзначити цей ювілей.

 

Маркіян Шашкевич — український письменник, поет — основоположник нової української літератури в Галичині, священик УГКЦ, культурно-громадський діяч, речник відродження західноукраїнських земель. Очолив «Руську трійцю», ініціатор видання альманаху «Русалка Дністровая» (1837). Виступав за рівноправність української мови з польською.

 

Джерело: РІСУ